Korupce na železnici. Soud poslal do vazby vysokého manažera firmy, která plánuje stavby na tratích

Petr Koděra Lukáš Prchal Petr Koděra, Lukáš Prchal
29. 3. 2016 9:55
Soudkyně Jana Pěchotová vyhověla návrhu státního zástupce a poslala do vazby Petra Lapáčka, obchodního ředitele a místopředsedu představenstva společnosti Sudop Praha, která je takřka výhradním dodavatelem projektů na stavbu a opravy českých kolejí. Lapáček je jediným ze šesti obviněných, pro kterého návladní vazbu požadoval. Kromě šesti lidí stíhá protikorupční policie i tři firmy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kvůli údajné korupci při rozdělování zakázek na české železnici skončil ve vazbě vysoce postavený manažer. Jak zjistil online deník Aktuálně.cz, jde o Petra Lapáčka, obchodního ředitele a místopředsedu představenstva významné české společnosti Sudop Praha, která je takřka výhradním dodavatelem projektů na stavbu a opravy českých tratí.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Jana Pěchotová vyhověla návrhu státního zástupce a Lapáčka poslala za mříže. "Soud konstatoval, že u osoby, na kterou byla uvalena vazba, existuje důvodná obava, že by na svobodě mohla ovlivňovat svědky," řekl mluvčí soudu Radek Mařík.

Státní zástupce Ondřej Trčka z pražského vrchního státního zastupitelství, které na vyšetřování dohlíží, se k rozhodnutí soudu odmítl vyjadřovat. "Ponechám to bez komentáře," řekl jen.

Trčka žádal vazbu jen pro Lapáčka. Obvinění z korupce si přitom vyslechlo ještě dalších pět lidí včetně dvou manažerů státní akciovky Výzkumný ústav železniční, která patří pod České dráhy. Stíhaný je generální ředitel a bývalý náměstek Českých drah Antonín Blažek a ředitel pro techniku a rozvoj Petr Kaván. A obviněné jsou rovněž tři firmy, jejichž jména zatím nejsou jasná. Některým ze stíhaných osob hrozí až desetileté vězení.

Firma Sudop Praha, jejíž mateřský koncern Sudop Group loni získal od státu zakázky za čtvrt miliardy korun, se k policejnímu vyšetřování nechce detailněji vyjadřovat. Generální ředitel Tomáš Slavíček jen zaslal redakci už koncem minulého týdne stručné stanovisko, kde sice potvrdil, že v sídle firmy byla policie, odmítl ale pochybení. "Společnost si není vědoma toho, že by se dopustila jakéhokoliv protiprávního jednání," napsal Slavíček.

Protikorupční policie vyšetřuje několik zakázek, které loni zadala státní příspěvková organizace Správa železniční dopravní cesty. Ta je investorem státních staveb a současně spravuje české koleje a rozděluje na nich kapacity dopravcům.

Podle serveru iDnes.cz jde mimo jiné o tendr na rekonstrukci trati mezi Trutnovem a Chlumcem nad Cidlinou nebo o osmnáctimilionovou zakázku na zpracování strategického materiálu, podle kterého se určí, zda se u nás vyplatí vysokorychlostní tratě a kde by bylo vhodné je stavět.

Detektivové zasahovali přesně před týdnem na desítkách míst po celé zemi. Pro podklady si došli především ke správcům kolejí, byli ale i na ministerstvu dopravy, kde zabavili počítač šéfovi odboru strategií Luďku Sosnovi. Úředník, který v minulosti pracoval i u projektantů v Sudop, ale nebyl z ničeho obviněn.

Policie navštívila i soukromé firmy. Kromě pražské pobočky projektantské firmy Sudop byli i v liberecké projektantské firmě Valbek nebo v ústecké stavební společnosti Strabag Rail, která pod dřívějším názvem Viamont DSP patřila exministru dopravy Aleši Řebíčkovi z ODS. Pro dokumenty si detektivové došli i do sídla Asociace podniků z oblasti železničního dodavatelského průmyslu. Její ředitelka Marie Vopálenská odmítla zásah komentovat s tím, že by porušila mlčenlivost.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy