Konečné rozhodnutí soudu: Manažeři fondu Trend jsou nevinní

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 13. 5. 2014 15:52
Případu se výrazně dotkla amnestie Václava Klause. Soudce řekl, že bez hlavních aktérů není možné další odsoudit.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Vrchní soud v Praze osvobodil trojici manažerů v kauze údajně vytunelovaného fondu Trend.

Případ, kterého se výrazně dotkla amnestie Václava Klause, je tak po dnešním dni zřejmě definitivně u konce.

Zprošťující rozsudek si od soudce Františka Romana vyslechli aktéři případu Michal Plachta, Miroslav Vlastník a Václav Dius.

Rozhodnutí je konečné, trojice byla již dříve osvobozena u krajského soudu. "Potvrdili jsme prvoinstanční rozsudek," potvrdil Aktuálně.cz soudce František Roman.

Uprchlík byl osvobozen

Z fondu Trend podle vyšetřovatelů, kteří kauzu šetřili více než šestnáct let, zmizelo přes 1,4 miliardy korun.

Miroslav Vlastník.
Miroslav Vlastník. | Foto: ČTK

Ve svém zdůvodnění pak vrchní soud mimo jiné uvedl, že bez hlavních aktérů kauzy, v jejichž případě zastavila trestní stíhání amnestie, není možné tyto manažery odsoudit.

Osvobozen byl v úterý i Vlastník, kterého se amnestie podle Nejvyššího soudu týká. Důvodem byl fakt, že se řadu let vyhýbal soudu a pobýval v Peru. Do Čech se vrátil až necelé dva týdny před vyhlášením amnestie.

"Klient si nepřeje věc jakkoliv komentovat," řekl obhájce Vlastníka Lukáš Slanina.

Hálek chce odškodné

Deník Aktuálně.cz minulý týden upozornil na to, že bývalý šéf fondu Trend a hlavní aktér této kauzy Miroslav Hálek chce po státu vysoké odškodné. Jde o téměř 48 milionů.

Miroslav Hálek, bývalý šéf fondu Trend.
Miroslav Hálek, bývalý šéf fondu Trend. | Foto: ČTK

"Žadatel požaduje po státu odškodné za nemajetkovou újmu ve výši 20 milionů korun, za ušlý zisk ve výši 22 milionů korun a za náklady na obhajobu ve výši 5,8 milionu korun," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, kteří v kauze figurovali jako svědci. V roce 1995 zakladatelé fond prodali společnosti Královéhradecká Brokerská zastupované Miroslavem Hálkem.

Následně začaly být podle obžaloby prostředky fondu převáděny na konta jiných společností. Součástí údajných machinací byly i akcie obchodního domu Kotva. V roce 2000 skončil Trend v konkurzu.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy