Soud pozastavil činnost nacionalistické Národní straně

ČTK ČTK
17. 8. 2011 13:28
Důvodem jsou nedodané nebo nekompletní finanční zprávy

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) na návrh vlády pozastavil činnost nacionalistické Národní strany. Kontroverzní neparlamentní uskupení již delší dobu není aktivní, z politiky prakticky zmizelo.

Důvodem pro soudní pozastavení činnosti jsou s největší pravděpodobnosti nedodané nebo nekompletní finanční zprávy, jak bylo zjištěno z úřední desky. Nejvyšší správní soud také rozpustil Demokratickou unii ČR (DEU ČR).

Národní strana působila na české politické scéně od roku 2002. V říjnu 2009 rezignovala na svou funkci předsedkyně Petra Edelmannová, k 1. prosinci pak rezignovali na všechny své funkce členové zemské rady strany.

V následujících měsících se odmlčel i stranický web. "Národní strana skončila, vlastenci zůstávají," stojí tam dnes.

Strana dlouhodobě vystupovala proti Evropské unii a přistěhovalcům. Některá její veřejná shromáždění byla kvůli porušení zákona rozpuštěna, někteří její představitelé měli problémy se zákonem.

Proti rozsudku se nelze odvolat

Všechny registrované strany a hnutí musí v Česku podle zákona každoročně předkládat sněmovně finanční zprávy. Pokud strana zprávu nedodá nebo ji předloží v nepořádku, může ministerstvo vnitra požádat vládu, aby Nejvyššímu správnímu soudu navrhla pozastavení činnosti. Pokud se prohřešky opakují, může soud stranu rozpustit.

Po pozastavení činnosti může strana a hnutí vyvíjet jen činnost zaměřenou na odstranění stavu, který byl důvodem rozhodnutí soudu. Proti rozsudku NSS se nelze odvolat, v úvahu teoreticky připadá jen podání návrhu k Ústavnímu soudu.

DEU ČR měla již od roku 2008 pozastavenou činnost. Založili ji o čtyři roky dříve nespokojení členové Unie svobody-DEU. Chtěli se vrátit k ideám původní Demokratické unie, která v 90. letech mívala až tříprocentní podporu voličů a před volbami v roce 2002 se spojila s Unií svobody.

Politickou scénu již definitivně opustila také US-DEU. Republikové shromáždění loni rozhodlo o ukončení činnosti k 1. lednu 2011.

 

Právě se děje

Další zprávy