Soud: Nezaregistrovat sudetské sdružení byla chyba

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 3. 2011 16:08
Odmítnutí registrace sdružení podle soudu nebylo dostatečně odůvodněné

Praha - Ministerstvo vnitra pochybilo, když v roce 2009 odmítlo zaregistrovat Sudetoněmecké krajanské sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku (SKSČMS).

Ve čtvrtek tak rozhodl pražský městský soud, uvedl server Lidovky.cz. "Příslušný senát rozhodl, že odmítnutí registrace sdružení nebylo dostatečně odůvodněné," řekla Lidovým novinám (LN) mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Ministerstvo vnitra podle serveru původně dospělo k názoru, že záměrem sdružení je porušovat ústavu a zákony. Důvodem prý byl požadavek na zrušení takzvaných Benešových dekretů.

V rozhodnutí vnitra ale chybí podle soudu "konkrétní výčet předpisů a norem, které by sdružení mělo porušovat".

"Nezkoumali jsme, zda byly naplněny podmínky pro odmítnutí registrace. Zrušili jsme to z důvodu nepřezkoumatelnosti," dodala Lhotáková. V praxi to znamená, že věc se nyní vrací na stůl ministerským úředníkům k dalšímu řízení.

Vedení sdružení je nicméně přesvědčeno, že nyní musí být činnost sdružení povolena. "Je to triumf spravedlnosti," uvedl Wolfgang Habermann z vedení sdružení. "Jakmile dostaneme písemně rozsudek městského soudu, můžeme prakticky okamžitě začít legálně pracovat, prosazovat své cíle a přijímat členy," řekl LN jeden ze zakladatelů sdružení Tomáš Pecina.

SKSČMS nemá právně nic společného se sudetoněmeckým landsmanšaftem, sdružujícím Němce odsunuté po válce z Československa a jejich potomky. "Jedná se o samostatnou organizaci, která usiluje o narovnání vztahů mezi Čechy a Němci," řekl LN Pecina. Podle serveru ale mají obě sdružení podobné cíle.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy