Soud potvrdil trest bývalému místopředsedovi KSČM Skálovi, ale zkrátil mu zkušební dobu

ČTK ČTK
7. 6. 2023 14:11
Soud potvrdil trest bývalému místopředsedovi KSČM Skálovi, ale zkrátil mu zkušební dobu

Odvolací soud potvrdil bývalému místopředsedovi KSČM Josefu Skálovi osmiměsíční podmíněný trest za popírání válečného zločinu - masakru polských válečných zajatců v Katyni. Zkrátil mu ale zkušební dobu, a to z pěti let na 1,5 roku. Muž, který chtěl kandidovat na prezidenta, se musí ve stanoveném období chovat řádně, jinak se mu uložená podmínka přemění na vězení. Verdikt je pravomocný. Skálu přišlo k zasedání podpořit několik desítek sympatizantů.

"Cítím obrovskou hořkost," řekl soudu jedenasedmdesátiletý Skála. Podle něho je "uložení trestu za projevení svobody slova velkým precedentem pro celou republiku". Stejný trest jako Skála si vyslechli i dva spoluobžalovaní - amatérský historik Juraj Václavík a Vladimír Kapal ze Svobodného rádia. Rádio musí výrok odsuzujícího rozsudku zveřejnit na internetu.

Trojice vinu odmítala. Kapal řekl, že proces považuje za politický. Václavík prohlásil, že soud i státní zastupitelství je záměrně kriminalizovalo a zastrašovalo. Za trestný čin popírání genocidia hrozilo všem obžalovaným až tříleté vězení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy