Soud opět ruší plány Prahy, teď ty na ruzyňskou dráhu

Tomáš Fránek, Pavel Baroch
2. 2. 2011 15:37
Nejvyšší správní soud vyhověl žalobě Suchdola, Zemědělské univerzity a dalších a zrušil část zásad územního rozvoje města.
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Plánovaná stavba nové dráhy na ruzyňském letišti se nejspíš znovu odkládá.

Nejvyšší správní soud totiž ve středu zrušil část takzvaných zásad územního rozvoje, které se týkaly právě nové ranveje. Poté, co stejný soud zrušil plány Prahy na trasy městského okruhu, teď znovu zasáhl do územního plánování hlavního města. Zásady územního rozvoje jsou jakýmsi krajským územním plánem hlavního města. 

Podle soudu pražský magistrát nedostatečně vyhodnotil dopad rozšíření provozu letiště na život desítek tisíc lidí. Soud poukázal na chybějící posouzení kumulativního efektu letiště a plánovaného městského okruhu kolem Ruzyně na životní prostředí. Dále chybí zohlednění vlivu rozšíření provozu na evropsky významnou chráněnou přírodní lokalitu - kaňon Vltavy u Sedlce.

"Zásady územního rozvoje jsou již z důvodu zásadních procesních vad v napadených částech nezákonné," uvedla předsedkyně senátu Milada Tomková.

Na postup magistrátu si stěžovala městská část Praha-Suchdol, devět obyvatel Suchdolu, tři ústavy Akademie věd ČR a Česká zemědělská univerzita, která má v zasažené oblasti kampus. Letadla by se v případě vybudování nové dráhy, která má zvýšit kapacitu letiště až na dvojnásobek, pohybovala přímo nad Suchdolem.

Bude tu vůbec možné žít?

Soud uznal stížnost suchdolské radnice a dalších odpůrců nové dráhy, kteří si stěžovali například na to, že nebylo řádně vymezeno zasažené území novou drahou, ani konkrétní vlivy na toto území. "Nejdůležitější námitkou bylo, že nebyla stanovena kapacita dráhy, kolik letadel přes zasažené území vlastně poletí," řekl Aktuálně.cz suchdolský starosta Petr Hejl.

Podle něj by zdvojnásobení kapacity letiště pomocí nové paralelní dráhy znamenalo, že na celém území městské části by nemusely být dodržovány hygienické limity hluku ve vnějším prostoru.

"Dopadlo by to na všech 10 000 občanů, kteří u nás bydlí, i na 25 000 studentů České zemědělské univerzity," dodal starosta s tím, že je otázku, zda bude v Suchdole vůbec možné normálně žít.

Nová ranvej bude mít prokazatelně negativní vliv na zdraví okolních obyvatel, kterým budou létat hřmotná letadla nad hlavou. Několik stovek lidí by například mohlo kvůli nadlimitnímu hluku ze startujících a přistávajících strojů onemocnět vysokým krevním tlakem.

Vyplývá to ze studie, která je součástí zprávy o vlivu nové dráhy na životní prostředí a kterou právě posuzuje ministerstvo životního prostředí.

Hluk bude obtěžovat

"Hlukem může být různým stupněm obtěžováno 7494 obyvatel oproti 2428 stávajícím (z toho 1970 silně obtěžovaných oproti 652 stávajících) a 1599 obyvatel může pociťovat různý stupeň subjektivního rušení spánku oproti 803 stávajícím (z toho 653 silně rušeno oproti 318 stávajícím)," uvádí se v analýze.

Letiště Praha věří, že by nová přistávací a vzletová dráha za zhruda 9 miliard korun mohla být hotova do roku 2015. Bez řádně projednaných a platných zásad územního rozvoje ale není možné získat územní ani stavební povolení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

EU prodloužila do roku 2032 zrušení roamingových poplatků

Zákazníci evropských telekomunikačních operátorů budou moci dalších deset let volat, posílat textové zprávy a připojit se k internetu ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru (EHP) za stejné ceny jako doma. V tiskové zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK), která tak prodloužila bezplatný roaming do roku 2032. Zároveň oznámila s platností od 1. července další pravidla. Ta mají zaručit stejně kvalitní internet jako v domovské zemi, upozorňování na jinou než pozemní síť či zlepšený přístup k tísňovému volání v celé EU.

"Díky nařízení o roamingu jsme mohli všichni začít používat v zahraničí svůj mobilní telefon tak, jak jsme byli zvyklí z domova," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. "Při svých cestách po EU proto můžeme bez příplatků telefonovat, posílat textové zprávy a používat internet. To je velmi hmatatelná výhoda, kterou nám přinesl náš jednotný evropský trh. Prodloužení platnosti těchto pravidel zachová konkurenceschopnost cen mezi operátory a umožní spotřebitelům využívat bezplatné roamingové služby dalších deset let," dodala.

Podle nových pravidel mají operátoři poskytující mobilní služby zajistit, aby spotřebitelé měli přístup k síti čtvrté generace (4G) nebo k pokročilejší 5G.

Zdroj: ČTK
Další zprávy