Soud může obnovit kauzu únosu ženy z Kroměříže, do vězení možná poslal nevinného

ČTK ČTK
27. 2. 2019 13:25
Krajský soud ve Zlíně povolil obnovu řízení v případu únosu dcery podnikatele z Kroměříže z roku 2014. Před několika týdny soud přerušil výkon trestu Michalu Šnajdrovi, který byl v kauze odsouzen na deset let. Není vyloučeno, že ve vztahu k němu šlo o justiční omyl. Pětiletý trest vězení za účast na únosu si vyslechl ještě Ladislav Faltýnek, ze zdravotních důvodů byl i jemu výkon trestu přerušen. Podle Faltýnka se Šnajdr únosu neúčastnil. Policie v případu už obvinila další lidi, kterým hrozí osm až patnáct let vězení. Dotyční jsou stíháni na svobodě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Faltýnek u soudu řekl, že se Šnajdr na únosu nijak nepodílel a byl odsouzen neprávem. Únos podle něj spáchalo pět jiných lidí, které následně jmenoval. V den akce byl v jejich blízkosti, o únosu údajně ale neměl tušení. Výrazně tedy změnil svou původní výpověď. "Neměl jsem odvahu říct pravdu. Byl jsem pod tlakem lidí, kteří mi vyhrožovali zlikvidováním mé rodiny. Věděl jsem, že tito lidé jsou nebezpeční," řekl Faltýnek. Šnajdrovi, kterého prý nezná, se nyní omluvil, stejně tak jeho rodině.

Pachatelé ženu unesli v lednu 2014. Šnajdr byl za únos společně s Faltýnkem odsouzen, další dva muže, Daniela Šprňu a Radomíra Vlčka, soud obžaloby zprostil. Podle tehdejšího obvinění se kromě Šnajdra a Faltýnka na únosu podíleli i další lidé, jejich vina se ale nepodařila dokázat, případně nebyli odhaleni. Pachatelé chtěli po ženě, dceři obchodníka s pohonnými hmotami odsouzeného za stamilionové daňové úniky, 100 milionů korun. Propustili ji, až když jim slíbila požadované peníze obstarat.

Únoscům hrozilo až 15 let vězení. Oba odsouzení, kteří byli v minulosti trestáni za jiné delikty, vinu před Krajským soudem ve Zlíně i Vrchním soudem v Olomouci odmítli a podali dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten je však zamítl. Požádali také o obnovu řízení. Podle Šnajdrova advokáta Roberta Cholenského k tomu vedly nově zjištěné skutečnosti, podle nichž se činu dopustil někdo jiný. Do výkonu trestu Šnajdr nastoupil loni v dubnu.

Policie letos v lednu potvrdila, že v případu jsou vyšetřováni další lidé. Obviněni jsou z loupeže, vydírání, omezování osobní svobody a z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Advokát uvedl, že policie nyní stíhá "šest skutečných pachatelů". Mezi obviněnými je podle něj i Faltýnek, který se rozhodl o únosu promluvit. K činu se měl údajně doznat i další muž.

Cholenský dlouhodobě kritizuje práci policie a státních zástupců. Poukázal například na fakt, že unesená žena několikrát změnila svou výpověď. K původnímu obvinění podle něj byly použity pachové stopy z auta, které na základě nynějších policejních poznatků k únosu nebylo použito. Krajská policejní mluvčí Lenka Javorková nechtěla případné ovlivnění vyšetřování případu jednotlivými policisty komentovat. Policejní prezident však kvůli kauze nařídil kontrolu postupu policie ve Zlínském kraji. Případem se znovu zabývá i Generální inspekce bezpečnostních sborů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy