Soud poslal hackera na 6,5 roku do vězení. Z bankovních účtů se pokusil ukrást tři miliony korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 4. 2017 11:00
Počítačový hacker Lumír Herič si má odsedět šest a půl roku ve vězení za to, že se pokusil z internetových účtů převést více než tři miliony korun. Včasný zásah pracovníků banky ale finančním operacím buď zcela zabránil, nebo byly peníze urychleně staženy zpět na účty majitelů. Přístupové údaje k účtům klientů spořitelny získal rafinovaným způsobem. Do počítačů v učebnách Vysoké školy báňské a Ostravské univerzity nainstaloval program, který zaznamenával stisknutá tlačítka na klávesnici. Získaná data si pak přeposílal na svůj mail. Z těchto informací pak byl schopen vygenerovat identifikační číslo a heslo člověka, který se přes počítač připojil ke svému účtu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Ostrava - Na 6,5 let poslal Krajský soud v Ostravě do vězení počítačového hackera Lumíra Heriče. Podle rozsudku se v roce 2006 naboural do řady bankovních účtů klientů České spořitelny a pokusil se z nich neoprávněně převést víc než 3,2 milionu korun. Včasný zásah pracovníků banky ale finančním operacím buď zcela zabránil, nebo byly peníze urychleně staženy zpět na účty majitelů. Rozsudek není pravomocný. Odsouzený i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Soud se případem zabýval podruhé. Herič byl už v roce 2011 pravomocně odsouzen, stejný soud jej poslal do vězení na šest let. Vrchní soud v Olomouci pak trest ještě o půl roku zpřísnil. Devětatřicetiletý muž se ale soudu neúčastnil, osm let se totiž skrýval a vyhýbal se i nástupu do vězení.

Policie jej dopadla loni v květnu v domě rodičů v Ostravě-Svinově. Krátce na to odsouzený požádal o nový proces. Soud mu musel vyhovět. Ve druhém kole soudního projednávání Herič odmítl vypovídat. "V průběhu hlavního líčení jsme ale zaznamenali snahu obžalovaného přesvědčit senát, že byl jakýmsi sběratelem. Že data jen stahoval a neměl v úmyslu je zneužít," uvedla soudkyně Šárka Skalská. Dodala, že ještě před zahájením procesu Herič jí poslal obsáhlý osobní dopis. "Bral jsem to jako nějakou PC hru. Neuvědomoval jsem si následky, až mě to dovedlo do vězení," napsal v něm. Jeho rodiče jsou přesvědčeni, že je nevinný. "Nic neudělal. Ani korunu nikdy nikomu nevzal. Natož miliony," řekla po vynesení rozsudku matka odsouzeného.

Herič byl počítačový expert. Mezi spolužáky se netajil tím, že dokáže prolomit ochranu bankovních účtů. Policie v jeho počítačích také našla řadu programů, které hackeři používají na vyhledávání nedostatků v ochraně serverů či dokonce k ovládnutí celého počítače. Herič byl navíc kriminalisty označován za jednoho z největších počítačových hackerů v ČR.

Přístupové údaje k účtům klientů spořitelny získal rafinovaným způsobem. Do počítačů v učebnách Vysoké školy báňské a Ostravské univerzity nainstaloval program, který zaznamenával stisknutá tlačítka na klávesnici. Získaná data si pak přeposílal na svůj mail. Z těchto informací pak byl schopen vygenerovat identifikační číslo a heslo člověka, který se přes počítač připojil ke svému účtu.

Postupně takto nashromáždil přístupové kódy 79 klientů České spořitelny, kteří používali internetové bankovnictví. Během několika dnů na konci září 2006 pak neoprávněně zadal na 809 platební příkazů a pokusil se z účtů převést peníze. Ty směřoval na účty několika lidí. Pouze v jednom případě se ale prokázal nějaký vztah této osoby s Heričem. U dalších lidí se napojení neprokázalo. Herič ale znal i jejich přístupové kódy. Chystaný podvod banka většinou odhalila těsně před převodem peněz. Čtyřikrát peníze z nabouraných účtů skutečně odešly. Vzápětí ale banka zareagovala a stáhla je zpět. Trestní oznámení podalo vedení banky. Vzápětí také zvýšilo zabezpečení transakcí prováděných přes internet.

 

Právě se děje

Další zprávy