Soud: Poslanec Bartoš s kontrarozvědkou nespolupracoval

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 2. 2011 13:44
Bartoš již dříve uvedl, že v záznamech nikde není jeho podpis

Praha - Poslanec Walter Bartoš (ODS) byl v záznamech komunistické vojenské kontrarozvědky (VKR) evidován jako důvěrník neoprávněně.

Rozhodl o tom v úterý Vrchní soud v Praze. V odvolacím jednání tak potvrdil verdikt pražského městského soudu z června 2009.

Rozhodnutí je pravomocné.

Poslanec v minulosti uvedl, že mu evidence v protokolech kontrarozvědky značně zkomplikovala život. To, že se v záznamech VKR objevil, se podle něj podepsalo i na jeho zdravotním stavu.

Bartoš ještě před rozhodnutím soudu zveřejnil záznamy, které na něj VKR vedla. Podle poslanců i bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavla Žáčka z nich vyplývá, že s touto tajnou službou nespolupracoval.

Bartoš již dříve uvedl, že v záznamech nikde není jeho podpis. Do evidence se prý dostal na základě udání kamaráda, což zjistil až ze samotného spisu.

Skutečnost, že se o něho VKR zajímala, si Bartoš vysvětluje tím, že sloužil u raketového vojska. Informace ze spisu o tom, že Bartoš předal kontrarozvědce některé zprávy ústně, označil poslanec za "ideologický balast".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 55 minutami

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy