Soud potvrdil 7,5 roku vězení lékaři, jenž drogoval pacienta

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2015 17:24
Pavel Brejla schválně přivodil pacientovi s poraněným konečníkem závislost na opiátech a poté mu je prodával za přemrštěné finanční částky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Pražský vrchní soud potvrdil lékaři Pavlu Brejlovi trest 7,5 roku vězení za to, že schválně přivodil pacientovi s poraněným konečníkem závislost na opiátech a poté mu je prodával za přemrštěné finanční částky.

Brejla navíc nesmí deset let vykonávat lékařskou praxi a musí zaplatit pět milionů korun. Verdikt, který muže uznal vinným z těžkého ublížení na zdraví ze zavrženíhodné pohnutky, je pravomocný.

"Trestná činnost obžalovaného je projevem té nejvíce odsouzeníhodné ziskuchtivosti. Zahrnuje většinu přitěžujících okolností obsažených v trestním zákoníku. Jeho postup byl v příkrém rozporu s Hippokratovou přísahou i s etickými předpisy České lékařské komory. Totálně se zpronevěřil svému poslání," konstatoval předseda odvolacího senátu Martin Zelenka.

Lékař páchal trestnou činnost od března 2008 nejméně do listopadu 2010. Svého movitého pacienta, majitele reklamní agentury, léčil v mělnické nemocnici nepřiměřeně dlouho bez snahy konzultovat mužův stav s dalšími specialisty.

Jeho bolest tišil návykovým dolsinem, přičemž mnohokrát opakovaně překročil povolené maximální dávky léku. Za opiát si postupně nechal zaplatit 11,5 milionu korun.

Pacient opiátu zcela propadl. Nebyl schopný dál pracovat a kvůli dalším dávkám léku rozprodal majetek. Závislost se muži nakonec stala osudnou - zabil se v autě u Mělníka, pravděpodobně cestou pro dolsin. V souvislosti s touto autonehodou však Brejla obviněn nebyl. Soudy tak v trestním řízení nemohly přiznat matce pacienta finanční odškodnění, které požadovala.

Lékař si také místo penězi nechával platit věcmi – podle svědků posílal například po taxikáři katalogy zboží, v nichž zaškrtával, co chce. Soud proto také rozhodl o propadnutí těchto věcí.

Lékař tvrzení obžaloby popíral s tím, že muže, který byl jeho blízkým přítelem, léčil, jak nejlépe uměl. Dolsin mu prý přestal předepisovat poté, co to primář z mělnické nemocnice zakázal. Následně pacientovi údajně poskytl opiát z vlastních zásob pouze v deseti případech, když byl muž zoufalý a vyhrožoval sebevraždou.

Zbytek vypsaných receptů na dolsin vysvětloval Brejla tak, že přípravek užíval sám kvůli bolavým zádům. "Tato obhajoba je naivní, hloupá a obžalovaného nedůstojná," podotkl soudce Zelenka s tím, že lékař by řešil bolesti zad jinak a perspektivněji než opiátem.

Odvolací senát vyhověl požadavku státního zástupce a poslal Brejlu do přísnějšího typu věznice s ostrahou. Zároveň mu ale o dva miliony korun snížil původně uložený peněžitý trest. Pokud lékař peníze nezaplatí, prodlouží si odnětí svobody o dalších 2,5 roku.

Jak již dříve informoval deník Aktuálně.cz, Brejla po vynesení nepravomocného rozsudku dál působil v ordinaci, kterou si začátkem loňského roku otevřel v centru Prahy v paláci YMCA těsně vedle náměstí Republiky. Podle soudu si ji pořídil právě z peněz, o které připravil svého dnes již mrtvého pacienta.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V bratislavském sídle Penty zasahuje policie

V sídle finanční skupiny Penta ve slovenské Bratislavě zasahuje policie. Informuje o tom server Aktuality.sk. Důvod není jasný. Policie zásah nekomentuje, více informací by měl brzy poskytnout ministr vnitra Roman Mikulec. Šéf Penty Jaroslav Haščák byl jedním z aktérů v kauze Gorila.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy