Soud: Nagyová využívala rozvědku jako soukromou agenturu

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
25. 9. 2014 19:50
První soudem posvěcený úspěch olomouckých žalobců v kauze Nagyová: podle rozhodnutí městského soudu i laik ví, že sledování bývalé manželky premiéra Petra Nečase bylo nelegální.
Foto: René Volfík/FOTOREPO

Praha - Pražský Městský soud rozcupoval rozhodnutí soudkyně Heleny Králové v kauze zneužití vojenské rozvědky

Podle soudce Václava Kašíka, který verdikt Městského soudu vypracoval, bylo její rozhodnutí  naprosto chybné. “Napadené usnesení je předčasné, neodůvodněné, nepřezkoumatelné a nepřesvědčivé,” píše se v usnesení ze dne 3. září, které deník Aktuálně.cz získal od městského soudu.

Soudkyně Králová koncem června udělila Janě Nagyové, dnes Nečasové, za zneužití Vojenského zpravodajství roční podmínku. Obviněné exředitele rozvědky Ondreje Páleníka a Milana Kovandu předala ke kázeňskému potrestání ministerstvu obrany a stíhání jejich podřízeného Jana Pohůnka zastavila.

Olomoucké vrchní zastupitelství a obviněný exředitel vojenského zpravodajství Ondrej Páleník se proti verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 1 odvolali a začátkem září Městský soud vrátil kauzu k řádnému projednání.

Rozvědčíci se od vypuknutí aféry hají tím, že šlo o "obranu proti sledování" a nikoli sledování. Radce Nečasové, tehdejší manželce premiéra Petra Nečase, tedy údajně nechtěli jejím špehováním ublížit. Navíc podle obhajoby  pojmy sledování a kontrasledování rozebírají vnitřní dokumenty rozvědky, které jsou tajné. Tudíž nelze říct, o jaký druh sledování šlo. 

Tento argument však předsedkyně senátu Jarmila Löffelmannová a soudce Václav Kašík smetli ze stolu. “Pokud Vojenské zpravodajství poskytuje služby zcela soukromého charakteru milence předsedy vlády, není ani zapotřebí znát veškeré interní předpisy Vojenského zpravodajství, aby si i laik učinil jasnou představu, že jde o protiprávní činnost,” stojí v usnesení, jehož plné znění získal od městského soudu deník Aktuálně.cz

O blaho Nečasové rozvědka nepečovala

Armádní špioni podle soudce rozhodně Nečasovou před ničím nechránili. Nešlo o žádné "kontrasledování", tedy jakousi péči o bezpečí a blaho odstupující partnerky předsedy vlády, což vyplývá kromě logiky věci například i z odposlechů, ve kterých obviněná (Jana Nagyová - pozn. red.) častuje Radku Nečasovou těmi nejsprostšími nadávkami a urážkami,” dodává Kašík.

Podle soudce je navíc podřadné, jestli se Nagyové podařilo získat kompromitující materiály na Radku Nečasovou, nebo nikoliv. Jak konstatuje v rozhodnutí, už jen sledování státní rozvědkou a zásah do soukromí byl pro Nečasovou dostatečnou újmou. 

“Na základě dosud shromážděných okolností případu je úplně jasné i při úvaze tím nejobyčejnějším rozumem, že obviněná jako nastupující partnerka předsedy vlády zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování “nenáviděné sokyně v lásce” a sledovala jediný zájem bývalou manželku Petra Nečase jakkoli v rámci jejího ochotného sledování poškodit - to, že se jí nakonec nepodařilo v tomto směru žádné informace získat a pro své cíle užít, je irelevantní,” stojí v soudním usnesení.

Chvála žalobců

Narozdíl od rozhodnutí soudkyně Králové, které je podle Kašíka předčasné a neodůvodněné, má materiál, který předložilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, podle soudce mimořádné kvality, když “navazuje na precizně vypracovanou obžalobu” a je “stejných kvalit jako sama obžaloba”.

V usnesení Kašík téměř paroduje argumenty obhajoby. Podle soudce je každému průměrně inteligentnímu člověku jasné, že ke zneužití rozvědky skutečně došlo.

“Obviněná Nagyová - Nečasová dlouhodobě využívala Vojenské zpravodajství a jeho příslušníky jako svoji soukromou bezpečnostní agenturu, a obvinění to jako zcela standardní záležitost bez výhrad akceptovali. O absenci subjektivní stránky trestného činu nemůže být ani řeči, mají-li obvinění alespoň základy průměrného intelektu, což ani oni zatím nezpochybnili,” uvedl soudce.

Jak již bylo řečeno, původní verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1 - takzvaný trestní příkaz obvyklý spíše pro méně závažné kauzy - předal vojenské zpravodajce ke kázeňskému potrestání ministerstvu obrany. To však podle Kašíka není adekvátní trest. “Zneužití jejich pravomocí mělo být závažné a bezbřehé, že je nelze vyřídit jen v rámci kázeňských pravomocí nadřízeného,” napsal do usnesení Kašík.

Citované usnesení Městského soudu vrací věc (tentokrát již k hlavnímu líčení) opět k obvodnímu soudu. Kdy soud v kauze zneužití vojenské rozvědky začne zatím není jasné.

 

Právě se děje

Další zprávy