Soud: Bárta nemůže být trestán za půjčky poslancům

Tomáš Fránek
19. 10. 2012 9:41
Nejvyšší soud částečně vyhověl Vítu Bártovi kvůli půjčkám poslancům
Vít Bárta u soudu při čtení rozsudku na fotografii Reuters
Vít Bárta u soudu při čtení rozsudku na fotografii Reuters | Foto: Reuters

Brno - Poslanec Vít Bárta nebude dále souzen za to, že spolustraníkům na jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) nabídl výhodnou půjčku. Důvodem je poslanecká imunita.

Rozhodl o tom Nejvyšší soud.

Je to jenom částečný úspěch, který nemusí mít vliv na trest pro Bártu  - imunita se totiž nevztahuje na dva klíčové skutky, za které si Bárta nepravomocně vyslechl podmíněný trest, tedy na podplácení Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí.

Jednání ve sněmovně

Obvodní soud pro Prahu 5 v dubnu potrestal exministra dopravy a poslance Věcí veřejných Bártu 18 měsíci vězení s třicetiměsíční zkušební dobou. Bárta se odvolal k Městskému soudu v Praze a obrátil se také na Nejvyšší soud s návrhem na vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení s odůvodněním, že se na něj vztahuje imunita - nabídka půjčky poslancům zazněla na jednání poslaneckého klubu ve sněmovně.

Obvodní soud pro Prahu 5 v dubnu potrestal Bártu 18 měsíci vězení s třicetiměsíční zkušební dobou. Obvodní soud v rámci rozhodnutí zařadil do rozsudku i část, která nebyla součástí obžaloby a týkala se právě jednání poslanců.

Nejvyšší soud nyní potvrdil, že se skutečně na toto počínání imunita vztahuje. "Právě tuto část Nejvyšší soud vyjmul z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, protože podle ústavy se na jednání poslance v rámci orgánů Poslanecké sněmovny vztahuje ochrana," rozhodli soudci.

Půjčky jinde

Škárka a Kočí ale bezúročné půjčky dostali jinde, konkrétně v restauraci Austria a v Bártově bytě. Tuto část verdiktu může proto soud posuzovat i v odvolacím řízení. "Bude tak na Městském soudu v Praze, aby posoudil zbylou část jednání obviněného," uvedl Knötig.

Pokud odvolací soud potvrdí Bártovi trest, musí z popisu skutkových okolností vyjmout tu část, která se týká jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných.

Bárta podle obžaloby dal Kočí a Škárkovi 500 000 a 170 000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka měl úplatek převzít a část peněz také použil. Podle obvodního soudu navíc peníze vylákal od Bárty pod falešnou záminkou. Chtěl tehdejšího předsedu poslaneckého klubu VV diskreditovat. 

Bárta vinu popíral a tvrdil, že v případě Škárky a Kočí šlo o přátelské půjčky. Obvodní soud pro Prahu 5 ale dospěl k závěru, že i poskytování bezúročných půjček může být uplácením.


 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy