Soud: Hrad frustroval zlínského důchodce tím, že svévolně tajil Mynářův plat. Běžné odškodné nestačí

Marek Pokorný Marek Pokorný
27. 11. 2017 20:37
To, že Kancelář prezidenta republiky ignoruje zákon, je pro žadatele o informace frustrující, a náleží jim proto odškodné, uvedla soudkyně Lenka Vávrová. "Postup KPR nemůže mít v právním státě místo," konstatovala.
Zlínský důchodce Luděk Maděra.
Zlínský důchodce Luděk Maděra. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Nezvykle ostrý verdikt na adresu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) vydal Obvodní soud pro Prahu 1. Hrad podle něj ignoruje zákon a jednoznačné verdikty. A to tím, že odmítá poskytnout informace o platu svých úředníků, na něž mají podle soudu žadatelé jednoznačně nárok.

"V právním státě nelze tento svévolný postup akceptovat," uvedla soudkyně Lenka Vávrová, která tak v polovině října za obstrukci hradní kanceláře přiřkla zlínskému důchodci Luďku Maděrovi 47 500 korun. A to jako odškodné za to, že se odpovědi domohl až po takřka dvou letech.

"Postup KPR nepochybně musel v žadateli o informace vyvolávat frustrující pocity a nedůvěru v právní stát," konstatovala Vávrová.  

O případu informoval deník Aktuálně.cz již v polovině října. Nyní získal písemný rozsudek, který soud rozeslal účastníkům řízení minulý týden a v němž sumu, již Maděrovi přiznal, odůvodnil.

Když hrozí, že prohrají…

Maděra v lednu 2015 požádal, aby mu Kancelář prezidenta republiky podle zákona o svobodném přístupu k informacím řekla, kolik berou její přední úředníci včetně kancléře Vratislava Mynáře či mluvčího Jiřího Ovčáčka. A poukázal přitom na precedentní rozsudek, který již dříve uvedl, že Hrad podobné informace musí poskytovat.

Jenže Maděra neuspěl, a proto na prezidentskou kancelář podal žalobu. Hrad mu nakonec vyhověl - ale až poté, co mu přišlo předvolání k soudnímu jednání.

Maděra se poté pustil do dalšího boje - zažádal o odškodné za svévoli hradních úředníků. A soud mu dal za pravdu. Tím, kdo ono odškodné za obstrukce Kanceláře prezidenta republiky musí zaplatit, je ale ministerstvo financí. Za nesprávný postup státních úředníků totiž odpovídá stát a právě ministerstvo financí za něj v těchto případech jedná.

Dělali si legrandu

To, že Kancelář prezidenta patří mezi instituce, které podléhají informačnímu zákonu a musí zveřejňovat i informace o platech rozhodujících úředníků, už soud řekl v červenci 2012, když vyhověl žalobě novináře a právníka Tomáše Němečka. Jenže i poté Hrad žádosti o informace odmítal.

"Zjistili jsme, že kromě pana Maděry bylo pět případů, kdy Hrad postupoval stejně a dělal si ze žadatelů legrandu. Od začátku ví, že ty informace bude muset poskytnout, ale protahuje to a dává je až těsně před jednáním soudu," poukázala Maděrova advokátka Petra Bielinová. "Je to klasické obstrukční jednání, vůbec nečekají, že by se někdo po tom více pídil a zjišťoval, že to dělají i v dalších případech," dodala.

Sám Maděra říká, že mu vůbec nejde o odškodné. "Dělám to proto, abych povzbudil lidi a řekl jim, že má smysl se ptát. A že buď získají informace, nebo mohou žádat odškodné," uvádí čtyřiasedmdesátiletý muž, který má spolu s Bielinovou s podobnými žalobami už zkušenosti. "Kdyby se mi podařilo nažhavit lidi, aby si dávali víc žádostí o informace, nejen o výši platu, ale třeba jaké faktury kdo proplatil, tak by se nemohlo tolik krást," je přesvědčen.

Podle soudkyně Vávrové hradní kancelář dobře věděla, že je povinna informace o platech dle zákona o svobodném přístupu k informacím poskytnout. A to mimo jiné proto, že vyčkávala a poskytla je až těsně předtím, než proběhlo jednání soudu, u něhož by prohrála.

Považují se za nadlidi

"Postup KPR nemůže mít v právním státě místo," konstatovala a poukázala, že běžný subjekt by takto obstrukčně nepostupoval a informace by bezpochyby poskytl. "Například i jen proto, aby se vyhnul negativním finančním dopadům v podobě nákladů soudních řízení a podobně, které by musel hradit. Tento aspekt zjevně u KPR roli nehrál," zkritizovala jej.

Hradní argumentaci, že dopady zveřejňování platů jeho zaměstnanců jsou jiné než u obyčejných občanů, označila soudkyně za nepřijatelnou. A dala za pravdu Maděrovi, podle nějž tak Kancelář prezidenta republiky své zaměstnance považuje za "nadlidi" a dává svým postupem "návod, jak zákony obcházet a nedodržovat".

Proto také podle ní nestačí pouhé konstatování porušení zákona. "Soud celý případ a jeho okolnosti shledává za natolik zásadní a závažné, že poskytnutí odškodnění v podobě konstatování porušení práva nepovažuje za adekvátní," sdělila Vávrová. Uvedené porušení navíc bylo tak závažné, že běžnou sumu odškodného mezi 15 a 20 tisíci ročně zvedla na dvojnásobek.

Vše jsme řádně odůvodnili, řekl Hrad

Ministerstvo financí zatím nechtělo říct, jak bude na rozsudek reagovat a zda se odvolá. Či zda případně nebude chtít, aby škodu zaplatil skutečný viník - tedy Kancelář prezidenta republiky, kvůli jejímuž postupu má ministerstvo platit nejen odškodné, ale i dalších více než 20 tisíc na úrocích a nákladech řízení.

"Rozsudek nyní budeme analyzovat a budeme konzultovat další postup s Kanceláří prezidenta republiky," uvedl mluvčí ministerstva Jakub Vintrlík.

Sama Kancelář prezidenta republiky opakovaně odmítla, že by z její strany šlo o obstrukční postup. "Zamítavá rozhodnutí KPR v záležitosti poskytnutí informací o platových poměrech vedoucích zaměstnanců byla vždy řádně a zevrubně konkrétními právními argumenty odůvodněna," uvedl již dříve prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj proto nelze nikomu prokázat úmyslné nebo nedbalostní jednání, a chtít tedy náhradu škody.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy