Soud: Pražští taxikáři jsou nevinní

redakce DOM, čtk
7. 6. 2006 17:25
Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil obžaloby dvacet pražských taxikářů obžalovaných z padělání výpisů z rejstříku trestů.

Soud řešil obžalobu dvou z pěti skupin taxikářů a provozovatelů taxi. V obou případech se ztotožnil s obhájci a osvobodil je. U dalších tří skupin lze očekávat rozsudek také v červnu.

"Na základě nedostatku důkazů se nepodařilo obžalovaným prokázat jejich vinu. Mohu mít sice jiné přesvědčení, ale důkazy je neusvědčují," řekl soudce Hermann.

Žalobkyně Denisa Smutná si myslí opak, podle ní všichni obžalovaní o padělání výpisů věděli, a dokonce za ně údajně i platili.

Proti rozhodnutí soudce Vladimíra Hermanna se okamžitě odvolala.

Rozhodnutí komise prý rušilo ministerstvo

Čisté výpisy řidiči potřebovali na to, aby získali od magistrátu licence na práci taxikářů. Z dnešních výpovědí zaměstnanců radnice však vyplynulo, že by obdrželi průkazy i přes své dřívější prohřešky, pokud by nešlo o závažné trestné činy.

"Měli jsme tříčlennou komisi, která posuzovala, zda ten trestný čin je natolik závažný, aby nebyl vydán průkaz. Pokud jsme občas rozhodli odmítavě, dotyční se odvolali a ministerstvo dopravy jim stejně licence nakonec udělilo," uvedla právnička dopravního odboru.

O padělání výpisů se podle obžaloby staral provozovatel taxi Jiří Kofroň a údajně mu pomáhala jeho partnerka a bývalá pracovnice dopravního odboru na radnici Daniela Siglerová. O jejich možné vině a trestech však soudce ještě nerozhodl.

"V případě pana Kofroně musím počkat, až mi soud v Hradci Králové pošle písemně rozsudek, ve kterém odsoudil pana Kofroně na tři léta vězení za krádeže aut," vysvětlil soudce. V případě Siglerové bude rozhodovat až v rámci posledního z pěti hlavních líčení.

Úřednice poznala rukopis

V kauze figuruje 50 lidí rozdělených do pěti skupin a obžalovaných z padělání a pozměňování veřejné listiny. U všech případů vystupují jako hlavní podezřelí Kofroň se Siglerovou.

Podle státní zástupkyně dvojice zařizovala v letech 2002 až 2004 pro své taxikáře i řidiče konkurenčních firem licence na řízení taxi. Řidičům, kteří měli v minulosti problémy se zákonem, Kofroň údajně zfalšoval výpisy z rejstříku trestů tak, aby byly bez záznamu, a magistrátní odbor dopravy žádosti taxikářů schválil.

Siglerová jako někdejší pracovnice tohoto odboru a členka komise rozhodující o udělení licencí se podle spisu starala o to, aby řidiči se žádostmi uspěli. Několikrát prý za ně i s Kofroněm výpisy vyplňovala a vyzvedávala na magistrátu průkazy. U soudu však stejně jako všichni taxikáři a jejich šéfové jakoukoli vinu popřela, o možném padělání prý nikdo z nich nic nevěděl.

Totéž vypověděl Kofroň, který vzal veškerou vinu na sebe. Všem prý říkal, že to pro ně zařídí, výpisy údajně padělal sám, z kamarádství a zadarmo. Pouze jediný taxikář se přiznal, že za brzké vyřízení své licence zaplatil Kofroňovi 5000 korun.

Na možné padělání přišla náhodou pracovnice magistrátu zhruba rok po odchodu Siglerové z radnice. Poznala totiž na jednom výpisu písmo bývalé kolegyně.

Po zjištění, že jde o padělek, nechala radnice prověřit další výpisy a zjistila nejméně 29 falzifikátů. Kontaktovala policii, která pak při domovní prohlídce u Kofroně našla v jeho počítači 80 padělků, dokonce i návrhy razítek a dalších dokumentů, včetně oddacího listu.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy