Soud osvobodil exnáměstka Hradce Králové v kauze stadionu

ČTK ČTK
20. 1. 2015 17:04
Předsedkyně senátu hradeckého soudu při zdůvodnění rozsudku řekla, že nebylo prokázáno, že se staly skutky, pro které byl Josef Malíř stíhán.
Královéhradecký stadion
Královéhradecký stadion | Foto: CPA Eduard Erben

Hradec Králové - Okresní soud v Hradci Králové zprostil bývalého náměstka hradeckého primátora Josefa Malíře (VPM) obžaloby, které čelil kvůli dodatkům kontraktu na pronájem a opravu zimního stadionu v Hradci Králové.

Podle spisu mohla městu vzniknout škoda 26 milionů korun. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se proti němu odvolal. Malíř obžalobu odmítá.

Předsedkyně senátu hradeckého soudu Jana Slezáková při zdůvodnění rozsudku řekla, že nebylo prokázáno, že se staly skutky, pro které byl Malíř stíhán. Malíř podle soudu neporušil žádný vnitřní předpis ani zákon, všechny záležitosti projednala rada a zastupitelstvo města. "Nic nesvědčí o tom, že by obžalovaný něco porušil nebo účelově obešel," řekla Slezáková.

Malíř rozhodnutí soudu uvítal. "Jsem strašně rád, že soud rozhodl takto a že to zdůvodnění je zrovna takové. Je to přesně ten postup přemýšlení, které je normální. Je to v souladu nejen se zákony, ale i zdravým rozumem. O to více je pro mě zarážející postup orgánů činných v trestním řízení," řekl Malíř.

Smlouvu na pronájem a opravu stadionu měla hradecká radnice uzavřenou s firmou ABD Invest. Žaloba Malíře vinila z pokusu o porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle obžaloby jde o dva dodatky smluv, u kterých byla prodloužena doba nájmu na delší období.

Hradec Králové kontrakt s ABD Invest uzavřel v roce 2006 a měl trvat do roku 2022. Projekt počítal s tím, že firma jako nájemce promění stadion v moderní arénu bez toho, že by město muselo naráz investovat stamiliony korun. Rekonstrukci mělo město splácet ročně 25 miliony korun a dále mělo ročně platit 12 milionů na provoz. Celkem měla firma dostat 610 milionů.

Malíř šel k soudu i kvůli parkovacímu domu

Na jaře 2011 radnice začala tvrdit, že kontrakt je pro město nevýhodný. V roce 2012 město oznámilo, že při vzniku smlouvy byl obejit zákon o veřejných zakázkách, a smlouva je tedy neplatná. Město firmě kontrakt vypovědělo.

Soudy smlouvu označily za neplatnou a Hradec Králové poté stadion od firmy převzal. Radnice s firmou vede další soudní spory. Na stadionu hraje zápasy a má zázemí extraligový klub Mountfield HK, v němž po polovině akcií mají město Hradec Králové a firma Mountfield.

Malíř také čelí u Krajského soudu v Hradci Králové obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli odkupu parkovacího domu do majetku města. I v tomto případě obžalobu odmítá. Další hlavní líčení v této věci by se mělo uskutečnit v březnu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy