Opozice: Soud potvrdil, co říkáme už rok. Vláda musí mít pro zákazy jasné důvody

ČTK ČTK
22. 2. 2021 12:23
Opoziční strany v reakci na zveřejněný nález Ústavního soudu připomínají, že na nedostatečné odůvodňování a diskriminační povahu vládních opatření proti covidu-19 dlouhodobě upozorňují. Soud zrušil část usnesení vlády s omezeními maloobchodu a služeb. Vláda podle soudu dostatečně nevysvětlila, proč přikročila k zákazu u některých provozoven a proč jiné mají ze zákazu výjimku.
Předsedové Pirátů a ODS - Ivan Bartoš a Petr Fiala (archivní foto)
Předsedové Pirátů a ODS - Ivan Bartoš a Petr Fiala (archivní foto) | Foto: ČTK

Předseda ODS Petr Fiala na sociálních sítích uvedl, že po odůvodněných a daty podložených opatřeních volá téměř rok. "Byl to i jeden z důvodů, proč jsme nepodporovali nekonečné prodlužování nouzového stavu. Vláda si prostě nemůže dělat, co chce, ani v pandemii. Ústavní soud nám dal nyní za pravdu," napsal.

Piráti podle předsedy strany Ivana Bartoše na neodůvodněné a diskriminační omezení vybrané části maloobchodu také upozorňují celý rok. "Vláda měla rok na to situaci napravit. V tuto chvíli je ale epidemiologická situace velice vážná. Podle nás je nyní prioritou urychleně řešit kritickou situaci v zemi, a to úpravou opatření," uvedl. Piráti jsou pro masivní testování a povinné nošení respirátorů ve firmách, práci z domova ve státní správě či zvýšení nemocenské pro lidi v karanténě.

"ÚS nám dnes dal za pravdu. Vláda prostě nemůže tahat zákazy, jak králíky z klobouku, aniž by je rozumně odůvodnila, prokázala jejich smysl a nebyl to šikanózní nesmysl," uvedl šéf KDU-ČSL Marian Jurečka na Twitteru. Nový pandemický zákon, který minulý týden po kompromisu sněmovních stran schválili poslanci, podle něj už neumožní vydat "libovolné nařízení s telefonním seznamem výjimek".

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové soud de facto konstatoval, že vláda neodůvodněně likviduje maloobchod a není schopna prokázat nezbytnost opatření. "Jsem ráda, že tak potvrdil to, co říkáme od jara minulého roku. Tahle vláda je jen pro velké a kamarády šéfa," napsala Adamová.

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan uvedl, že Ústavní soud uznal to, co říká jeho hnutí neustále. "Proč hypermarkety ano a malé obchody za přísných hygienických opatření ne? Zkrátka buď zavřeme vše s výjimkou potravin a lékáren, nebo otevřít maloobchod třeba i za přísnějších podmínek," napsal Rakušan. Nutné je podle něj zacílení na ohniska nákazy, tedy testování ve firmách. "Kde jedou provozy už rok bez přísných pravidel," uvedl. Prosazuje také rychlejší testování.

"Potvrzuje se tvrzení SPD, že vládní opatření jsou nedostatečně vysvětlená, diskriminační vůči malým obchodům, které mají zákaz prodeje. A vláda nahrává velkým nadnárodním hypermarketům," napsal předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

 

Právě se děje

Další zprávy