Spor státu s Lukoilem: Soud kauzu odročil na červen

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 5. 2015 14:49
Stát žaluje firmu Zemanova poradce Martina Nejedlého o 27,5 milionu. Jde o peníze týkající se smlouvy na dodávku leteckého paliva.
Šéf české pobočky firmy Lukoil Martin Nejedlý.
Šéf české pobočky firmy Lukoil Martin Nejedlý. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soud v pátek odročil závěr projednání žaloby státu na firmu Lukoil Aviation Czech kvůli petroleji na polovinu června. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) má předložit další smlouvy jako listinné důkazy. Stát žaluje firmu, jejímž jednatelem je poradce prezidenta Martin Nejedlý, o 27,5 milionu korun. Peníze se týkají smlouvy na obměnu zásob leteckého petroleje. Případ řeší Obvodní soud pro Prahu 1.

Soudkyně Alena Novotná odročila spor na 17. června, kdy se projednají smlouvy státu s jinými dodavateli leteckých pohonných hmot z let 2009 až 2013. "Konkrétně bychom měli předložit smlouvy mezi dodavateli petrolejového benzinu, z nichž by mělo vyplynout, jaká byla výše smluvní pokuty, o které se v tomto procesu jedná. Zda byla přiměřená, nebo nebyla," řekl novinářům mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Pavel Hortig.

Při červnovém jednání by mohly již zaznít závěrečné řeči. Zda soudkyně vysloví hned verdikt, není zatím zřejmé, naznačila, že si nechá lhůtu a rozhodnutí vynese pak do dvou dnů.

Soudkyně v pátek řešila řadu listinných důkazů a zamítla několik návrhů Lukoilu na další důkazy, u některých podle ní nebylo zřejmé, co mají prokazovat.

Lukoil tvrdí, že žaloba je protiprávní a nárok promlčený, SSHR ale na žalobě trvá. Spor začal v roce 2009, kdy správa uzavřela s Lukoilem smlouvu na obměnu zásob leteckého petroleje. Firma podle žaloby odebrala petrolej za 275,6 milionu korun, vrátila ale necelou polovinu. SSHR proto Lukoilu uložila pokutu, jejíž uhrazení firma odmítá.

Loni v červnu vydal soud platební rozkaz, kterým uložil firmě povinnost částku zaplatit. Lukoil ale podal takzvaný odpor, kterým se rozkaz zrušil, a soudkyně proto musela nařídit veřejné projednání sporu, které začalo letos počátkem dubna.

Prezident Miloš Zeman dříve v rozhovoru řekl, že chce počkat, jak soudní spor mezi státem a společností Lukoil dopadne. Teprve poté se prý rozhodne, jestli Nejedlý zůstane mezi jeho poradci. Nejedlý je také místopředsedou Strany práv občanů. Lukoil Aviation Czech dodává letecké palivo Českým aeroliniím. Je součástí ruské ropné společnosti Lukoil.

 

Právě se děje

Další zprávy