Hodina byla málo. Spor Lichtenštejnů o zapomenuté pozemky a Benešovy dekrety soud nestihl vyřešit

Marek Pokorný Marek Pokorný
11. 4. 2016 11:58
Zhruba šest set hektarů pozemků v okolí Prahy, které i přes znárodnění zůstaly napsány na lichtenštejnského knížete Františka Josefa II., objevili v tuzemském katastru nemovitostí jeho potomci. Když si je nechali převést jako dědictví, zareagoval stát a napadl je žalobou. V první instanci potomci lichtenštejnského knížete prohráli, ale podali odvolání. A případ využívají k znovuotevření otázky, zda na ně byly Benešovy dekrety použity oprávněně, když se sami nikdy k německé národnosti nepřihlásili.
Hodnota hub každoročně na území ČR nasbíraných dosahuje podle odhadů mykologické společnosti v dobrých letech až k hranici 400 milionů korun ročně.
Hodnota hub každoročně na území ČR nasbíraných dosahuje podle odhadů mykologické společnosti v dobrých letech až k hranici 400 milionů korun ročně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Soud zatím definitivně nerozhodl, zda rodina lichtenštejnského knížete Hanse Adama dostane zpátky zhruba 600 hektarů pozemků v okolí Prahy. Ty stát sice v roce 1945 znárodnil podle Benešových dekretů, ale zapomněl to zapsat do pozemkových knih. Až po takřka sedmdesáti letech se tak snaží tehdejší "opomenutí" napravit.

Okresní soud pro Prahu-východ sice loni v listopadu rozhodl, že pozemky jsou státu - v opačném případě by totiž byla prolomena restituční hranice roku 1948. Po odvolání knížecí rodiny měl v pondělí rozhodnout odvolací Krajský soud v Praze. Ten ale jednání odročil. Na složitý případ si totiž vyčlenil málo času. Připravená hodina nestačila ani na to, aby zástupci knížecího rodu přečetli své odvolání.

Zapomenutých sto pozemků

Uvedený spor umožnilo to, že úředníci státu v minulosti ne všude vyznačili majetek, který podle Benešových dekretů propadl státu. A sami přiznali, že se s nálezy chybných zápisů často potýkají.

"Když ale požádáme katastrální úřad, tak to většinou hned napraví. V tomto případě to ale odmítl," uvedla advokátka Úřadu pro zastupování státu Markéta Komárková.

Zástupci knížecí rodiny tak před třemi lety zjistili, že v okolí Říčan u Prahy a Čelákovic je zhruba sto pozemků, kde byl jako vlastník veden bývalý lichtenštejnský kníže František Josef II. Ten zemřel v roce 1989, týden před listopadovou revolucí.

Přihlásili se proto o dědictví a nechali převést 600 hektarů pozemků na nadaci současného knížete Jana Adama II. A Okresní soud pro Prahu-východ dědictví pozemků potvrdil a katastrální úřad to zapsal. Na uvedených pozemcích do té doby hospodařily Lesy České republiky, a nadace je proto vyzvala k součinnosti při převzetí pozemků.

Benešovy dekrety jsou víc než příkoří

Prvoinstanční soud rozhodl rychle a během jediného jednání. Sice připustil, že stát zřejmě způsobil Lichtenštejnům příkoří, ale pokud by majetek nadaci zůstal, jednalo by se vlastně o prolomení Benešových dekretů.

"Stát vyjevil vůli zmírňovat jen některé křivdy, dal najevo, že nebude napravovat ty před rokem 1948," uvedla v prvoinstančním verdiktu soudkyně Klára Obrtlíková s poukazem na nález Ústavního soudu, který v roce 2005 uvedl, že restituční zákony nelze obcházet jinými obecnými žalobami.

Obrtlíková se proto vůbec nezaobírala argumenty Lichtenštejnů - tedy nakolik bylo spravedlivé zabrání jejich majetku, když se nikdy k německé národnosti sami nepřihlásili.

"Pokud se čeští občané mohli domáhat vrácení majetku jen pomocí restitučních předpisů, není možné, aby to někdo jiný zkoušel pomocí obecné žaloby," uvedla ale Obrtlíková.

Ten podpis nebyl náš

Právníci knížecí rodiny v odvolání argumentovali především tím, že prvoinstanční soud se vůbec nezabýval důkazy, které předložili. Lichtenštejnům byl zabaven majetek kvůli tomu, že se údajně přihlásili k německé národnosti. Oni to popírají - byli totiž občany vlastního knížectví. A jejich údajné přihlášení k Němcům podepsal v rozporu s platným právem správce jejich panství.

"Soud vůbec neprovedl důkazy k nezákonnosti konfiskace," poukázal v odvolání advokát knížecí rodiny Aleš Linhart. Podle něj tak neměla být konfiskace majetku vůbec provedena. Právě kvůli provedení uvedených důkazů odročil odvolací soud jednání na půlku května.

Pokud by soud Lichtenštejnům vyhověl, získali by zpět nejen pozemky v okolí Prahy, ale otevřela by se otázka, zda by neměli dostat i další svůj bývalý majetek - například Lednicko-valtický areál.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy