Soud má stížnosti Bobošíkové, Dlouhého i Okamury

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 11. 2012 17:54
Nesouhlasí se svým vyřazením z volby prezidenta. Celkem si stěžuje osm lidí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Vladimír Dlouhý  a Jana Bobošíková podali ve středu k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) stížnosti proti postupu ministerstva vnitra, které je neregistrovalo k volbě prezidenta.

Dlouhý stížnost doručil osobně ve středu v osm hodin ráno, odpoledne se přidala i Jana Bobošíková. Od Tomia Okamury soudci stížnost obdrželi už v úterý.

"Máme odhad, že v tom souboru 59 tisíc podpisů a něco máme 53 036 platných podpisů," prohlásil Vladimír Dlouhý na svém brífinku.

Vadí mu nejen podle něj chybné počítání podpisů, ale i vyškrtnutí lidí, kteří prokazatelně existují, nebo těch, kteří jdou ztotožnit, ale udělali chybu v některém z údajů.

"Budu respektovat rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Nezamýšlím se obracet na Ústavní soud, nechci způsobit odklad volby, protože si myslím, že by to nebylo dobré," uvedl Dlouhý.

Na zmatcích kolem počítání podpisů a kolem výkladů zákona k přímé volbě prezidenta nevidí "nic tragického", je to zkrátka "poprvé". Z chyb se ale je prý třeba poučit a zákon přepracovat.

Bobošíková a spol.: Máme 50 810 hlasů

Jana Bobošíková ve středu obdržela zamítavé stanovisko ministerstva vnitra, které žádala o přepočítání a opravu počtu podpisů. "Ministerstvo vnitra tvrdí, že o zjevnou chybu nejde," řekla na svém odpoledním brífinku Bobošíková.

Místopředseda Suverenity Václav Musílek pak citoval ze stížnosti, kterou adresovali Nejvyššímu správnímu soudu. "Správný výpočet měl být 50 810 petentů," uvedl. Kromě sčítání místo zprůměrování chybovosti Bobošíková a její tým kritizují i znevýhodňování "nezávislých" kandidátů oproti kandidátům parlamentním.

Vadí jim skutečnost, že zákon o přímé volbě prezidenta vešel v platnost jen 53 dnů před posledním termínem odevzdání petičních archů, takže se kandidáti dozvěděli podmínky až na poslední chvíli.

U soudu je už devět stížností

Soud zatím obdržel devět stížností. Lhůta pro jejich podání vyprší ve středu v 16:00, uvedla mluvčí NSS Sylva Dostálová.

Dlouhý se brání proti pátečnímu vyřazení z prezidentské volby. Zpochybňuje způsob výpočtu neplatných podpisů a další nesrovnalosti v ministerské kontrole petičních listů.

Vnitro rozhodlo, že po odpočtu neplatných podpisů klesl počet signatářů Dlouhého kandidatury pod předepsanou hranici 50 000. "Věřím, že mou argumentaci soud uzná a umožní mi řádně kandidovat na prezidenta," uvedl Dlouhý v pondělí.

Podobně jako Dlouhý dopadli při registraci i Jana Bobošíková a Tomio Okamura. Podpisy ministerstvo vyřazovalo například kvůli tomu, že šlo o duplicitní údaje, případně signatáře nenalezlo v evidenci obyvatel. Škrtalo také ty, kteří ještě nedosáhli plnoletosti nebo neměli české občanství. Řada neplatných jmen patřila zemřelým voličům.

Už v pondělí podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu Jiří Kesner, jenž shromáždil jen 54 podpisů. V úterý Kesner přidal druhou stížnost a soud postupně obdržel také podněty od Okamury, advokátky Kláry Samkové, bývalého disidenta Petra Cibulky a právníka Karla Světničky.

Cibulka podle vnitra předložil 319 podpisů, Světnička 26. Vyplývá to z rozhodnutí o odmítnutí kandidátních listin, zpřístupněných na webu ministerstva. Kašnou vnitro odmítlo registrovat například kvůli chybějícím osobním údajům a informacím o volebním výboru a účtu. Podle vnitra navíc žena uvedla, že ji nominovali poslanci a senátoři, ale neupřesnila jejich jména. Podrobnosti o obsahu žádné ze stížností NSS nezveřejnil. Samková, jejíž kandidaturu podpořilo 1076 lidí, má podle dřívějších vyjádření zásadní výhrady ke schválené podobě přímé volby prezidenta.

Stížnostmi se začal zabývat sedmičlenný volební senát. Ten musí rozhodnout o všech stížnostech do 13. prosince. Je pravděpodobné, že se sejde hned několikrát, a to neveřejně.Poté se mohou stěžovatelé případně obrátit ještě na Ústavní soud, který žádnou lhůtu k rozhodnutí nemá.

Poprvé volební senát jednal ve středu, ale o žádném podnětu nerozhodl. Soudci teď musejí například obeslat všechny účastníky řízení s poučením o složení senátu. Také si vyžádají spisové materiály ministerstva vnitra. "Nyní probíhají u všech návrhů procesní úkony a volební senát se již podrobně zabývá jednotlivými návrhy," uvedla Dostálová.

První kolo přímé volby prezidenta se má podle plánu konat v pátek a sobotu 11. a 12. ledna 2013.

 

Právě se děje

Další zprávy