Soud potvrdil vězněným jehovistům nárok na náhradu újmy

ČTK ČTK
27. 5. 2014 10:03
Ve vězení se ocitli za komunistického režimu, protože kvůli svědomí a náboženskému přesvědčení odepřeli vykonávat vojenskou službu.
Ústavní soud (archivní foto)
Ústavní soud (archivní foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Ústavní soud (ÚS) dvěma novými nálezy potvrdil nezákonně vězněným svědkům Jehovovým nárok na náhradu morální a citové újmy.

Ve vězení se ocitli za komunistického režimu, protože kvůli svědomí a náboženskému přesvědčení odepřeli vykonávat vojenskou službu.

Nálezy otevírají cestu k zadostiučinění pro všechny nezákonně vězněné, kteří teprve nedávno dosáhli úplné rehabilitace, sdělil advokát Lubomír Müller.

Oba jehovisté pocházejí ze Slovenska. V roce 1991 je justice rehabilitovala jen částečně, tedy zrušila odsuzující rozsudek ve výroku o trestu, ale výrok o vině zůstal nedotčen. Plné rehabilitace se dočkali až na základě dalšího vývoje soudního rozhodování v letech 2006, respektive 2007.

ÚS již před časem vyslovil, že nárok na náhradu nemateriální újmy mají ti, kdo byli rehabilitováni po 18. březnu 1992, kdy se pro Československo stala závaznou Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod. Nejvyšší soud pak doplnil, že nárok je třeba uplatnit do tří let od právní moci rehabilitačního rozhodnutí.

Sporná otázka spočívala v tom, zda se má tříletá lhůta počítat od neúplné rehabilitace v roce 1991, takže by nárok byl dnes promlčen, anebo až od úplné rehabilitace.

Ústavní soudkyně Vlasta Formánková podle Müllera v pondělí při vyhlášení nálezů výslovně zdůraznila, že platí druhá varianta. Znamená to, že nezákonně věznění jehovisté mají nárok na náhradu nehmotné újmy.

Podle sjednocujícího stanoviska Nejvyššího soudu z roku 2012 by náhrada za nemateriální újmu měla činit podle konkrétních okolností případu 500 až 1500 korun za každý den nezákonného omezení osobní svobody.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy