Soud obnovil vyšetřování Knetiga podezřelého z korupce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 12. 2011 14:10
Případ Drobilova exporadce dostal státní zástupce k došetření
Exporadce ministra životního prostředí Martin Knetig.
Exporadce ministra životního prostředí Martin Knetig. | Foto: Regatta.cz

Praha - Vyšetřování Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila, kvůli údajné korupci bude pokračovat.

Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí o zastavení jeho stíhání a případ vrátil státnímu zástupci k došetření, uvedla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Michaela Wenzlová.

Knetig údajně požadoval po pracovníkovi banky úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v bankách.

Podle mluvčí pražského městského soudu Martiny Lhotákové dospěl soud k závěru, že zastavení trestního stíhání bylo předčasné. "Předložené důkazy z přípravného řízení totiž nejsou dle trestního řádu použitelné, protože byly opatřeny ještě před zahájením trestního stíhání, nebo v rámci jiných trestních řízení," řekla ČTK. Kauza se proto podle ní nyní vrací do fáze před podáním obžaloby.

Státní zástupci obžalovali Knetiga počátkem listopadu z nepřímého úplatkářství. Obvodní soud pro Prahu 1 následně mužovo stíhání zastavil. Server Česká pozice s odkazem na důvěryhodný zdroj napsal, že jediný svědek, kterého policie měla, uvedl, že se trestný čin nestal.

Žalobci si však podali stížnost. Podle nich policie nashromáždila dostatek důkazů. Kauza se tak dostala k městskému soudu.

Martin Knetig údajně požadoval po pracovníkovi banky úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz Státního fondu životního prostředí v bankách.

Bývalý poradce údajně sháněl "černé" peníze pro ODS. V říjnu 2010 podle policejního spisu nabídl členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS.  Za to mu prý sliboval, že zajistí uložení peněz SFŽP na účet této banky. Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky zvolenému finančnímu poradci.

Drobil se kvůli aféře od Knetiga distancoval. Odvolal také Michálka kvůli tomu, že rozhovory nahrával a záznamy pustil do médií. Nahrávky zveřejnila Mladá fronta Dnes. Ministr po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) rezignoval, ve vysoké politice ale zůstal jako místopředseda ODS.

Deník Aktuálně.cz už v polovině října zjistil, že dva žalobci Nejvyššího státního zastupitelství, kteří korupční kauzu exministra Pavla Drobila už několik týdnů zkoumají, jsou přesvědčeni, že případ je zralý i na obvinění samotného Drobila.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman případ v listopadu znovu otevřel s tím, že rozhodnutí o jeho odložení bylo předčasné. Policie má nyní doplnit dokazování.

 

Právě se děje

Další zprávy