Soud očistil dva bývalé generály obviněné z korupce

ČTK ČTK
26. 2. 2014 11:50
Oba muži měli porušit zákon nákupem propagačních materiálů, NS je zprostil obžaloby
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Justice porušila zákon v neprospěch někdejších vysoce postavených armádních generálů Rostislava Mazurka a Radoslava Rotrekla.

Nejvyšší soud (NS) proto zrušil verdikt Městského soudu v Praze, podle kterého oba muži nákupem propagačních předmětů porušili povinnost při správě cizího majetku, a rovnou je také zprostil obžaloby.

Stížnost v kauze podala z podnětu Nejvyššího státního zastupitelství někdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová, a to i přesto, že podmíněné tresty smazala Mazurkovi a Rotreklovi amnestie.

Státní zástupce se před soudem výjimečně zcela shodl s obhajobou. Obě strany ostře kritizovaly původní verdikt, žalobce dokonce připodobnil kauzu k procesům z 50. let minulého století. Rotrekl a Matějka řekli, že je vleklá kauza zcela připravila o důvěru v justici.

"Naše argumentace nebyla brána v potaz. Nedalo se s tím bojovat," řekl Rotrekl. "V určité chvíli se i generál vzdá," doplnil druhý z generálů. Oba museli opustit armádu, návrat neplánují. Po poradě s právníky zváží, zda budou požadovat odškodnění. Podle Mazurka je to pravděpodobné.

Mazurek byl v letech 2003 až 2006 ředitelem Sekce plánování sil Generálního štábu Armády ČR. Rotrekl pracoval jako zástupce ředitele. Čekaly je vysoké posty v NATO. Sporné nákupy čepic, ručníků, osušek a košil se odehrály v roce 2005. Podle obžaloby armáda propagační dárky nepotřebovala.

Opakované zproštění obžaloby

Obvodní soud pro Prahu 6 oba muže opakovaně zprostil obžaloby, podmíněné tresty spojené s náhradou škody přesahující v součtu 200 tisíc korun jim uložil až odvolací Městský soud v Praze.

Podle Benešové městský soud uznal Rotrekla s Mazurkem vinnými i přesto, že přetrvávaly pochybnosti o úmyslném zavinění i výši způsobené škody. Oba generálové měli v podstatě na starosti rozpracování obranné a vojenské strategie ČR.

Nákupy materiálu tvořily jen podružnou část jejich pracovní činnosti. Z nákupu propagačních předmětů navíc neměli podle Benešové žádný prospěch.

"Ze všech okolností případu je zřejmé, že se nejspíše jednalo o rutinní nedůsledné plnění úkolu, který se obviněným důvodně musel jevit jako zcela podružný ve vztahu k ostatním záležitostem, které jinak zabezpečovali a ve vztahu k ostatním hodnotám, kterými jinak disponovali nebo za které jinak odpovídali," stálo ve stížnosti pro porušení zákona.

Kauza jim vzala osm let života

Podle NS svědčily svědecké výpovědi i listinné důkazy spíše ve prospěch obviněných, a soudy tak jejich zavinění hodnotily nesprávně. Závěr o nepotřebnosti zakoupeného zboží je prý nedostatečně prokázaný. "Neexistuje předpis, který by jim v tom nákupu bránil," uvedl předseda senátu Pavel Šámal.

Oba bývalí vojáci novinářům řekli, že jim kauza prakticky vzala osm let života, nemohli prý najít práci. "Všechno, co jsem v životě uměl, bylo podmíněno prověrkou, o kterou jsem přišel," řekl Rotrekl. Před měsícem přišel také o zbrojní pas, přitom jeho koníčkem je myslivost. "Mě, který učil střeleckou přípravu, sebrali zbrojní průkaz i to poslední, co mi ještě zbývalo v životě," uvedl Rotrekl. Podle jeho advokáta Petra Matějky byla zjevným cílem obvinění profesní likvidace dvou vysokých důstojníků.

K jednání byli pozváni zástupci ministerstva obrany i ministerstva spravedlnosti, avšak nezúčastnili se.

 

Právě se děje

Další zprávy