Soud definitivně osvobodil Knetiga, Drobilova exporadce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
16. 4. 2013 13:19
Martin Knetig, bývalý poradce exministra Pavla Drobila, byl viněn z nepřímého úplatkářství
Martin Knetig.
Martin Knetig. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Odvolací pražský městský soud v úterý s definitivní platností osvobodil Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí Pavla Drobila.

Zprostil ho obžaloby z nepřímého úplatkářství. Muž podle státního zastupitelství požadoval úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání peněz Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v bankách.

Obžaloba tvrdila, že Knetig sháněl "černé" peníze pro ODS. V říjnu 2010 prý nabídl při schůzce v restauraci členovi představenstva Komerční banky Vladimíru Jeřábkovi, aby sponzoroval ODS. Za to mu sliboval, že zajistí uložení peněz SFŽP na účet této banky.

Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf fondu Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil zakázku na výběr banky zvolenému finančnímu poradci.

Odvolací senát potvrdil únorový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1, podle kterého na exporadcovo odsouzení chyběly důkazy.

Soud: z důkazů žádost o úplatek nevyplývá

Podle předsedy senátu Vladimíra Cvetlera ani z výpovědi Jeřábka, ani z nahrávek nevyplynulo, že by Knetig požadoval úplatek.

"My můžeme pochybovat o tom, zda jednání obžalovaného bylo standardní a zda opravdu pro ODS nechtěl peníze, ale pouhé podezření nestačí k tomu, aby byl uznán vinným," prohlásil soudce.

Michálek navíc podle Cvetlera původně vznesl obvinění proti náměstkovi SFŽP Dušanu Fibingrovi. Když se však ukázalo, že u jednání se zástupcem banky vůbec nebyl, obrátil teprve někdejší ředitel fondu svoji pozornost na Knetiga.

Prvoinstanční soud pak upozornil i na to, že byl za instituci odpovědný Drobil, nikoli jeho poradce.

Janečkův fond nesouhlasí

"Jsem ráda, že i odvolací soud nám dal zapravdu," řekla po skončení jednání novinářům Knetigova advokátka Leona Žáková. "Myslím, že výrok je naprosto jasný - klient je nevinný," dodala.

Naopak žalobkyně Hana Andělová uvedla, že zváží, zda se proti verdiktu nedovolá k Nejvyššímu soudu. Vyčká ale na písemné vyhotovení dnešního rozhodnutí.

S rozhodnutím nesouhlasí Nadační fond proti korupci. "Údajná důkazní nouze musí být jen těžko pochopitelný důvod pro každého, kdo slyšel nahrávky pořízené Liborem Michálkem," uvedl na svých webových stránkách.

Městský soud se kauzou zabýval již počtvrté. Nejprve dvakrát zrušil usnesení o zastavení stíhání, poté i první osvobozující rozsudek. Nařídil doplnit dokazování například o Michálkovy nahrávky. Prvoinstanční soud mu vyhověl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy