Soud omilostněnému exstarostovi Havlína opakovaně přerušil trest kvůli zdraví

ČTK ČTK
7. 9. 2018 12:45
Muž s doktorským právnickým titulem byl odsouzen za to, že se v pozici starosty nechal uplatit, aby zalhal Probační a mediační službě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Bývalému starostovi Havlína, kterého v srpnu ze zdravotních důvodů omilostnil prezident Miloš Zeman, předtím tříletý trest vězení opakovaně přerušil soud. Vycházel při tom z doporučení zdravotníků Vězeňské služby.

Muž odsouzený úhrnně za zneužití pravomoci, maření výkonu úředního rozhodnutí a přijetí úplatku nemá v rejstříku trestů žádný další záznam. Vyplývá to z přípisu ministra spravedlnosti.

Hrad k totožnosti muže uvedl pouze to, že dříve zastával veřejnou funkci. Server Aktuálně.cz poté napsal, že omilostněným je bývalý starosta Hevlína na Znojemsku Drahomír Nosek, což plyne i z anonymizovaného ministerského dokumentu.

Muž s doktorským právnickým titulem byl odsouzen za to, že se v pozici starosty nechal uplatit, aby zalhal Probační a mediační službě. Jejím úředníkům totiž nepravdivě oznámil, že muž potrestaný za drogový delikt dvěma stovkami hodin obecně prospěšných prací splnil svou povinnost při úklidu a údržbě majetku obce.

"Odsouzený JUDr. D. N. nastoupil výkon trestu odnětí svobody dne 17. 11. 2016 do Vazební věznice a detenčního ústavu Brno. Dne 22. 11. 2016 byla Městskému soudu v Brně doručena žádost o přerušení výkonu trestu odnětí svobody z důvodu těžké nemoci odsouzeného, a to nádorového onemocnění a degenerativních změn páteře vyžadujících operaci," uvedl v přípisu prezidentovi ministr.

Oblastní lékařská komise zdravotníků Vězeňské služby tehdy na základě lékařských zpráv i vlastního šetření navrhla přerušení trestu na devět měsíců, čemuž soud v prosinci 2016 vyhověl. Následně vyslyšel i doporučení zdravotníků, aby přerušení prodloužil o rok. Bývalý starosta tak měl být na svobodě do 30. září letošního roku, protože soudci mu zároveň zamítli žádost o prominutí zbytku trestu.

Zeman svou desátou udělenou milost zdůvodnil tím, že trvat na vykonání zbytku trestu nepovažuje vzhledem k mužovu zdravotnímu stavu za smysluplné. "Svým humanitárním gestem tak umožnil omilostněnému napřít veškeré své síly na boj s život ohrožující nemocí," uvedl k prezidentovu rozhodnutí Hrad. Zeman poukázal i na to, že muž už nezastává veřejnou funkci, takže recidiva obdobného skutku, jaký spáchal, už nepřipadá v úvahu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy