Soud potvrdil osvobození exnáměstka Šišky v kauze IBM. Nesmíme vycházet z domněnek, zdůvodnil

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 2. 2018 14:55
Vladimír Šiška si odpykává čtyřletý trest za zmanipulování ministerských IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek.
Vladimír Šiška.
Vladimír Šiška. | Foto: ČTK

Praha - Někdejší náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška a znalec Vladimír Smejkal nespáchali trestný čin v souvislosti se zakázkou na dodání systému, který měl zabránit zneužívání sociálních dávek. Potvrdil to pražský vrchní soud, jenž zamítl odvolání státního zástupce proti loňskému osvobozujícímu rozsudku. Žalobce trval na tom, že muži chtěli miliardovou zakázku nezákonně přidělit firmě IBM.

"Musíme vycházet z toho, co bylo prokázáno, nikoliv z domněnek nebo dedukcí," podotkla předsedkyně odvolacího senátu Pavla Augustinová. Podle ní se neprokázal úmysl zvýhodnit konkrétního soutěžitele.

Dvaapadesátiletého Šišku přivedla k soudnímu zasedání vězeňská eskorta. Muž už si totiž začal odpykávat čtyřletý trest za zmanipulování ministerských IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek.

Aktuální případ se týkal zakázky na dodání systému, který měl kontrolovat posudkové lékaře a zlepšit tak adresnost a účelnost vyplácení dávek. Obžaloba tvrdila, že Šiška se vedle pokusu o zneužití pravomoci dopustil i pokusu o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. K zakázce totiž v roce 2011 vypsal jednací řízení bez uveřejnění a k účasti vyzval jediného dodavatele - IBM. Opíral se o Smejkalův posudek, podle nějž nemohl systém dodat nikdo jiný.

Antimonopolní úřad tendr zrušil poté, co si na krok ministerstva stěžovala jiná softwarová společnost. Ministerstvo už pak obdobnou zakázku nevyhlásilo, a systém, který měl státu ušetřit peníze, tak doposud spuštěn nebyl.

"Myslíme si, že ministerstvo mělo zvolit jinou formu zadání zakázky - v otevřeném řízení. Pakliže ale zvolilo řízení bez uveřejnění, tak samotné toto řízení neznamená, že by se obžalovaný Šiška dopustil trestných činů, které mu jsou kladeny za vinu," uvedla soudkyně.

"Nebyla vyvrácena jeho (Šiškova) obhajoba, že jednal v přesvědčení, že IBM má jako jediná vhodné řešení. U obžalovaného Smejkala pak nebylo prokázáno, že by cíleně - ve snaze vyhovět tomu, kdo po něm posudek požaduje - uvedl skutečnosti, které jsou hrubě nepravdivé," doplnila Augustinová.

Šiškovi hrozilo až 12 let vězení, Smejkalovi až desetiletý trest. Exnáměstek i o deset let starší znalec vinu od počátku popírali. Šiška trval na tom, že svou práci odváděl poctivě a správně. Dnes zdůraznil, že ke změně systému se už v roce 2008 konaly otevřené semináře v Poslanecké sněmovně. ""Kdyby tam přišla jakákoliv firma, měla by v roce 2011 postavení jako IBM," podotkl.

Bývalý náměstek čelí obžalobě také v případu údajného vydírání představitelů někdejšího dodavatele ministerstva, firmy OKsystem. Toto hlavní líčení zatím nemůže pokračovat, protože Šiškův spoluobviněný - bývalý šéf ministerského IT oboru Milan Hojer - nechodí k soudu. Soudce na něj vydal zatykač.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy