Soud nařídil zničit výtisky pamětí komunisty Vasila Biľaka

ČTK ČTK
7. 7. 2015 20:47
Vydání knihy napadli Biľakovi potomci, kteří tvrdili, že vydavatel nemá na paměti jejich otce práva.
Bývalý čelný představitel Komunistické strany Československa Vasil Biľak ve svém bytě v Bratislavě. Biľaka 30. března 2000 obžalovala slovenská prokuratura z vlastizrady
Bývalý čelný představitel Komunistické strany Československa Vasil Biľak ve svém bytě v Bratislavě. Biľaka 30. března 2000 obžalovala slovenská prokuratura z vlastizrady | Foto: ČTK

Praha - Paměti význačného komunistického funkcionáře a politika Vasila Biľaka nazvané Až po mé smrti musí jejich vydavatel stáhnout z prodeje a výtisky zničit.

Rozhodl tak Vrchní soud v Praze. Vydání knihy napadli Biľakovi potomci, kteří tvrdili, že vydavatel nemá na paměti jejich otce práva. Napsal to server iDnes.cz.

Biľak byl označován za jednoho ze signatářů takzvaného zvacího dopisu, který se stal formálním zdůvodněním vojenské invaze do Československa v roce 1968.

Podle vydavatele Svatopluka Štefla kniha obsahuje natolik závažné informace, že veřejnost má právo je znát. Soudkyně vrchního soudu potvrdila předchozí rozsudek, protože vydavatel v minulosti nevyužil termín, dokdy se k nařčení z porušení autorských práv mohl vyjádřit. Štefl tvrdí, že jeho matka kvůli svým zdravotním problémům přehlédla oznámení zaslané do datové schránky.

Biľakovy paměti vyšly už v roce 1991 pod názvem Miľníky môjho života, ale podle Biľaka to bylo vydání bez jeho souhlasu. Později ho s prosbou o vydání pamětí oslovil právě Štefl z vydavatelství BVD, který nyní tvrdí, že k tomu dostal ústní souhlas s podmínkou, že kniha smí vyjít až po Biľakově smrti.

"Zakázal nám také cokoli krátit, měnit nebo doplňovat," uvedl Štefl. Dodal, že do knihy zařadil také několik stran nového textu, které mu Biľak poskytl.

Biľak, bývalý vysoký funkcionář Komunistické strany Československa (KSČ), zemřel loni v únoru ve věku 96 let. Štefl záhy vydal jeho paměti včetně pozdějších dodatků a s komentářem historika Vladimíra Čermáka. Biľakovi potomci Dmitrij Biľak a Naděžda Ševcová podali žalobu kvůli údajnému porušení autorských práv několik měsíců po vydání knihy.

 

Právě se děje

Další zprávy