Soud potvrdil Pitrovi šestiletý žalář za akcie Setuzy

Domácí Domácí
21. 4. 2010 16:16
Michal Zouhar stráví ve vězení dva roky

Praha - Vrchní soud v Praze dnes potvrdil uprchlému podnikateli Tomáši Pitrovi šestiletý trest za podezřelé obchody s akciemi.

Dvouletý žalář potvrdil i jeho obchodnímu partnerovi Michalovi Zouharovi.

Pitr společně se Zouharem v roce 2002 připravili právoplatné majitele o vliv v Setuze tím, že vyvedli akcie firem Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit. Tím způsobili škodu přesahující 700 milionů korun.

Soud dnes potvrdil tresty, které vyměřil v lednu letošního roku pražský městský soud. Rozhodnutí vrchního soudu je pravomocné, lze se pouze dovolat k Nejvyššímu soudu.

Podle obžaloby se Pitr dopustil trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku, Zouhar mu podle spisu pomohl.

Celá kauza souvisí s pádem Investiční a Poštovní banky. Ta totiž Setuzu ovládala. Banka ale nesmí vlastnit více než dvacet procent akcií obchodní společnosti, a proto využila tak zvané bílé koně. A vsadila na mladého Tomáše Pitra.

Kauza se dostala před soud až po devíti letech, kdy se případný trestný čin měl odehrát. Policie, státní zastupitelství i soudy se nemohly shodnout, jaký přesně trestný čin Pitr spáchal. A pak se přely o to, zda již nebyl promlčen.

Pitr, který byl odsouzen kvůli daňovým únikům k pěti letům vězení, trest nenastoupil a v červnu 2007 uprchl do zahraničí.

Ukrývá se zřejmě ve Švýcarsku. Do Česka ale podle informací Aktuálně.cz pravidelně jezdí a dál čile obchoduje.

Naposledy vyšlo najevo, že se Pitr na dálku zapojil do gigantických machinací s alkoholem. Podle zjištění Aktuálně.cz se jedná o daňové úniky, při nichž je stát každý rok okraden až o deset miliard korun. Pitr do obchodů investoval část peněz, které před lety získal prodejem Setuzy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy