Soud podpořil nárok SNK ED na peníze

DOM, ČTK
7. 11. 2006 10:52
Praha - Pražský městský soud dnes opět podpořil SNK ED, kteří se už léta marně snaží od státu dostat několikamiliónový příspěvek za úspěch v komunálních volbách z podzimu 2002.

Městský soud včera rozhodl, že ministerstvo financí, které odmítá peníze vyplatit, má o příspěvku znovu rozhodnout. Podle soudkyně má strana na peníze za patnáct křesel v pražském zastupitelstvu nárok.

Peníze pro SNK ED odmítal celé roky vyplatit ministr financí sociálnědemokratické vlády Bohuslav Sobotka. SNK ED šli totiž do voleb pod názvem "Demokraté Jana Kasla - Sdružení politické strany Evropští demokraté a nezávislých kandidátů" a Sobotka své odmítání stavěl na ustanovení zákona, který hovoří jen o příspěvku stranám, hnutím a jejich koalicím. Nikoli sdružením, jak mělo ve volbách v názvu SNK ED. 

Jak se k výroku soudu postaví ministerstvo financí nyní, když jej vede občasnký demokrat Vlastimil Tlustý není zatím jasné. "Rozhodnutí soudu beru na vědomí," uvedl pro Aktuálně.cz ministr financí Vlatimil Tlustý.

Sobotka soudy ignoroval

Bohuslav Sobotka nevyplatil peníze přesto, že jej soudy minimálně třikrát upozornily, že SNK ED jsou v právu.

Městký soud totiž už v květnu 2005 nařídil ministerstvu, aby Evopským demokratům vydalo k příspěvku nové rozhodnutí. Sobotka výrok soudu ingnoroval, a tak se ENK ED obrátili na Ústavní soud. Ten jejich stížnosti vyhověl. Přestože existoval pravomocný rozsudek, ministerstvo rozhodnutí nevydalo," konstatoval soud.

Fakt, že byli SNK ED dikriminováni pak po letošních volbách uznal i Nejvyšší správní soud, který posuzoval stížnost SNK ED na průběh voleb. Zhruba patnáct miliónů korun, které SNK ED požadují za mandáty a za úroky, jež za dobu sporů naběhly, totiž chyběly evorpským demokratům ve volební kampani.    

Hybášková je šťastná

Nová předsedkyně SNK ED  Jana Hybášková verdikt přivítala. "Jsme šťastní, je to klíčová výhra. Soud dal najevo, že demokratická soutěž politických stran nemůže být porušována," uvedla.

Hybášková: Jsme šťastní.
Hybášková: Jsme šťastní. | Foto: Aktuálně.cz

Soudkyně podle ní jasně řekla, že strana má na peníze nárok."Použila dokonce slovo náleží. Předpokládám, že ministr Tlustý nepohrdne zákonem a peníze budou vyplaceny," uvedla Hybášková.

Ta už letos v září podala na ministerstvo novou žádost, aby o vyplacení příspěvku rozhodlo. Krátce před volbami pak obvinila ministra financí, že jeho prostředníci požadovali za kladné vyřízení příspěvku úplatek. Důkazy veřejně nepředložila, tvrdí, že vše předala policii.

 

 

Právě se děje

před 40 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy