Korupce na železnici. Soud poslal do vazby vysokého manažera firmy, která plánuje stavby na tratích

Petr Koděra Lukáš Prchal Petr Koděra, Lukáš Prchal
29. 3. 2016 9:55
Soudkyně Jana Pěchotová vyhověla návrhu státního zástupce a poslala do vazby Petra Lapáčka, obchodního ředitele a místopředsedu představenstva společnosti Sudop Praha, která je takřka výhradním dodavatelem projektů na stavbu a opravy českých kolejí. Lapáček je jediným ze šesti obviněných, pro kterého návladní vazbu požadoval. Kromě šesti lidí stíhá protikorupční policie i tři firmy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kvůli údajné korupci při rozdělování zakázek na české železnici skončil ve vazbě vysoce postavený manažer. Jak zjistil online deník Aktuálně.cz, jde o Petra Lapáčka, obchodního ředitele a místopředsedu představenstva významné české společnosti Sudop Praha, která je takřka výhradním dodavatelem projektů na stavbu a opravy českých tratí.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Jana Pěchotová vyhověla návrhu státního zástupce a Lapáčka poslala za mříže. "Soud konstatoval, že u osoby, na kterou byla uvalena vazba, existuje důvodná obava, že by na svobodě mohla ovlivňovat svědky," řekl mluvčí soudu Radek Mařík.

Státní zástupce Ondřej Trčka z pražského vrchního státního zastupitelství, které na vyšetřování dohlíží, se k rozhodnutí soudu odmítl vyjadřovat. "Ponechám to bez komentáře," řekl jen.

Trčka žádal vazbu jen pro Lapáčka. Obvinění z korupce si přitom vyslechlo ještě dalších pět lidí včetně dvou manažerů státní akciovky Výzkumný ústav železniční, která patří pod České dráhy. Stíhaný je generální ředitel a bývalý náměstek Českých drah Antonín Blažek a ředitel pro techniku a rozvoj Petr Kaván. A obviněné jsou rovněž tři firmy, jejichž jména zatím nejsou jasná. Některým ze stíhaných osob hrozí až desetileté vězení.

Firma Sudop Praha, jejíž mateřský koncern Sudop Group loni získal od státu zakázky za čtvrt miliardy korun, se k policejnímu vyšetřování nechce detailněji vyjadřovat. Generální ředitel Tomáš Slavíček jen zaslal redakci už koncem minulého týdne stručné stanovisko, kde sice potvrdil, že v sídle firmy byla policie, odmítl ale pochybení. "Společnost si není vědoma toho, že by se dopustila jakéhokoliv protiprávního jednání," napsal Slavíček.

Protikorupční policie vyšetřuje několik zakázek, které loni zadala státní příspěvková organizace Správa železniční dopravní cesty. Ta je investorem státních staveb a současně spravuje české koleje a rozděluje na nich kapacity dopravcům.

Podle serveru iDnes.cz jde mimo jiné o tendr na rekonstrukci trati mezi Trutnovem a Chlumcem nad Cidlinou nebo o osmnáctimilionovou zakázku na zpracování strategického materiálu, podle kterého se určí, zda se u nás vyplatí vysokorychlostní tratě a kde by bylo vhodné je stavět.

Detektivové zasahovali přesně před týdnem na desítkách míst po celé zemi. Pro podklady si došli především ke správcům kolejí, byli ale i na ministerstvu dopravy, kde zabavili počítač šéfovi odboru strategií Luďku Sosnovi. Úředník, který v minulosti pracoval i u projektantů v Sudop, ale nebyl z ničeho obviněn.

Policie navštívila i soukromé firmy. Kromě pražské pobočky projektantské firmy Sudop byli i v liberecké projektantské firmě Valbek nebo v ústecké stavební společnosti Strabag Rail, která pod dřívějším názvem Viamont DSP patřila exministru dopravy Aleši Řebíčkovi z ODS. Pro dokumenty si detektivové došli i do sídla Asociace podniků z oblasti železničního dodavatelského průmyslu. Její ředitelka Marie Vopálenská odmítla zásah komentovat s tím, že by porušila mlčenlivost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy