Bývalý soudce z Litoměřic dostal za korupci 5,5 roku vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2015 14:21
Josef Knotek musí také zaplatit pokutu 150 tisíc korun. Jeho bývalý kolega Ladislav Jelínek odešel s tříletou podmínkou, další tři obžalovaní dostali podmínky dvouleté.
Soudci Josef Knotek a Ladislav Jelínek u soudu
Soudci Josef Knotek a Ladislav Jelínek u soudu | Foto: ČTK

Jičín - Okresní soud v Jičíně poslal v korupční kauze litoměřických soudců bývalého soudce Josefa Knotka na 5,5 roku do vězení a potrestal ho pokutou 150 tisíc korun.

Spoluobžalovaný soudce Ladislav Jelínek dostal tříletou podmínku, další tři obžalovaní dostali podmínky dvouleté.

Podle obžaloby oba soudci za úplatu ovlivňovali výsledek několika kauz. Nikdo z obžalovaných se pondělního jednání nezúčastnil. Jejich obhájci v závěrečných řečech navrhli zproštění obžaloby. Rozsudek není pravomocný.

Na místě se proti rozsudku odvolal jen advokát Jelínka. Ostatní obhájci si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, stejně jako státní zástupce.

U soudu už podruhé

Jičínský soud se případem zabýval již podruhé, protože Krajský soud v Hradci Králové verdikt jičínského soudu z loňského května po odvolání procesních stran zrušil a věc vrátil do Jičína.

Před rokem odešel Knotek od soudu s trestem pět a půl roku vězení a pokutou 200 tisíc korun. Jednání soudce Jelínka soud postoupil jako kárné provinění litoměřickému soudu. Další tři obžalovaní tehdy dostali podmínky.

Nyní Jelínkovi soud uložil trest tři roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Z dalších obžalovaných dnes dostala soudní zapisovatelka Jiřina Šindelářová trest vězení dva roky podmíněně odložený na zkušební dobu tří let a také peněžitý trest ve výši 10 tisíc korun.

Podmínky ve výši dva roky se zkušební lhůtou na tři roky za podplácení dostali také Antonín Kühn a Antonín Marčaník. V případu je obžalovaný ještě Michal Motejl, jeho případ však jičínský soud dnes vyloučil k samostatnému projednávání.

Soudce Theodor Petryšín při zdůvodnění rozsudku odkázal na závěr krajského soudu, podle kterého se Jelínek dopustil trestné činnosti a jeho případ tedy neměl být řešen kárným řízením. Trest pro Jelínka označil jako výchovný.

Státní zástupce Radim Dragoun vyjádřil s rozsudkem spokojenost. "Uložené tresty jsou s malými změnami v zásadě ve stejné výši jak bylo (mnou) navrhováno," řekl Dragoun. Uspokojení vyjádřil zejména nad tím, že soud mu dal zapravdu ve věci obžalovaného Jelínka.

Procesní chyby?

Advokáti obžalovaných v závěrečných řečech zpochybnili opatřené důkazy, zejména údajně nezákonně pořízené odposlechy. Zpochybňovali i přidělení případu soudu v Jičíně, věc prý byla senátu soudce Theodora Petryšína přidělena nezákonně mimo rozvrh práce soudu.

Podle advokátů prý v řízení bylo mnoho procesních chyb. "Stávající stav dokazování neumožňuje soudu spravedlivě rozhodnout," řekl v závěrečné řeči Knotkův advokát Pavel Polák. Případ se podle něj prý odehrával pod tlakem médií, advokát hovořil o mediálním lynči.

Soudci podle spisu za úplatu ovlivňovali několik kauz. Podle obžaloby ve třech případech šlo o manipulaci s termíny hlavních líčení, v jedné věci o manipulaci se zákazem řízení a v další o ovlivnění trestního řízení. Obžalováni byli z korupce a zneužití pravomoci úřední osoby.

Pojil dohromady všechny kauzy

Knotek figuroval ve všech případech. Podle rozsudku od Kühna převzal úplatek 30 tisíc korun, o nějž se pak částečně rozdělil se Šindelářovou. Jelínkovi pak Knotek dal jako úplatek láhev whisky. Policií zajištěných 30 tisíc korun i láhev alkoholu mají propadnout státu, rozhodl v pondělí soud.

Ministr spravedlnosti oba soudce v roce 2012 dočasně zprostil soudcovské funkce. Knotek na ni v květnu 2013 rezignoval. Soudce Jelínek podle informací figuruje i v kauze podvodu a podplácení, v níž je od přelomu května a června stíháno pět lidí. Nedávné Jelínkovo obvinění na jičínské hlavní líčení nemá vliv.

Knotkova kauza není prvním případem v novodobé české historii, kdy soudce skončil před soudem v souvislosti s korupcí. V roce 1996 se objevil případ Květoslavy Krylové, která působila u Okresního soudu v Přerově. Pokusila se uplatit okresního státního zástupce. Krylová odešla v květnu 1997 od prvoinstančního soudu s podmínkou, soud jí vyměřil trest 21 měsíců s odkladem na dva roky. V roce 1998 skončila Krylová i v justici.

 

Právě se děje

Další zprávy