Soud podpořil nárok SNK ED na peníze

DOM, ČTK
7. 11. 2006 10:52
Praha - Pražský městský soud dnes opět podpořil SNK ED, kteří se už léta marně snaží od státu dostat několikamiliónový příspěvek za úspěch v komunálních volbách z podzimu 2002.

Městský soud včera rozhodl, že ministerstvo financí, které odmítá peníze vyplatit, má o příspěvku znovu rozhodnout. Podle soudkyně má strana na peníze za patnáct křesel v pražském zastupitelstvu nárok.

Peníze pro SNK ED odmítal celé roky vyplatit ministr financí sociálnědemokratické vlády Bohuslav Sobotka. SNK ED šli totiž do voleb pod názvem "Demokraté Jana Kasla - Sdružení politické strany Evropští demokraté a nezávislých kandidátů" a Sobotka své odmítání stavěl na ustanovení zákona, který hovoří jen o příspěvku stranám, hnutím a jejich koalicím. Nikoli sdružením, jak mělo ve volbách v názvu SNK ED. 

Jak se k výroku soudu postaví ministerstvo financí nyní, když jej vede občasnký demokrat Vlastimil Tlustý není zatím jasné. "Rozhodnutí soudu beru na vědomí," uvedl pro Aktuálně.cz ministr financí Vlatimil Tlustý.

Sobotka soudy ignoroval

Bohuslav Sobotka nevyplatil peníze přesto, že jej soudy minimálně třikrát upozornily, že SNK ED jsou v právu.

Městký soud totiž už v květnu 2005 nařídil ministerstvu, aby Evopským demokratům vydalo k příspěvku nové rozhodnutí. Sobotka výrok soudu ingnoroval, a tak se ENK ED obrátili na Ústavní soud. Ten jejich stížnosti vyhověl. Přestože existoval pravomocný rozsudek, ministerstvo rozhodnutí nevydalo," konstatoval soud.

Fakt, že byli SNK ED dikriminováni pak po letošních volbách uznal i Nejvyšší správní soud, který posuzoval stížnost SNK ED na průběh voleb. Zhruba patnáct miliónů korun, které SNK ED požadují za mandáty a za úroky, jež za dobu sporů naběhly, totiž chyběly evorpským demokratům ve volební kampani.    

Hybášková je šťastná

Nová předsedkyně SNK ED  Jana Hybášková verdikt přivítala. "Jsme šťastní, je to klíčová výhra. Soud dal najevo, že demokratická soutěž politických stran nemůže být porušována," uvedla.

Hybášková: Jsme šťastní.
Hybášková: Jsme šťastní. | Foto: Aktuálně.cz

Soudkyně podle ní jasně řekla, že strana má na peníze nárok."Použila dokonce slovo náleží. Předpokládám, že ministr Tlustý nepohrdne zákonem a peníze budou vyplaceny," uvedla Hybášková.

Ta už letos v září podala na ministerstvo novou žádost, aby o vyplacení příspěvku rozhodlo. Krátce před volbami pak obvinila ministra financí, že jeho prostředníci požadovali za kladné vyřízení příspěvku úplatek. Důkazy veřejně nepředložila, tvrdí, že vše předala policii.

 

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy