Soud podruhé zrušil osvobození ministerského exnáměstka

ČTK ČTK
19. 2. 2015 11:25
Bývalý náměstek ministerstva pro místní rozvoj Petr Forman a dalších devět lidí se podle obžaloby snažili vyvést nevyčerpané stamiliony z evropských fondů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Pražský vrchní soud zrušil osvobozující rozsudek nad bývalým náměstkem ministra pro místní rozvoj Petrem Formanem a dalšími dvěma lidmi v kauze vyvedení více než 200 milionů korun z dotací EU.

Jejich případem se tak bude muset znovu zabývat městský soud, který předtím už dvakrát Formana viny zprostil.

Odsuzující verdikt naopak odvolací soud vynesl nad dalšími šesti lidmi. Tři dostali nepodmíněné tresty od tří do čtyř let vězení, třem vyměřil podmínky. V jejich případě je verdikt pravomocný a lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Deset obžalovaných se podle spisu snažilo v letech 2004 a 2005 z likvidačního zůstatku Nadace pro rozvoj regionů (NRR) vyvést složitým způsobem přes různé firmy 144 a 85 milionů korun. Šlo o nevyčerpaný zůstatek z peněz, které EU od roku 1994 poskytla na podporu malého a středního podnikání v Česku. Drtivou většinu peněz se policii podařilo na poslední chvíli zajistit.

Vězení místo podmínky

Podle soudu se u šesti obžalovaných - Radima Špačka, Kamily Jarošové, Roberta Hrdiny, Anthony Maurice Seddona, Jitky Mácové a Květoslavy Foersterové - bezpečně podařilo prokázat, že se úmyslně snažili vyvést peníze z moci státu. Svědčí o tom uzavřené smlouvy, následné výběry a převody peněz nebo nasazení tzv. bílých koní do různých firem, přes které peníze protékaly.

"Je zřejmé, že k trestné činnosti došlo," řekl předseda trestního senátu Josef Mazák. Skupina byla potrestána za podvody a praní špinavých peněz.

Soud jim původně vyměřil dvou a tříleté podmínky. Odvolací soud ale ve čtvrtek zpřísnil trest pro Špačka, Jarošovou a Hrdinu, kteří mají jít do vězení.

Ostatní dostali podmínky od 1,5 roku do dvou let a devíti měsíců.

Soud také všem zakázal na čtyři až šest let působit ve funkci statutárního orgánu v obchodních společnostech a družstvech. Mazák v této souvislosti upozornil, že uložené tresty jsou zhruba poloviční než by měly být, a to kvůli délce soudního řízení, které trvá devátým rokem.

Špaček s Hrdinou také mají státu zaplatit vzniklou škodu 27 milionů korun. Mnohem mírnější peněžité tresty dostali i další členové skupiny.

Případ Formana, Josefa Šmejkala a Jiřího Bašty odvolací soud vrátil k novému projednání, protože zprošťující rozsudek nepovažuje za správný. Podřízený soud se prý neřídil pokyny, které měl při dokazování provést. Bývalý náměstek tehdejšího ministra Pavla Němce považuje rozsudek za nespravedlivý.

"Pokračujeme dál, doufám, že budu dost dlouho naživu," řekl Forman novinářům.

Z obžalovaných k soudu přišel ještě jeho bývalý poradce Špaček, který dostal nejpřísnější trest. Rozsudek jej prý šokoval a považuje ho za protiústavní.

"Porušuje základní principy civilizovaného státu," řekl Špaček, když opouštěl budovu soudu. S verdiktem byl naopak poměrně spokojen státní zástupce Boris Havel. "Soud rozhodl správně," řekl.

Strůjcem mafie byl likvidátor

Strůjcem údajného zločinného plánu byl podle obžaloby Ondřej Dvořák, likvidátor jedné ze dvou společností přímo navázaných na NRR. Jeho případ však byl kvůli údajnému špatnému zdravotnímu stavu Dvořáka vyloučen k samostatnému projednání. Před soudem proto stanulo devět lidí.

"Vyloučit tohoto obžalovaného ze společného řízení nebylo správné," řekl žalobce Havel, který podal stížnost proti přerušení soudního řízení s Dvořákem. I jeho kauza tak bude u soudu ještě pokračovat.

Soudy se kauzou zabývají již devět let. Městský soud uznal v roce 2011 vinnými pouze dva lidi, ostatní obžalovaní byli osvobozeni. Odvolací pražský vrchní soud ale v roce 2013 verdikt v celém rozsahu zrušil, a tak se soudy případem musely zabývat znovu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy