Soud jí znovu odepřel děti. Ptali jste se matky živě

Eliška Bártová Eliška Bártová
7. 6. 2007 16:04
Emílii Wallové soud nevrátil děti ani po sedmi letech
Emílie Walová při rozhovoru se čtenáři Aktuálně
Emílie Walová při rozhovoru se čtenáři Aktuálně | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soud dnes Emílii Wallové řekl, že svůj život musí dál žít bez dvou vlastních dětí, které jí úřady neprávem odebraly. Řekl sice, že důvody, proč o děti přišla, neexistují, ale zároveň je odmítl přestěhovat z pěstounské rodiny. Prý proto, že by to bylo pro ně traumatizující. 

"Je mi to líto, ale nemohl jsem rozhodnout jinak," komentoval pro Aktuálně.cz rozsudek soudce Vít Jakšič.

Wallovi se rozhodli, že dovolání podávat nebudou. Uvažují ale o tom, že podají trestní oznámení na sociální pracovnici, která odebrání dětí iniciovala. I to manželé řekli v rozhovoru se čtenáři deníku Aktuálně.cz.

Příběh rodiny Wallových se začal odvíjet před sedmi lety. Tehdy sociální pracovníci z Tábora sebrali Emílii a Jaroslavu Wallovým ze dne na den všech pět dětí. Nejmladší holčičce Marii tehdy bylo pět měsíců.

"Žádný důvod neměli. Paní Komorousová zřejmě chtěla někam umístit naše nejmladší dítě Marii. Do našeho rodinného života začala zasahovat měsíc před jejím narozením. Už v porodnici manželce vyhrožovala, že když nepůjdu na azylové bydlení, tak přijede s policií a seber mi Marii. Ostatní děti jí tehdy nezajímaly. Pak řekla, že Marii dá k adopci a netrvalo ani dva měsíce a děti skutečně podle našich slov ukradla," popisuje chování sociální pracovnice pan Wallo.

Manželé Wallovi své děti netýrali, nikdy netrpěly hlady, nebyly špinavé ani zanedbané. Jako důvod k odebrání dětí však sociální pracovníci uvedli nestabilní bytovou a ekonomickou situaci rodiny. Sociálka měla pocit, že Wallovi nedokázali dostatečně rychle sehnat pro svoji sedmičlennou rodinu byt. Soud její názor posvětil.

Kauza Wallových

Wallovi
  • Zoufalý boj manželů Wallových trvá sedmým rokem.
  • Dvě děti se vrátily z dětského domova před rokem, nejstarší se vrátil automaticky po dovršení zletilosti. O dvě nejmladší stále bojují.
  • Přestože Evropský soud konstatoval, že státní úředníci selhali a neměli děti odebrat, a maželům Wallovým uznali odškodnění 10 tisíc eur, Jaromíra a Marii stát dosud nevydal.
  • Důvodem odebrání dětí byla především dočasná bytová tíseň Wallových.

Na podzim roku 2000 se tak děti Wallovy zařadily mezi více jak osm tisíc dalších dětí, které jsou v Česku ročně z rodin odebírány.

Kromě postupu státních institucí Emilii Wallovou trápí i přístup pěstounů. "Myslím si, že si moc dobře uvědomují, na čem se podílejí. Ukazuje se to například na tom, že si nechají od našich dětí říkat mámo, táto," řekla Wallová.

Jak se tehdy vše odehrálo ČTĚTE ZDE

Emílie Wallová o své děti neúnavně bojovala. Po neúspěšném martýriu u českých soudů nakonec uspěla se stížností u Evropského soudu pro lidská práva. Ten vynesl precedentní rozsudek, že stát selhal. Měl rodině pomoci, nikoliv sebrat děti.

Tři nejstarší děti Wallovy jsou první rok zpátky doma, nejmladší dvě však stále říkají mámo jiné ženě. A jak dnes rozhodl soud, bude to tak i nadále.

Jaké je to žít léta bez svých dětí a překonávat pocit křivdy? Přečtěte si odpovědi.   

Odpovězeno: 07. 06. | 14:36Autor: jerrychess

Otázka: Odvoláte se proti nespravedlivému rozsudku ? Neuvažujete o podání trestního oznámení,na sociální pracovnice, které Vám děti neprávem odebraly?

Emilie Wallová: Dobrý den, vážení čtenáři, jsem spolu s manželem připravena odpovídat na vaše dotazy - jak to bude v mých silách.
Nebudu podávat dovolání. Soudce podle mě nerozhodl nespravedlivě, udělal co bylo v jeho moci. Jednal dle svého svědomí.
O podání trestního oznámení na sociální pracovníky uvažujeme, nejvíce nám ublížila paní Komorousová, na jejíž popud nám děti vzali.

Odpovězeno: 07. 06. | 14:43Autor: Nováková

Otázka: Nemáte strach, že pro vaše děti bude opravdu trauma se vrátit někam, kam nepatřily? Té nejmladší bylo pět měsíců, teď jí je sedm let... Nebylo by pro děti lepší to vzdát?

Emilie Wallová: Rozhodně není lepší to vzdát. Ten boj se nedá vzdát, jsou to naše děti, naše krev. Kdyby sociálka dělal, co má, tak by to takto nedopadlo a nemuseli jsme se nyní o ně soudit. Sociálka dokonce nejmladší Marii navrhla k adopci.
Děti zažívají trauma od té doby, co nám je doslova ukradli.
Nyní to ale každopádně bude těžké, hlavně pro děti. Bohužel mají trauma od té doby a zřejmě ho budou mít až do dospělosti. Když to beru podle toho, jak dlouho se o děti už soudíme... Bojím se, abychom nakonec neskončili v pořadu Pošta pro tebe, kam si děti budeme muset pozvat, abychom se s nimi vůbec mohli osobně setkat.

Odpovězeno: 07. 06. | 14:45Autor: Lucka

Otázka: Já se Vás ptát na nic nebudu,už se Vás ptalo dost lidí a výsledek je, že je Vám i Vašim dětem ve jménu státu upřeno právo být pospolu.Chci vyjádřit svoji podporu, zaměstnanci státu měli být nápomocni a doufám,že někdo bude pohnán k odpovědnosti,že tak neučinil.Máma jste Vy!

Emilie Wallová: Děkuji za podporu. A doufáme, že děti dostaneme brzy zpět.

Odpovězeno: 07. 06. | 14:50Autor: Pěkný

Otázka: Přemýšlela jste, jak bude té pěstounské rodině, když jim děti vezmou? Určitě stejně jako vám: to je případ, který nejde rozhodnout dobře. Existuje nějaká možnost, že byste se s pěstouny dohodli na "střídavé" péči?

Emilie Wallová: Samozřejmě jsem nad tím přemýšlela, ale pěstouni vědí, že to nejsou jejich děti, že je mají jen dočasně. Já, kdybych byla v jejich roli, tak to samozřejmě obrečím, ale budu vědět, že jdou ke svým rodičům a že má role tím končí a můžu tak poskytnout péči jiným dětem.
Nevidíme důvod, proč se dohodnout na střídavé péči. Ale záleželo by na dětech, zda by pěstouny chtěly vídat. V tom bychom jim nebránili a umožnili bychom jim to.

Odpovězeno: 07. 06. | 14:52Autor: rony

Otázka: Neuvažujete o tom, že pomůžete některé neziskové organizaci, která bojuje proti zlovůli sociálních úřadů: Nebo že nějakou takovou sama založíte?

Emilie Wallová: Zakládat žádnou organizaci nechci. Naši zkušenost jsme ochotni předat dál, pokud o to bude mít někdo zájem.

Odpovězeno: 07. 06. | 14:57Autor: karel

Otázka: Co musí člověk udělat, aby s takovu nespravedlností, již se na vás dopustil stát a jeho lidé, přežil? Co si myslíte o důvodech, s nimiž dnes soud rozhodl?

Emilie Wallová: Pan Walla: Ze začátku to byl obrovský šok. Byly to tak oběsit se, byly to obrovské nervy, obtížně se to dá popsat. A ty nervy jsme meli dalších sedm let.
Paní Wallová: V té době mi byly hrozně velkou oporou myšlenky na děti, nesměli jsme se tomu poddat a koukali jsme do budoucnosti. Navzájem jsme jeden druhého podporovali a zatli jsme zuby.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:02Autor: klak

Otázka: Co myslíte, že bylo pravým důvodem toho, že vám děti odebraly? Nebo věříte té verzi o nevyhovujícím ubytování? Děkuji

Emilie Wallová: Jako pravý důvod uváděli vždy bydlení. Ale sociální pracovníci před tím, než nám děti vzali, u nás na kontrole v bytě nikdy nebyli.
Pan Walla: Žádný důvod neměli. Paní Komorousová zřejmě chtěla někam umístit naše nejmladší dítě Marii. Do našeho rodinného života začala zasahovat měsíc před jejím narozením. Už v porodnici manželce vyhrožovala, že když nepůjdu na azylové bydlení, tak přijede s policií a seber mi Marii. Ostatní děti jí tehdy nezajímaly. Pak řekla, že Marii dá k adopci a netrvalo ani dva měsíce a děti skutečně podle našich slov ukradla.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:04Autor: Vlpeace

Otázka: Dobrý den, co teď budete dělat? Jsou ještě nějaké možnosti?

Emilie Wallová: Teď se budeme snažit spolupracovat s ministerstvem práce a sociálních věcí, které nám nabídlo pomoc. O tom, jak by to všechno mělo probíhat, máme zatím velmi málo informací. Doufáme, že se nám někdo ozve.
Měli bychom se setkat s pěstouny a posléze i s dětmi.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:05Autor: Noon

Otázka: Nehodláte vzít děti a emigrovat do nějaké civilizované země?

Emilie Wallová: Opravdu nehodláme emigrovat. Děti jsou Češi a Čechy zůstanou. A kdyby byla možnost, tak ještě další příbereme, nejradši bychom si vzali do péče celý dětský domov.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:07Autor: Králová

Otázka: Přišla jste někdy s pěstouny, kteří mají vaše děti, do styku? Myslíte si, že si uvědomují, na čem se podílejí? I když samozřejmě hlavní vina je na státu...

Emilie Wallová: Nikdy jsem s nimi do styku nepřišla, teprve nedávno jsem je viděla v televizi.
Myslím si, že si moc dobře uvědomují, na čem se podílejí. Ukazuje se to například na tom, že si nechají od našich dětí říkat mámo, táto.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:10Autor: Helena

Otázka: Když to tu čtu, je mi smutno z toho kam až může odeesácký kapitalismus zajít, copak se vás opravdu nikdo nezastane? Dřív přece bývaly sociální byty pro lidi s nízkými příjmy, kam jsme se to dostaly? Co si stěžovat kromě evropského soudu ještě u nějakého světového?

Emilie Wallová: O byt jsme žádali několikrát, nikdy nám nebyl přidělen, s tím, že mi sociální pracovnice doslova řekla, že to bychom museli podat dvě stě žádostí, pak možná bychom měli šanci.
Netuším, na jaký soud bychom se ještě mohli obrátit.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:11Autor: Právník

Otázka: Podle chování úřadů to vypadá, že u nás mohou mít děti jen bohatí rodiče...Je to zoufalé. Chci vám taky vyjádřit podporu, i když chápu, že vám to nepomůže...

Emilie Wallová: V našem státě je to asi bohužel pravda, že u nás mohou mít děti jen bohatí...
Děkuji za podporu. Podpora lidí vždycky pomůže. Je to pro nás důležité.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:12Autor: Kováčová Ivana

Otázka: Dobrý den ,nemám otázku jen vám přeji mnoho úspěchů v tomto státě,kde je právo pouze teorie nikoliv závazek.Hodně štěstí a zdraví

Emilie Wallová: Děkuji!

Odpovězeno: 07. 06. | 15:15Autor: Frantisek Hucek - [email protected]

Otázka: Vazena pani Wallova, to co ve vasem pripade ukazaly nase soudy a urady je priserne, a deje se to porad a stale a nikdo za nic nemuze, nikdo za nic nenese odpovednost. Bylo by mozne vas pripad, tj. vcetne rozhodnuti soudu atd. zverejnit na internetu? Bylo by mozne vas nejak kontaktovat?

Emilie Wallová: Nevím, zda by to zveřejnění bylo možné, museli bychom se poradit s naším právním zástupcem. Pokud chcete na nás telefonní číslo, obraťte se emailem na redaktorku Elišku Bártovou - [email protected] a ona vám ho pošle. Rozsudek Evropského soudu je zveřejněn i na Aktualne.cz.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:16Autor: JUDr.Kadleček

Otázka: Proč chcete děti, když je jim u opatrovníka lépe?

Emilie Wallová: A jste si tím tak jistý, že jim je tam dobře?

Odpovězeno: 07. 06. | 15:18Autor: Martin

Otázka: Jakou nesou zodpovednost socialni pracovnici za toto spatne rozhodnuti? Bude nekdo na zaklade vaseho vyhraneho sporu potrestan? Pokud ne, tak se obavam, ze se to muze stat kdikoliv komukoliv znovu :-(

Emilie Wallová: Sociální pracovníci nesou velkou zodpovědnost za toto rozhodnutí a doufáme, že i na ně jednou dojde. Nespravedlnost musí jednou vyjít najevo. Mlýny melou pomalu, ale jistě...

Odpovězeno: 07. 06. | 15:18Autor: Otec

Otázka: Držím vám palce. Vím, jaké to je nebýt dlouhodobě se svými dětmi...

Emilie Wallová: Děkuji. Je to těžké.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:19Autor: A. Pícha

Otázka: Pokoušela jste se získat na vaši stranu někoho vlivného třeba příslušného poslance nebo senátora, nějakou nadaci...? Díky

Emilie Wallová: O to jsme se nepokoušeli. Obraceli jsme se na Fond ohrožených dětí, Červený kříž, a další, ale nikdo nám nepomohl. Psali jsme i dopis do prezidentské kanceláře.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:20Autor: J.Navrátilová

Otázka: Paní Wallová,moc s vámi cítím a obdivuji Vás,že Vás ta strašná bolest neporazila.Jak máte staré děti? Přeji Vám pevné zdraví,pánovi samozřejmě taky,aby jste už konečně byly všichni pospolu.

Emilie Wallová: Moc děkuji. Našim dětem je: Jan (22), Anděla (19), Rostislav (12), Jaromír (10), Marie (7)

Odpovězeno: 07. 06. | 15:23Autor: Elicha

Otázka: Trpím s vámi, snad aspoň čas něco zahojí, s vnoučaty přijde radosts a ztracené děti najdou s rozumem cestu domů sami. Mě soud rozhodl o postižené dceři- musí zůstat nadále v ústavu.Nemůže být u mě v rodině, s ostatními sourozenci.Do ústavu ji dal otec, sám ji doma mít nechce. Soudila jsem se od r03.

Emilie Wallová: Nesmíte to vzdávat, musíte o svou dceru bojovat a proti veškerým rozsudkům se odvolávat, až k Nejvyššímu, nebo i k Evropskému soudu.
Opravdu Vám přejeme pevné nervy a věříme, že svou dceru získáte opět do své péče.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:24Autor: Verona

Otázka: Jde vidět,jak je u nás všechno postavené na hlavu,dobří rodiče přijdou o své děti bez důvodu a ti,co jim ubližují je dostanou zpět,ubližují jim znova a někdy to děti nepřežijí:-( hotový Kocourkov.Pěstouni by měli s Vámi navázat kontakt ať dětem jim nejste cizí a v 18 říct,jak se věci mají.

Emilie Wallová: Kocourkov to je. Ale nemůžeme čekat až jim bude 18 let. Nevíme, co se může přihodit a naše děti by měly znát pravdu už teď.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:25Autor: Verushka

Otázka: Děti by měly vědět,že jste je neodložili a že je máte rádi.Potom bude na nich, jak se zachovají.Přeji hodně sil.

Emilie Wallová: Jak se to mají dovědět, když s námi pěstouni nechtějí navázat spolupráci...

Odpovězeno: 07. 06. | 15:26Autor: simona

Otázka: dobrý den ,byli jste zbaveni rodičovských práv u mladších dětí,víte kde děti jsou a jak se jim vede ? Děkuji

Emilie Wallová: Rodičovských práv jsme zbaveni nebyli. Víme dobře, kde děti jsou, ale jak se jim vede to nevíme, protože nám nikdo nedává informace. Pouze u soudů se dozvídáme, jak prospívají. Tam jsme se také dozvěděli, že jim říkají mámo a táto.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:28Autor: Vašek z ČB

Otázka: Jaké máte ještě možnosti? Jsou vůbec nějaké?

Emilie Wallová: Jediná možnost je nyní spolupráce s pěstouny. Podle dnešního soudního rozhodnutí máme šanci o děti znovu zažádat pokud se začne uskutečňovat plán postupného setkávání s dětmi a pěstouny.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:29Autor: pavla

Otázka: Paní Wallová,příjde mi neuvěřitelné, že nemůžete své děti vidět.A tomu pánovi, který Vám to způsobil přeji, ať má tolik svědomí, že se OMLUVI.. Přiznám se, že sem z toho nepříčetná jako matka a i jako občan této republiky!!!Přeji Vám pevné nervy v dalším boji o Vaše děti, NEDEJTE SE!!

Emilie Wallová: Neuvěřitelné to je, ale je to bohužel pravda. Ten "pán", ani ta "paní" se mi nikdy neomluví, svojí chybu nikdy neuznají.
Děkuji za podporu. Nedáme se.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:30Autor: An

Otázka: Dobrý den, chci Vám vyjádřit podporu. Myslím si,že soudce v daném případě nemohl rozhodnout jinak...dle mého názoru můžete získa pouze tzv. satisfakci v podobě trestního oznámení na soc. pracovnice min, se Vám aspoň trošičku uleví, takže směle do toho!!!!

Emilie Wallová: Jak jsme již uvedli o trestním oznámení uvažujeme.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:30Autor: Astrud

Otázka: Paní Wallová, to je prostě strašné... Na tu Komorousovou byste trestní oznámení určitě měli podat. Přece si sociální pracovnice nemůžou myslet že jsou neomylné bohyně. Omluvil se Vám alespoň nějak formálně sociální úřad???

Emilie Wallová: Ne, nikdo se nám neomluvil.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:31Autor: Eva

Otázka: Mám 3 děti a neumím si představit to dlouhé trápení, které Vás díky zvůli sociálních pracovníků potkalo. Chtělo by se říct, že snad MUSÍ existovat způsob, jak vrátit děti vlastním rodičům, ale to by asi musela být vůle na více stranách. Přeju Vám hodně síly, máte můj obdiv za to, že jste to nevzdali

Emilie Wallová: Děkujeme Vám

Odpovězeno: 07. 06. | 15:34Autor: jt

Otázka: Považujete osazenstvo na případu zúčastněných institucí za hlupáky, či spíše za zločince? Neměli by pak být souzeni za zločiny proti lidskosti?

Emilie Wallová: Nazvat hlupáky je nemůžu, měli bychom z toho určitě průšvih. Domníváme se, že to byl spíš jejich úmysl, než hloupost. Možná chtěli "jen" vykazovat činnost.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:35Autor: Janette

Otázka: V době odebrání dětí od rodičů to podle znalců nebylo travmatizující a teď vrácení by bylo? To je tedy pěkná hloupost.

Emilie Wallová: No, to chápe málokdo. Když nám je brali, tak řvali, a to mělo být v pořádku. Teď když je mají vrátit, tak je to špatně. Předtím se podle zákona řídit nemuseli, my nyní musíme.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:36Autor: Já I.

Otázka: Paní Wallová, nekladu otázku,jen jsem chtěl říct,že stojím naprosto za Vámi a Vaší snahou dostat děti - za jakoukoliv cenu-zpátky. Nechápu,jak to,že soud MŮŽE SEBRAT NĚKOMU DĚTI - BEZDŮVODNĚ.Pokud budou takhle rozhodovat i nadále,může to potkat kdykoliv kohokoliv dalšího!!!

Emilie Wallová: Děkuji za podporu. Máte pravdu.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:37Autor: dalife

Otázka: Doufám alespoň, že ta paní Komorousová, nemá nic s tím Komorousem který se vetřel do té protidrogové centrály podvodem se svým vzděláním. To už by bylo na jednu rodinu trochu moc.
Jinak držím palce, nevzdávejte se!

Emilie Wallová: To opravdu nevíme, tak dobře paní Komorousovou neznáme.
Děkujeme za podporu.

Odpovězeno: 07. 06. | 15:40Autor: Induan

Otázka: Nevzdávejte to, nám se málem stalo něco podobného, ale naštěstí jsme před soudem dokázali, že sociální pracovnice jsou absolutně nekompetentní, takže nám soud děti nevzal. Nikdy v životě by mě nenapadlo, co jsou sociální pracovnice zač. Jejich chování se dá přirovnat jedině k odebírání dětí gestapem

Emilie Wallová: V Děčíne, kde jsme dříve bydleli, jsme nikdy problémy se sociálními pracovnicemi neměli. Až při nastěhovaní do Jižních Čech jsme poznali na vlastní kůži, co jsou sociální pracovnice tady zač. Bez důvodu nám děti ukradli.
Důležitá zkušenost je bojovat, nezvdávat to a neustále hledat pomoc kdekoliv to jde. Nakonec se spravedlnosti doberete.
Děkujeme moc za otázky a vyjádřenou podporu. A doufáme, že vše vybojujeme.


     

 

Právě se děje

před 33 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy