Soud chyboval v kauze trenéra, trest za znásilnění ale platí

ČTK ČTK
10. 6. 2015 11:52
Trenér florbalu Marek Jaroch si odpykává devět let za znásilňování svých svěřenců. Dva z poškozených chlapců nyní musí podle rozhodnutí Nejvyššího soudu k občanskoprávnímu řízení kvůli odškodnění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Soud pochybil při rozhodování o odškodnění v kauze florbalového trenéra Marka Jarocha, jenž si odpykává devět let za znásilnění a pohlavní zneužití svěřenců.

Nejvyšší soud (NS) ve středu částečně vyhověl stížnosti pro porušení zákona, kterou podala exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), a odkázal dva z poškozených chlapců na občanskoprávní řízení. Původně měl každý dostat z rozhodnutí trestního senátu 50 tisíc korun. Ve zbytku zůstal rozsudek v platnosti.

Justice při opakovaném projednávání případu porušila zákaz změny k horšímu v odvolacím řízení za situace, kdy odvolání podá státní zástupce. Podle zcela prvního rozhodnutí měli dva poškození nárokovat náhradu újmy u civilního soudu, poté jim trestní senát přiřknul pevně stanovenou částku.

Válková požadovala úplné zrušení rozsudku

Tím se zhoršilo Jarochovo postavení. Nyní se rozhodování o odškodnění znovu ujme soud v občanskoprávním řízení. Advokát Jiří Teryngel to označil alespoň za částečný úspěch, s výrokem souhlasil také státní zástupce Jan Petrásek.

Válková ovšem požadovala kompletní zrušení verdiktu. Poukazovala na to, že se svěřenci mezi sebou i s policií předem domlouvali. Ve výpovědích je podle Válkové podezřele mnoho podobností, což zpochybňuje jejich věrohodnost.

"Jejich domluva byla organizována jednak nepřítelem obviněného, který usiloval o to, vystrnadit ho z klubu, jednak policií," řekl Teryngel.

Důkazy jsou dostatečné

Válková navrhla, aby NS zrušil pravomocný rozsudek a kauzu vrátil pražskému městskému soudu k novému projednání. NS ale připomněl, že už v minulosti zamítl Jarochovo dovolání. Muž neuspěl ani s ústavní stížností. Důkazy jsou prý dostatečné.

Podle spisu se Jaroch trestných činů dopustil v roce 2001 a pak v letech 2008 až 2010. Své svěřence prý nejdříve opil tvrdým alkoholem, poté se je pokusil znásilnit. Muž vinu popírá, kauza je podle něj vykonstruovaná.

Městský soud v Praze v minulosti Jarochovi dvakrát uložil sedmiletý trest vězení, odvolací soud však vždy verdikt zrušil a kauzu vrátil k novému projednání. Naposledy městský soud trest o dva roky zpřísnil a uložil také desetiletý zákaz činnosti s dětmi, s čímž už byl vrchní soud spokojen.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy