Konečné rozhodnutí soudu: Manažeři fondu Trend jsou nevinní

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 13. 5. 2014 15:52
Případu se výrazně dotkla amnestie Václava Klause. Soudce řekl, že bez hlavních aktérů není možné další odsoudit.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Vrchní soud v Praze osvobodil trojici manažerů v kauze údajně vytunelovaného fondu Trend.

Případ, kterého se výrazně dotkla amnestie Václava Klause, je tak po dnešním dni zřejmě definitivně u konce.

Zprošťující rozsudek si od soudce Františka Romana vyslechli aktéři případu Michal Plachta, Miroslav Vlastník a Václav Dius.

Rozhodnutí je konečné, trojice byla již dříve osvobozena u krajského soudu. "Potvrdili jsme prvoinstanční rozsudek," potvrdil Aktuálně.cz soudce František Roman.

Uprchlík byl osvobozen

Z fondu Trend podle vyšetřovatelů, kteří kauzu šetřili více než šestnáct let, zmizelo přes 1,4 miliardy korun.

Miroslav Vlastník.
Miroslav Vlastník. | Foto: ČTK

Ve svém zdůvodnění pak vrchní soud mimo jiné uvedl, že bez hlavních aktérů kauzy, v jejichž případě zastavila trestní stíhání amnestie, není možné tyto manažery odsoudit.

Osvobozen byl v úterý i Vlastník, kterého se amnestie podle Nejvyššího soudu týká. Důvodem byl fakt, že se řadu let vyhýbal soudu a pobýval v Peru. Do Čech se vrátil až necelé dva týdny před vyhlášením amnestie.

"Klient si nepřeje věc jakkoliv komentovat," řekl obhájce Vlastníka Lukáš Slanina.

Hálek chce odškodné

Deník Aktuálně.cz minulý týden upozornil na to, že bývalý šéf fondu Trend a hlavní aktér této kauzy Miroslav Hálek chce po státu vysoké odškodné. Jde o téměř 48 milionů.

Miroslav Hálek, bývalý šéf fondu Trend.
Miroslav Hálek, bývalý šéf fondu Trend. | Foto: ČTK

"Žadatel požaduje po státu odškodné za nemajetkovou újmu ve výši 20 milionů korun, za ušlý zisk ve výši 22 milionů korun a za náklady na obhajobu ve výši 5,8 milionu korun," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, kteří v kauze figurovali jako svědci. V roce 1995 zakladatelé fond prodali společnosti Královéhradecká Brokerská zastupované Miroslavem Hálkem.

Následně začaly být podle obžaloby prostředky fondu převáděny na konta jiných společností. Součástí údajných machinací byly i akcie obchodního domu Kotva. V roce 2000 skončil Trend v konkurzu.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy