Soud osvobodil oba aktivisty, kteří před Sněmovnou nasprejovali obrys mrtvoly

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
4. 11. 2015 13:23
Aktivisté, kteří v červenci nasprejovali před Sněmovnou siluetu člověka, jsou nevinní. Soud je ve středu zprostil návrhu na potrestání. Svým činem dvojice protestovala proti změně zákona o pomoci lidem v nouzi a chtěli upozornit na sebevraždu muže, který se zabil poté, co mu nepřišel příspěvek na bydlení, na kterém byl závislý.
Petr Vrabec sprejuje u soudu
Petr Vrabec sprejuje u soudu | Foto: Lukáš Prchal

PrahaSoud ve středu zprostil návrhu na potrestání dva aktivisty, kteří v červenci nasprejovali před Sněmovnou siluetu člověka. "Trestný čin se nestal," řekla samosoudkyně Dana Šindelářová s tím, že nedošlo k poškození cizí věci. "Pak by se musely řešit všechny případy postříkaných chodníků a ulic v památkových zónách," vysvětlila svůj verdikt.

Petra Vrabce před časem soud ve zkráceném soudním řízení potrestal šesti měsíci vězení s roční podmínkou za poškozování cizí věci. Miloš Neubauer, kolem kterého Vrabec obkreslil siluetu těla, dostal podmínku deset měsíců. Oba nyní před soudem řekli, že se cítí nevinni.

Dvojice aktivistů v červenci nasprejovala na chodník před Sněmovnou siluetu člověka, protestovali tím proti změně zákona o pomoci lidem v nouzi a chtěli upozornit na sebevraždu muže, který se zabil poté, co mu nepřišel příspěvek na sociální bydlení.

Počítali jsme, že to umyjeme

Petr Vrabec ve středu před soudem vypověděl, že úmyslem nebylo nic poškodit. "Vybral jsem smývatelný sprej. Smyslem bylo jen upozornit," řekl před soudem Petr Vrabec. Hodinu po zadržení siluetu smyli jejich kolegové. "Měli jsme předem v úmyslu to odstranit," doplnil Vrabec.

Druhý obžalovaný Miloš Neubauer potvrdil, že s Vrabcem chtěli jen poukázat na přílepku, která vyhání lidi na ulici. "A chtěli jsme také vzpomenout na Tomáše, který se kvůli tomu, že mu nepřišly peníze na nájem a bál se, že půjde na ulici, zabil," uzavřel Neubauer.

Předvolaný svědek Štěpán Rybka, který barvu před Sněmovnou umýval, u soudu řekl, že posprejované kostky byly po umytí čistší. "Umývali jsme to vodou se saponátem," doplnil.

To ale napadla státní zástupkyně Lenka Klímová. "Výrobce uvádí, že se sprej dá umýt savem nebo přípravkem na bázi chloru,“ řekla u soudu.

Samosoudkyně Dana Šindelářová poté vyzvala Petra Vrabce, aby použil sprej a nastříkal jej na podlahu soudní místnosti, aby bylo provedeno dokazování, jestli je možné sprej umýt vodou se saponátem.

Odstraňování z podlahy však nešlo podle představ. Podle obhájců jde o jiný povrch a zdůraznili, že ve Sněmovní ulici ke smytí spreje skutečně došlo. "Nedávno jsem byl ve Sněmovní ulici a o deset metrů od místa, kde jsme sprejovali, je ulice posprejovaná tím samým sprejem a nikomu to nevadí," řekl u soudu Vrabec.

Umývatelný sprej a sebevražda

Sprej, kterým siluetu před Sněmovnou nastříkali, po pár hodinách už na místě nebyl. Vrabec se brání, že žádnou škodu neudělal. Sprej byl podle něj smývatelný. "I u výslechu na policii jsem do protokolu napsal, že jsem pracoval jako geodet a ten sprej jsem znal, a i v protokolu je napsáno, že je to dočasně značkovací sprej," řekl Aktuálně.cz Petr Vrabec.

Výši škody, kterou aktivisté svým činem údajně způsobili, trestní příkaz neuvádí. "U těchto trestných činů není podmínka, že vznikne škoda. Skutkovou podstatu naplníte už tím, že posprejujete něco v památkově chráněné oblasti," řekla před časem mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Lenka Cihlářová. Advokát Petra Vrabce ve středu řekl, že činem žádná škoda nevznikla.

Namalovaný obrys těla měl připomenout osud muže, který bydlel na ubytovně v Ostravě a spáchal sebevraždu skokem z okna. Učinil tak poté, co zjistil, že mu nepřišel příspěvek na sociální bydlení, na kterém byl závislý. Bál se, že jej vystěhují z ubytovny, začal během dne rozprodávat majetek, aby získal peníze na zaplacení ubytování. To se mu ale nepodařilo a ve večerních hodinách vyskočil z třetího patra.

Svou akcí chtěli muži vyzvat poslance, aby odstranili ze zákona o pomoci v hmotné nouzi pozměňovací návrh, díky němuž musí obce rozhodnout o doplatku na bydlení lidem na ubytovnách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy