Psali dědečkovi do Německa, potrestali je za zkreslování poměrů. Soud se jich po 57 letech zastal

ČTK ČTK
18. 5. 2016 10:51
Na konci padesátých let byli v Československu Krajským soudem v Hradci Králové odsouzeni Wolfgang Stenzel a jeho matka Elfrida Seidelová. Pětiletý, respektive šestiletý trest jim soud udělil za podporu a propagaci fašismu. Oba na pět let také ztratili občanská práva a celé jejich jmění propadlo státu. Dnes, po sedmapadesáti letech, Nejvyšší soud rozsudek zrušil. Stenzel v současnosti žije v Německu, Seidlová už zemřela. Stížnost v jejich prospěch podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Nobel Foundation

Brno - Nejvyšší soud po 57 letech zrušil rozsudek nad Wolfgangem Stenzelem a Elfridou Seidlovou. Na sklonku 50. let byli v Československu odsouzeni za podporu a propagaci fašismu a podobných hnutí, konkrétně národnostní nesnášenlivosti. Totalitní justice trestný čin spatřovala v korespondenci s příbuznými v západním Německu. Soud ale ve středu nerozhodl o zproštění obžaloby, kauzu tak musí znovu řešit státní zástupce.

Krajský soud v Hradci Králové v roce 1959 potrestal Stenzela pěti roky vězení a jeho matce Seidlové uložil ještě o rok přísnější trest. Na pět let také ztratili občanská práva a celé jejich jmění propadlo státu. Stenzel v současnosti žije v Německu, Seidlová už zemřela. Stížnost v jejich prospěch podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Tehdejší justice v rozsudku konkrétně uvedla, že si rodina psala s otcem a dědečkem Stenzela, přičemž jim sdělovali "nepřátelsky zkreslené zprávy o poměrech v naší republice". Odsouzení prý také věděli, že pohlednice a fotografie budou použity v "revanšistických časopisech a kalendářích".

Podle ministerstva je popis skutku zcela vágní, nekonkrétní, což potvrdil také Nejvyšší soud. Ve spisu vůbec nelze dohledat, kde a jakým způsobem měly být informace v Německu využity či zneužity. Teoreticky by měl státní zástupce případ došetřit, což však bude vzhledem k časovému odstupu obtížné. V úvahu tak připadá zastavení stíhání.

Stenzel v minulosti požádal o soudní rehabilitaci, avšak promeškal lhůtu. Stížnost pro porušení zákona podaná ministrem tak zbyla jako poslední možnost vedoucí ke zrušení rozsudku. "Jsem rád, že dnešní trestní řád umožňuje staré případy takto otevřít a zjevnou nespravedlnost spáchanou tehdejším režimem napravit," řekl právník Jiří Rosol, jenž u soudu zastupoval Seidlovou.

Komunisté získali moc stejně jako fašisté v Itálii, využili nacionalismu ve společnosti, říká spisovatel a historik Petr Placák. Proudy, které komunisté využili, se podle něj dají lehce obnovit. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy