Soud: Bárta nemůže být trestán za půjčky poslancům

Tomáš Fránek
19. 10. 2012 9:41
Nejvyšší soud částečně vyhověl Vítu Bártovi kvůli půjčkám poslancům
Vít Bárta u soudu při čtení rozsudku na fotografii Reuters
Vít Bárta u soudu při čtení rozsudku na fotografii Reuters | Foto: Reuters

Brno - Poslanec Vít Bárta nebude dále souzen za to, že spolustraníkům na jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) nabídl výhodnou půjčku. Důvodem je poslanecká imunita.

Rozhodl o tom Nejvyšší soud.

Je to jenom částečný úspěch, který nemusí mít vliv na trest pro Bártu  - imunita se totiž nevztahuje na dva klíčové skutky, za které si Bárta nepravomocně vyslechl podmíněný trest, tedy na podplácení Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí.

Jednání ve sněmovně

Obvodní soud pro Prahu 5 v dubnu potrestal exministra dopravy a poslance Věcí veřejných Bártu 18 měsíci vězení s třicetiměsíční zkušební dobou. Bárta se odvolal k Městskému soudu v Praze a obrátil se také na Nejvyšší soud s návrhem na vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení s odůvodněním, že se na něj vztahuje imunita - nabídka půjčky poslancům zazněla na jednání poslaneckého klubu ve sněmovně.

Obvodní soud pro Prahu 5 v dubnu potrestal Bártu 18 měsíci vězení s třicetiměsíční zkušební dobou. Obvodní soud v rámci rozhodnutí zařadil do rozsudku i část, která nebyla součástí obžaloby a týkala se právě jednání poslanců.

Nejvyšší soud nyní potvrdil, že se skutečně na toto počínání imunita vztahuje. "Právě tuto část Nejvyšší soud vyjmul z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, protože podle ústavy se na jednání poslance v rámci orgánů Poslanecké sněmovny vztahuje ochrana," rozhodli soudci.

Půjčky jinde

Škárka a Kočí ale bezúročné půjčky dostali jinde, konkrétně v restauraci Austria a v Bártově bytě. Tuto část verdiktu může proto soud posuzovat i v odvolacím řízení. "Bude tak na Městském soudu v Praze, aby posoudil zbylou část jednání obviněného," uvedl Knötig.

Pokud odvolací soud potvrdí Bártovi trest, musí z popisu skutkových okolností vyjmout tu část, která se týká jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných.

Bárta podle obžaloby dal Kočí a Škárkovi 500 000 a 170 000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka měl úplatek převzít a část peněz také použil. Podle obvodního soudu navíc peníze vylákal od Bárty pod falešnou záminkou. Chtěl tehdejšího předsedu poslaneckého klubu VV diskreditovat. 

Bárta vinu popíral a tvrdil, že v případě Škárky a Kočí šlo o přátelské půjčky. Obvodní soud pro Prahu 5 ale dospěl k závěru, že i poskytování bezúročných půjček může být uplácením.


 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy