Soud pokutoval muže, který po útoku v ostravské nemocnici vyhrožoval další střelbou

Domácí mp ČTK Domácí, mp, ČTK
30. 1. 2020 15:35
Šestatřicetiletý muž, který v Ostravě e-mailem vyhrožoval opakováním střelby v tamní nemocnici, dostal od okresního soudu pokutu 20 tisíc korun. Rozhodnutí ještě není pravomocné, muž proti němu může podat odpor. Pokud tak učiní, původní pokuta se zruší a incident se bude projednávat znovu v hlavním líčení.
Střelba v Ostravě v prosinci loňského roku
Střelba v Ostravě v prosinci loňského roku | Foto: ČTK

Jde o případ šestatřicetiletého muže, který napsal krátce po tragické střelbě výhružný e-mail na recepci zdravotnického zařízení. Policie loni uvedla, že šlo o pacienta s duševní poruchou. Krátce po činu ho zadržela a sdělila podezření z nebezpečného vyhrožování. 

"Byl vydán trestní příkaz, a to dle našeho návrhu. Byl uložen peněžitý trest ve výši 20 tisíc korun," řekla pro irozhlas.cz ostravská státní zástupkyně Monika Oborilová s tím, že rozhodnutí není zatím pravomocné. Soud souhlasil s původní návrhem žalobců. 

Policie vyšetřuje i další výhrůžky

Podobně vyhrožoval také pětašedesátiletý senior na poliklinice fakultní nemocnice. Lékařka mu oznámila, že mu kvůli špatného zraku nemůže vrátit řidičské oprávnění, což se muži nelíbilo. "Klidným hlasem reagoval, že střelba se asi bude opakovat," popsala už dříve mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková. 

I v tomto případě státní zastupitelství navrhuje pokutu, ale soud o něm zatím nerozhodl. "Ve druhém případě podala státní zástupkyně v polovině ledna návrh na potrestání podezřelé osoby a i v tomto případě je navrhováno uložení peněžitého trestu ve výši 20 tisíc," řekla serveru Oborilová.

Policisté se zabývají i dalšími případy výhrůžek. Například šestnáctiletý mladík z Karvinska diskusi spolužáků a vyučující o tragické střelbě komentoval, že za několik dní toho bude trojnásobek.

Dvaačtyřicetiletý muž začal ráno 10. prosince bez varování střílet v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky. Pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Z nemocnice se mu podařilo utéct před příjezdem policie, po několika hodinách spáchal sebevraždu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy