Za slova o zabíjení pacientů s covidem dostal senior podmínku a musí se omluvit

ČTK ČTK
13. 2. 2023 11:52
Okresní soud v Plzni vyměřil podmíněný trest čtyřiašedesátiletému Pavlu Hlávkovi, který čelil obžalobě ze šíření poplašné zprávy. Před soudem stanul za svá předloňská slova o tom, že Fakultní nemocnice Plzeň nechává zemřít pacienty s covidem, když jim nechce podávat přípravky ivermektin a isoprinosin.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

Hlávku okresní soud už loni v létě obžaloby zprostil, odvolací krajský soud ale rozsudek zrušil a vrátil zpět k okresnímu soudu. Soud vyměřil Hlávkovi trest 2,5 roku se stejně dlouhou zkušební lhůtou. Kromě toho ho soud odsoudil i za pomluvu kvůli vyjádřením o přednostovi interní kliniky Martinovi Matějovičovi, musí se mu veřejně omluvit.

Muž předloni natáčel video na covidovém oddělení fakultní nemocnice, kde se domáhal toho, aby lékaři ivermektin podali jeho vážně nemocné matce. Více než tříhodinový pořad s komentovaným záznamem své návštěvy v nemocnici umístil na platformu Svobodný vysílač, kam přispívá. Hlávka přípravek do nemocnice sám přinesl. Protože jednání se dopustil za nouzového stavu, hrozilo mu až osmileté vězení.

Hlávka u soudu prohlásil, že chtěl svým jednáním pouze dosáhnout uzdravení matky tím, že přesvědčí lékaře, aby jí tento přípravek podali. Dodnes je přesvědčený, že ivermektin by matce pomohl.

Muže pustili zdravotníci v době vrcholící pandemie na covidové oddělení za matkou, která byla ve velmi špatném stavu. Sám Hlávka v nahrávce připustil, že ho za ní pustili, aby se s ní rozloučil, protože umírala. Na oddělení začal tajně natáčet videa zdravotníků, své matky, která už téměř nekomunikovala, i dalších pacientů. Matka nedlouho po synově návštěvě zemřela.

Ve videu na internetu si Hlávka stěžoval na to, že ho o matčině stavu nikdo řádně neinformoval. Uvedl tam také, že nemocnice nechává umírat covidové pacienty, zejména seniory, a provádí tak "důchodovou reformu". Přednostu kliniky podle soudu zesměšňoval a ironizoval, tvrdil o něm, že je "politicky zaháčkovaný, protože byl odměněn hejtmanem".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy