Generálům zničil kariéru neoprávněný trest za nákup ručníků. Žádali miliony, dostali jen desetinu

Marek Pokorný Jan Kočenda, Marek Pokorný
27. 7. 2017 16:53
Generálům, kteří se za nezákonné stíhání dožadovali odškodného ve výši 16 milionů, soud ve čtvrtek přiznal jen asi desetinu. Proti rozsudku se odvolají. Rostislav Mazurka a Radoslav Rotrekl byli v roce 2012 pravomocně odsouzeni za sporné nákupy propagačních dárků - ručníků, čepic či osušek. V roce 2014 však Nejvyšší soud rozsudek zrušil s tím, že žádný předpis tomuto nákupu nebránil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Na armádní generály Rostislava Mazurku a Radoslava Rotrekla mohly čekat vysoké posty v NATO. Jenže před pěti lety dostali kvůli spornému nákupu propagačních předmětů - čepic, ručníků, osušek a košil - podmíněné tresty, což pro ně znamenalo konec kariéry. V roce 2014 však Nejvyšší soud rozsudek zrušil a rozhodl, že trestní stíhání bylo nezákonné. Bývalí vojáci se teď domáhají odškodného.

Generálové ve čtvrtek u soudu za ušlý zisk požadovali celkem 16 milionů korun. Soudkyně sice uznala, že jim odškodné náleží, jeho výši ale výrazně snížila - na desetinu.

S tím ale Mazurka s Rotreklem nesouhlasí. "Soudkyně se odchýlila od znaleckých posudků. Újma je natolik osobní, že to ani odškodnit nelze. Je to málo a určitě se odvoláme," prohlásila jejich advokátka Klára Kořínková.

Generálové byli očištěni už v roce 2013, kdy jejich podmíněné tresty smazala amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause. I přesto tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová podala stížnost, že se jedná o nezákonné rozsudky.

Nejvyšší soud pak nejenže rozsudek zrušil, ale také generály úplně zprostil obžaloby. Nepotřebnost zakoupeného zboží se totiž dostatečně neprokázala.

"Z výpovědí nevyplývá, že by obvinění byli srozuměni s tím, že nákupem propagačního materiálu by mohli porušit své povinnosti a že by tím mohli způsobit jakoukoli škodu," uvedl předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.  A poukázal na to, že neexistoval předpis, který by bránil obviněným v nákupu propagačního materiálu.

I když byli generálové očištěni, tak jejich návrat do armády je prakticky nemožný. "V armádě se neodpouští. Mají velmi přísná kritéria v posuzování svých zaměstnanců a generály doslova vyobcovali," uvedla advokátka Kořínková. Oba bývalí vojáci již dříve řekli, že jim kauza prakticky vzala osm let života a nemohli prý najít práci. Jeden z nich se kvůli tomu dokonce odstěhoval do zahraničí.

Není to první případ armádních důstojníků, kteří se dožadují odškodnění za nezákonné stíhání. Podobný je případ plukovníka Ladislava Košnera, který několik let čelil trestnímu stíhání za údajné rozkrádání na ministerstvu obrany. Soud Košnera nakonec očistil. Ten vzápětí žádal odškodné šest miliónů korun s tím, že mu obvinění zhatilo kariérní postup a nestal se kvůli tomu generálem. Soud mu ale přiznal jen 200 tisíc. "Je možné, že generálem ještě jmenován budete," okomentovala tehdy rozhodnutí soudkyně Markéta Jirásková.

 

Právě se děje

Další zprávy