Soud hledá trest za nahrávku, jak získával Klaus hlasy

Domácí Domácí
2. 12. 2009 7:55
Případ utajované schůzky komunistického aparátčíka Šloufa s kancléřem Wieglem je znovu před soudem
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Příběh utajované schůzky komunistického aparátčíka a lobbisty Miroslava Šloufa s Klausovým kancléřem Jiřím Weiglem během prezidentské volby skončil před soudem.

Ten ale neřeší, co oba muži těsně před zvolením Václava Klause hlavou státu v roce 2008 probírali. Žalobce poslal před soud dva muže, které podezřívá, že videozáznam ze schůzky v pražském hotelu Savoy vynesli na veřejnost.

Záznam pak zveřejnil deník Aktuálně.cz a veřejnost se tak dozvěděla, jaké zákulisní hry prezidentskou volbu provázejí.

Soud už jednou řekl: Vinni

Soud už letos bez hlavního líčení rozhodl, že bývalý špion Petr Bakeš a expolicista Jiří Dvořák jsou vinni. Oba to ale odmítli a trvali na řádném procesu.

Žalobce je přesvědčen, že nashromáždil dostatek důkazů, aby byli oba potrestáni. Jejich obhájci naopak soudí, že důkazy nejsou v podstatě žádné.

"Klient se cítí zcela nevinen a není si vědom toho, že by porušil jakýkoliv zákon. A tuto nevinu chce prokázat v rámci hlavního líčení, a to na základě důkazů, které jsme navrhli v přípravném řízení, kde jich část byla provedena a část nebyla provedena," uvedl již dříve Dvořákův advokát Bronislav Šerák.

Veřejnost se přitom o důkazech nemá šanci přesvědčit. Soud případ projednává jako neveřejný, mimo jiné proto, že budou vypovídat i Bakešovi bývalí kolegové z rozvědky.

Po zapírání přišlo přiznání

Přestože kontroverzní lobbista Šlouf i hradní úředník Weigl původně tvrdili, že šlo jen o přátelské setkání, na němž mimo jiné přál Šlouf Weigelovi k narozeninám, v průběhu vyšetřování pak sám Weigl přiznal, že jednali právě o prezidentské volbě.

Při výslechu u státního zástupce totiž pod přísahou uvedl, že se Šloufem krom jiného probíral to, zda by na Klausovu podporu měl vystoupit expremiér Miloš Zeman.

Trest pro novinářku

Bývalý špion Bakeš a expolicista Dvořák nejsou jediní, kdo byl potrestán. Pokutu 20 tisíc korun už musela zaplatit novinářka Sabina Slonková, a to za to, že odmítla prozradit zdroj, který jí nahrávku poskytl. 

Redakční komentář si přečtěte zde

Hotel Savoy zase dostal od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 80 tisíc korun za nezákonné využívání kamerového systému.

Šéf ODS Mirek Topolánek opakovaně tvrdil, že za celou akcí Savoy stojí bývalý šéf rozvědky Karel Randák a Lidový dům. Důkazy pro toto tvrzení ale policie nikdy nenašla.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy