reklama
 
 

Soud potvrdil Pitrovi šestiletý žalář za akcie Setuzy

21. 4. 2010 16:16
Michal Zouhar stráví ve vězení dva roky

Praha - Vrchní soud v Praze dnes potvrdil uprchlému podnikateli Tomáši Pitrovi šestiletý trest za podezřelé obchody s akciemi.

Dvouletý žalář potvrdil i jeho obchodnímu partnerovi Michalovi Zouharovi.

Pitr společně se Zouharem v roce 2002 připravili právoplatné majitele o vliv v Setuze tím, že vyvedli akcie firem Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit. Tím způsobili škodu přesahující 700 milionů korun.

Soud dnes potvrdil tresty, které vyměřil v lednu letošního roku pražský městský soud. Rozhodnutí vrchního soudu je pravomocné, lze se pouze dovolat k Nejvyššímu soudu.

Podle obžaloby se Pitr dopustil trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku, Zouhar mu podle spisu pomohl.

Celá kauza souvisí s pádem Investiční a Poštovní banky. Ta totiž Setuzu ovládala. Banka ale nesmí vlastnit více než dvacet procent akcií obchodní společnosti, a proto využila tak zvané bílé koně. A vsadila na mladého Tomáše Pitra.

Kauza se dostala před soud až po devíti letech, kdy se případný trestný čin měl odehrát. Policie, státní zastupitelství i soudy se nemohly shodnout, jaký přesně trestný čin Pitr spáchal. A pak se přely o to, zda již nebyl promlčen.

Pitr, který byl odsouzen kvůli daňovým únikům k pěti letům vězení, trest nenastoupil a v červnu 2007 uprchl do zahraničí.

Ukrývá se zřejmě ve Švýcarsku. Do Česka ale podle informací Aktuálně.cz pravidelně jezdí a dál čile obchoduje.

Naposledy vyšlo najevo, že se Pitr na dálku zapojil do gigantických machinací s alkoholem. Podle zjištění Aktuálně.cz se jedná o daňové úniky, při nichž je stát každý rok okraden až o deset miliard korun. Pitr do obchodů investoval část peněz, které před lety získal prodejem Setuzy.

autor: Domácí | 21. 4. 2010 16:16

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama