Soud potvrdil, že mladí komunisté mají být zrušeni

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
19. 3. 2008 13:47
Městský soud potvrdil rozhodnutí úřadů
Není to náhodou trestné už dnes? Čím se liší symbol hákového kříže od srpu s kladivem?
Není to náhodou trestné už dnes? Čím se liší symbol hákového kříže od srpu s kladivem? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Komunistický svaz mládeže neuspěl se soudní žalobou na postup úřadů, které tuto organizaci zrušily.

Ministerstvo vnitra rozpustilo občanské sdružení Komunistický svaz mládeže (KSM) v roce 2006 kvůli výzvám ke znárodňování.

V programu KSM se uvádí, že se mladí komunisté budou snažit o odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským.

Co stálo v programu
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Co stálo v programu

  • KSM stojí na straně úsilí o revoluční překonání kapitalismu a o nastolení ekonomických - odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským - a společenských zavedení socialistické demokracie - podmínek pro budování socialismu, jako prvního stupně k vytvoření společnosti komunistické, jejíž vybudování je konečným cílem.
  • Tuto snahu vyjadřuje název organizace, kde je pojem komunistický chápán jako označení vize budoucí, vysoce organizované beztřídní společnosti, kde je vláda nad lidmi vystřídána svobodnou správou věcí a řízením výrobních procesů, kde všestranný a svobodný rozvoj každého jednotlivce je základem pro svobodný rozvoj všech.
  • V takové společnosti již život člověka nebude zajišťován na úkor jiných lidí, ani na úkor životního prostředí.

"Ochrana soukromého vlastnictví je podstatnou náležitostí demokratického státu," uvedla dnes v odůvodnění verdiktu soudkyně Naděžda Řeháková.

Soudní senát vyhověl argumentům ministerstva, podle kterých není možné oddělit soukromé vlastnictví a vlastnictví výrobních prostředků. "Ústava zaručuje právo vlastnit majetek bez ohledu na jeho formy či vlastníka. Navíc je tady i souvislost s právem na svobodné podnikání," uvedl soud.

Mladí komunisté oponovali, že fungují v souladu s ústavou a ministerstvo svým rozhodnutím kriminalizuje základy samotného marxismu.

"Ministerstvo udělalo chybu. My jsme zákon neporušili, ani jsme k tomu nevyzývali," uvedl předseda svazu Milan Krajča. Podle právníka svazu Čestmíra Kubáta i současná ústava umožňuje vyvlastňování zákonnou cestou. "Soukromé vlastnictví není právní pojem. Vyvlastňováním je v podstatě i zpřísnění stavebního zákona. Můžete vlastnit třeba les, ale nemůžete si s ním dělat co chcete," vysvětloval před soudem Kubát. 

Rozhodnutí je pravomocné, ale KSM podají ještě kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně.

Co bude nyní šest set členů svazu dělat není zatím jasné. "Diskutujeme o tom," řekl stručně Krajča. Založit novou politickou stranu ale mladí komunisté nechtějí. Sympatizují s KSČM a mnoho členů má i její stranickou legitimaci.

Program je mírnější, přesto vnitru vadil

Původně byla v prohlášení uvedena ještě ostřejší formulace o revolučním svržení kapitalismu, tu radili z programu odstranit i právníci KSČM.

Loni na jaře ji nahradila současná mírnější pasáž. Ani ta ale podle ministerstva není v souladu se zákony.

Aktivitami KSM se zabývala i Bezpečnostní informační služba (BIS), která ji v roce 2003 řadila mezi levicově extremistická sdružení.

"Příkladem mohou být zejména mladí lidé z KSM, kteří zastávají většinou rigidní ideologické postoje. V jejich prostředí vznikly veřejně publikované apely ke zvýšení revolučnosti KSČM," uvedla BIS.

Dále čtěte:
Mladí komunisté: Děláme to z přesvědčení
Ministerstvo vnitra zakázalo mladé komunisty
Mladí komunisté neskončí, dostali odklad
Mladí komunisté protestují proti zákazu

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy