Soud dal šanci matce, které se v nemocnici nakazilo dítě

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 9. 2015 14:45
Dítě se s dvojčetem narodilo v červnu 2009 a kvůli předčasnému porodu a nízké váze obě děti trávily první dny po porodu v inkubátoru. Lékaři diagnostikovali takzvanou nozokomiální infekci, tedy nemocniční nákazu, která výrazně ovlivnila vývoj dítěte. Matka, podle které za infekci mohl personál, po nemocnici požadovala 7,55 milionu korun, soud ale původně žalobu zamítnul. Ústavní soud nyní ale rozhodl, že soud by měl víc zapracovat na dokazování, některé pasáže rozsudku jsou neúplné nebo nepřezkoumatelné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Ústavní soud (ÚS) dal novou šanci na odškodnění dítěte, jež ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové prodělalo těžkou infekci s trvalými následky.

Matka jménem dítěte žádala jako bolestné a náhradu za ztížení společenského uplatnění 7,55 milionu korun. Justice původně žalobu zamítla. Zástupci obou stran se vyhlášení nálezu nezúčastnili.

Nyní musí znovu rozhodovat Okresní soud v Hradci Králové, měl by více zapracovat na dokazování.

Některé pasáže rozsudku jsou podle ústavního soudce Ludvíka Davida nepřezkoumatelné, některé neúplné. "Soudy si především musí v dokazování udělat jasno," zdůraznil David. Zvláště u podobných sporů, kdy jsou ve hře závažné následky a vysoká škoda, musí být podle Davida výsledky dokazování přesvědčivé a úplné.

Dítě se s dvojčetem narodilo v červnu 2009. Kvůli předčasnému porodu a nízké váze obě děti trávily první dny po porodu v inkubátoru. Pátý den se u jednoho z dětí objevily příznaky nitrolebního zánětu.

Lékaři diagnostikovali takzvanou nozokomiální infekci, tedy nemocniční nákazu. Následky nemoci závažně ovlivnily rozvoj dítěte.

Důkaz: tajná nahrávka

Znalecký posudek založený na zdravotnické dokumentaci nijak nevyjasnil, jak přesně se dítě nakazilo - jestli ještě v těle matky, při porodu nebo v inkubátoru.

Příčinu prý totiž nelze zpětně určit. "ÚS je toho názoru, že o možných příčinách vzniku škody měl znalecký ústav pojednat podrobněji a měl se zabývat možností, zda přece jen nelze určité závěry učinit," řekl David.

Podle rodičů dítě nakazil personál. Dokládali to tajnou a nekvalitní nahrávkou rozhovoru se zástupci nemocnice z prosince 2009.

Pracovníci nemocnice tehdy podle rodičů připustili, že personál nejedná při ošetřování dětí v inkubátoru vždy podle svých povinností a hygienických předpisů, což se týká například dezinfekce rukou.

Nemocnice vyjádření popřela

Nemocnice však během sporu o náhradu škody sporné vyjádření popřela. Podle Okresního soudu v Hradci Králové šlo jen o teoretickou a spekulativní možnost.

Soud nakonec vycházel spíše ze znaleckého posudku a žalobu zamítl. Verdikt pak postupně potvrdil jak Krajský soud v Hradci Králové, tak později Nejvyšší soud.

V minulosti v jiném sporu rodina získala odškodnění za zásah do soukromého a rodinného života. Justice přiznala každému z rodičů 1,5 milionu korun od nemocnice, která se tehdy neodvolala.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy