Soud: Fotbalový klub vlastněný radnicí nesmí nic tajit

Tomáš Fránek
30. 5. 2008 12:50
I akciové společnosti musí zveřejnit smlouvy

Brno - Profesionální fotbalové kluby vlastněné městem či regionem musí fanouškům či občanům vydat informace o své činnosti, jsou povinny například zveřejnit uzavřené smlouvy.

Nic na této povinnosti nemění ani to, že je klub akciovou společností, hlavní je, že akcie vlastní právě například město. 

V průlomovém verdiktu o tom rozhodl Nejvyšší správní soud, který posuzoval spor o vydání smluv týkající se fotbalového klubu v Hradci Králové.

Vlastníkem klubu, který nyní bojuje o návrat do 1. ligy, je hradecký magistrát. A podle soudu je tak klub veřejnou institucí.

„Jakkoliv je FC Hradec Králové formálně osobou soukromého práva, převažují u něj znaky svědčící o jeho veřejné povaze a jedná se tedy o veřejnou instituci ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím," rozhodl senát Nejvyššího správního soudu pod vedením soudce Petra Příhody.

Tento soudní verdikt tak rozšířil okruh těch, kteří nesmí tajit před lidmi informace. Soudy už dříve podobně rozhodly, že informace nesmí utajovat ani státní podniky.

Jaké zájmy má profesionální fotbal?

Soud vyhověl stížnosti muže, který se snažil získat smlouvy o převodu členských práv na FC Hradec Králové.

Muž pro svoji stížnost argumentoval tím, že klub je společností založenou za účelem uspokojování potřeb občanů města, tedy k veřejnému účelu, je-li podle Obchodního rejstříku jediným předmětem podnikání provozování fotbalu v Hradci Králové.

Hradečtí radní i fotbalový klub dvakrát žádost o informace odmítly. „Je jen vůlí soukromé společnosti, zda smlouvy zveřejní nebo je bude považovat za důvěrné. V tomto směru nesmí být společnosti nikterak na újmu, že jejím jediným vlastníkem je obec," uvedli zástupci magistrátu ve svém vyjádření k soudu.

Krajský soud v Hradci Králové žádost o vydání informací odmítl. Podle soudců společnost podniká v profesionálním sportu a není veřejnou institucí.

Veřejnost má informace právo

Nejvyšší správní soud ale rozhodl opačně a verdikt královehradeckého soudu zrušil.

Akciové společnosti vlastněné městy a kraji podle soudců jednoznačně podléhají informačnímu zákonu.

„V opačném případě by záleželo pouze na vůli obce, zda vlastním úkonem omezí či zcela vyloučí část své činnosti z kontroly veřejnosti, která je navíc garantována ústavním pořádkem České republiky," uvedli ve svém rozhodnutí soudci.

Fotbal žije z veřejných peněz

Podstatné je podle soudu to, že obec má chránit veřejný zájem. Neobstojí tak argumenty, podle kterých bylo jediným účelem vstupu města do klubu podnikání v oblasti profesionálního sportu.

„Nesměřuje-li aktivita Hradce Králové k uspokojování veřejných potřeb, respektive byl-li účel založení FC Hradec Králové ryze soukromý, pak není zřejmé, jak tímto úkonem chtělo město veřejný cíl své existence spočívající ve všestranném rozvoji svého území a naplňování potřeb svých občanů zajistit," uvedli soudci.

FC Hradec Králové podle Nejvyššího správního soudu nepochybně hospodaří s veřejnými prostředky - ty jsou představovány základním kapitálem ve výši 17 milionů korun vloženými magistrátem.

Podle soudu tak nejde tajit informace a vyloučit kontrolu veřejnosti s odkazem na to, že fotbalový klub má také svoje příjmy, jejichž oddělení není v hospodaření společnosti možné.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy