Korupce na železnici. Soud poslal do vazby vysokého manažera firmy, která plánuje stavby na tratích

Petr Koděra Lukáš Prchal Petr Koděra, Lukáš Prchal
29. 3. 2016 9:55
Soudkyně Jana Pěchotová vyhověla návrhu státního zástupce a poslala do vazby Petra Lapáčka, obchodního ředitele a místopředsedu představenstva společnosti Sudop Praha, která je takřka výhradním dodavatelem projektů na stavbu a opravy českých kolejí. Lapáček je jediným ze šesti obviněných, pro kterého návladní vazbu požadoval. Kromě šesti lidí stíhá protikorupční policie i tři firmy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kvůli údajné korupci při rozdělování zakázek na české železnici skončil ve vazbě vysoce postavený manažer. Jak zjistil online deník Aktuálně.cz, jde o Petra Lapáčka, obchodního ředitele a místopředsedu představenstva významné české společnosti Sudop Praha, která je takřka výhradním dodavatelem projektů na stavbu a opravy českých tratí.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Jana Pěchotová vyhověla návrhu státního zástupce a Lapáčka poslala za mříže. "Soud konstatoval, že u osoby, na kterou byla uvalena vazba, existuje důvodná obava, že by na svobodě mohla ovlivňovat svědky," řekl mluvčí soudu Radek Mařík.

Státní zástupce Ondřej Trčka z pražského vrchního státního zastupitelství, které na vyšetřování dohlíží, se k rozhodnutí soudu odmítl vyjadřovat. "Ponechám to bez komentáře," řekl jen.

Trčka žádal vazbu jen pro Lapáčka. Obvinění z korupce si přitom vyslechlo ještě dalších pět lidí včetně dvou manažerů státní akciovky Výzkumný ústav železniční, která patří pod České dráhy. Stíhaný je generální ředitel a bývalý náměstek Českých drah Antonín Blažek a ředitel pro techniku a rozvoj Petr Kaván. A obviněné jsou rovněž tři firmy, jejichž jména zatím nejsou jasná. Některým ze stíhaných osob hrozí až desetileté vězení.

Firma Sudop Praha, jejíž mateřský koncern Sudop Group loni získal od státu zakázky za čtvrt miliardy korun, se k policejnímu vyšetřování nechce detailněji vyjadřovat. Generální ředitel Tomáš Slavíček jen zaslal redakci už koncem minulého týdne stručné stanovisko, kde sice potvrdil, že v sídle firmy byla policie, odmítl ale pochybení. "Společnost si není vědoma toho, že by se dopustila jakéhokoliv protiprávního jednání," napsal Slavíček.

Protikorupční policie vyšetřuje několik zakázek, které loni zadala státní příspěvková organizace Správa železniční dopravní cesty. Ta je investorem státních staveb a současně spravuje české koleje a rozděluje na nich kapacity dopravcům.

Podle serveru iDnes.cz jde mimo jiné o tendr na rekonstrukci trati mezi Trutnovem a Chlumcem nad Cidlinou nebo o osmnáctimilionovou zakázku na zpracování strategického materiálu, podle kterého se určí, zda se u nás vyplatí vysokorychlostní tratě a kde by bylo vhodné je stavět.

Detektivové zasahovali přesně před týdnem na desítkách míst po celé zemi. Pro podklady si došli především ke správcům kolejí, byli ale i na ministerstvu dopravy, kde zabavili počítač šéfovi odboru strategií Luďku Sosnovi. Úředník, který v minulosti pracoval i u projektantů v Sudop, ale nebyl z ničeho obviněn.

Policie navštívila i soukromé firmy. Kromě pražské pobočky projektantské firmy Sudop byli i v liberecké projektantské firmě Valbek nebo v ústecké stavební společnosti Strabag Rail, která pod dřívějším názvem Viamont DSP patřila exministru dopravy Aleši Řebíčkovi z ODS. Pro dokumenty si detektivové došli i do sídla Asociace podniků z oblasti železničního dodavatelského průmyslu. Její ředitelka Marie Vopálenská odmítla zásah komentovat s tím, že by porušila mlčenlivost.

 

Právě se děje

Další zprávy