Soud má stížnosti Bobošíkové, Dlouhého i Okamury

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 11. 2012 17:54
Nesouhlasí se svým vyřazením z volby prezidenta. Celkem si stěžuje osm lidí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Vladimír Dlouhý  a Jana Bobošíková podali ve středu k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) stížnosti proti postupu ministerstva vnitra, které je neregistrovalo k volbě prezidenta.

Dlouhý stížnost doručil osobně ve středu v osm hodin ráno, odpoledne se přidala i Jana Bobošíková. Od Tomia Okamury soudci stížnost obdrželi už v úterý.

"Máme odhad, že v tom souboru 59 tisíc podpisů a něco máme 53 036 platných podpisů," prohlásil Vladimír Dlouhý na svém brífinku.

Vadí mu nejen podle něj chybné počítání podpisů, ale i vyškrtnutí lidí, kteří prokazatelně existují, nebo těch, kteří jdou ztotožnit, ale udělali chybu v některém z údajů.

"Budu respektovat rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Nezamýšlím se obracet na Ústavní soud, nechci způsobit odklad volby, protože si myslím, že by to nebylo dobré," uvedl Dlouhý.

Na zmatcích kolem počítání podpisů a kolem výkladů zákona k přímé volbě prezidenta nevidí "nic tragického", je to zkrátka "poprvé". Z chyb se ale je prý třeba poučit a zákon přepracovat.

Bobošíková a spol.: Máme 50 810 hlasů

Jana Bobošíková ve středu obdržela zamítavé stanovisko ministerstva vnitra, které žádala o přepočítání a opravu počtu podpisů. "Ministerstvo vnitra tvrdí, že o zjevnou chybu nejde," řekla na svém odpoledním brífinku Bobošíková.

Místopředseda Suverenity Václav Musílek pak citoval ze stížnosti, kterou adresovali Nejvyššímu správnímu soudu. "Správný výpočet měl být 50 810 petentů," uvedl. Kromě sčítání místo zprůměrování chybovosti Bobošíková a její tým kritizují i znevýhodňování "nezávislých" kandidátů oproti kandidátům parlamentním.

Vadí jim skutečnost, že zákon o přímé volbě prezidenta vešel v platnost jen 53 dnů před posledním termínem odevzdání petičních archů, takže se kandidáti dozvěděli podmínky až na poslední chvíli.

U soudu je už devět stížností

Soud zatím obdržel devět stížností. Lhůta pro jejich podání vyprší ve středu v 16:00, uvedla mluvčí NSS Sylva Dostálová.

Dlouhý se brání proti pátečnímu vyřazení z prezidentské volby. Zpochybňuje způsob výpočtu neplatných podpisů a další nesrovnalosti v ministerské kontrole petičních listů.

Vnitro rozhodlo, že po odpočtu neplatných podpisů klesl počet signatářů Dlouhého kandidatury pod předepsanou hranici 50 000. "Věřím, že mou argumentaci soud uzná a umožní mi řádně kandidovat na prezidenta," uvedl Dlouhý v pondělí.

Podobně jako Dlouhý dopadli při registraci i Jana Bobošíková a Tomio Okamura. Podpisy ministerstvo vyřazovalo například kvůli tomu, že šlo o duplicitní údaje, případně signatáře nenalezlo v evidenci obyvatel. Škrtalo také ty, kteří ještě nedosáhli plnoletosti nebo neměli české občanství. Řada neplatných jmen patřila zemřelým voličům.

Už v pondělí podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu Jiří Kesner, jenž shromáždil jen 54 podpisů. V úterý Kesner přidal druhou stížnost a soud postupně obdržel také podněty od Okamury, advokátky Kláry Samkové, bývalého disidenta Petra Cibulky a právníka Karla Světničky.

Cibulka podle vnitra předložil 319 podpisů, Světnička 26. Vyplývá to z rozhodnutí o odmítnutí kandidátních listin, zpřístupněných na webu ministerstva. Kašnou vnitro odmítlo registrovat například kvůli chybějícím osobním údajům a informacím o volebním výboru a účtu. Podle vnitra navíc žena uvedla, že ji nominovali poslanci a senátoři, ale neupřesnila jejich jména. Podrobnosti o obsahu žádné ze stížností NSS nezveřejnil. Samková, jejíž kandidaturu podpořilo 1076 lidí, má podle dřívějších vyjádření zásadní výhrady ke schválené podobě přímé volby prezidenta.

Stížnostmi se začal zabývat sedmičlenný volební senát. Ten musí rozhodnout o všech stížnostech do 13. prosince. Je pravděpodobné, že se sejde hned několikrát, a to neveřejně.Poté se mohou stěžovatelé případně obrátit ještě na Ústavní soud, který žádnou lhůtu k rozhodnutí nemá.

Poprvé volební senát jednal ve středu, ale o žádném podnětu nerozhodl. Soudci teď musejí například obeslat všechny účastníky řízení s poučením o složení senátu. Také si vyžádají spisové materiály ministerstva vnitra. "Nyní probíhají u všech návrhů procesní úkony a volební senát se již podrobně zabývá jednotlivými návrhy," uvedla Dostálová.

První kolo přímé volby prezidenta se má podle plánu konat v pátek a sobotu 11. a 12. ledna 2013.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy