Soud povolil propuštění exšéfa strážníků Kotrouše z vězení, státní zástupce ale podal stížnost

ČTK ČTK
22. 9. 2015 12:59
Soud nepravomocně povolil podmínečné propuštění z vězení exšéfovi pražských strážníků Vladimíru Kotroušovi. Státní zástupce ale podal stížnost, Kotrouš tak ve vězení zůstává. Letos si už odpykal polovinu z trestu 5,5 roku vězení za převzetí úplatku, o který si sám řekl. Ve vězení se podle soudu choval dobře. Kotrouš chce na svobodě pracovat jako zámečník a má zajištěné bydlení.
Vladimír Kotrouš.
Vladimír Kotrouš. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Soud nepravomocně povolil podmínečné propuštění z vězení exšéfovi pražských strážníků Vladimíru Kotroušovi.

Státní zástupce podal stížnost, Kotrouš tak zůstává ve vězení, informoval server iDnes.cz.

Kotrouš si letos odpykal polovinu z trestu 5,5 roku vězení za převzetí úplatku, o který si sám řekl. O propuštění nyní rozhodoval Obvodní soud pro Prahu 4.

Ve vězení se choval dobře

Soud určil Kotroušovi sedmiletou zkušební lhůtu. Věznice bývalého ředitele strážníků hodnotí prý velmi dobře, včetně vedení. Kotrouš chce na svobodě pracovat jako zámečník a má zajištěné bydlení.

Kotrouš si podle pravomocného verdiktu řekl o úplatek za to, že zajistí trvání smlouvy městské policie s autoservisem Jíša. Chtěl tak získat nejméně 1,2 milionu korun.

Soudy mu kromě uloženého trestu vězení také na pět let zakázaly pracovat v bezpečnostních ozbrojených sborech a nařídily zaplatit pokutu 400 000 korun.

Podle spisu převzal od majitele servisu na dvou schůzkách nejdříve 200 000 korun a poté dalších 150 000 korun. S druhým úplatkem jej detektivové zadrželi v jeho služebním voze.

Byla to půjčka

V ústavní stížnosti Kotrouš připustil, že převzal 150 000 korun. Nebyl to však podle něj úplatek, ale půjčka, kterou vylákal z majitele servisu kvůli tomu, že byl ve finanční tísni. Soud jeho stížnost zamítl.

Městský soud v Praze původně uložil Kotroušovi šestiletý trest vězení a desetiletý zákaz činnosti u státní a městské policie.

Odvolací Vrchní soud v Praze zmírnil vězení o půl roku, zkrátil zákaz činnosti o polovinu, ale rozšířil jeho platnost na všechny ozbrojené bezpečnostní sbory.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy