Soud: Bárta nemůže být trestán za půjčky poslancům

Tomáš Fránek
19. 10. 2012 9:41
Nejvyšší soud částečně vyhověl Vítu Bártovi kvůli půjčkám poslancům
Vít Bárta u soudu při čtení rozsudku na fotografii Reuters
Vít Bárta u soudu při čtení rozsudku na fotografii Reuters | Foto: Reuters

Brno - Poslanec Vít Bárta nebude dále souzen za to, že spolustraníkům na jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných (VV) nabídl výhodnou půjčku. Důvodem je poslanecká imunita.

Rozhodl o tom Nejvyšší soud.

Je to jenom částečný úspěch, který nemusí mít vliv na trest pro Bártu  - imunita se totiž nevztahuje na dva klíčové skutky, za které si Bárta nepravomocně vyslechl podmíněný trest, tedy na podplácení Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí.

Jednání ve sněmovně

Obvodní soud pro Prahu 5 v dubnu potrestal exministra dopravy a poslance Věcí veřejných Bártu 18 měsíci vězení s třicetiměsíční zkušební dobou. Bárta se odvolal k Městskému soudu v Praze a obrátil se také na Nejvyšší soud s návrhem na vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení s odůvodněním, že se na něj vztahuje imunita - nabídka půjčky poslancům zazněla na jednání poslaneckého klubu ve sněmovně.

Obvodní soud pro Prahu 5 v dubnu potrestal Bártu 18 měsíci vězení s třicetiměsíční zkušební dobou. Obvodní soud v rámci rozhodnutí zařadil do rozsudku i část, která nebyla součástí obžaloby a týkala se právě jednání poslanců.

Nejvyšší soud nyní potvrdil, že se skutečně na toto počínání imunita vztahuje. "Právě tuto část Nejvyšší soud vyjmul z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, protože podle ústavy se na jednání poslance v rámci orgánů Poslanecké sněmovny vztahuje ochrana," rozhodli soudci.

Půjčky jinde

Škárka a Kočí ale bezúročné půjčky dostali jinde, konkrétně v restauraci Austria a v Bártově bytě. Tuto část verdiktu může proto soud posuzovat i v odvolacím řízení. "Bude tak na Městském soudu v Praze, aby posoudil zbylou část jednání obviněného," uvedl Knötig.

Pokud odvolací soud potvrdí Bártovi trest, musí z popisu skutkových okolností vyjmout tu část, která se týká jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných.

Bárta podle obžaloby dal Kočí a Škárkovi 500 000 a 170 000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka měl úplatek převzít a část peněz také použil. Podle obvodního soudu navíc peníze vylákal od Bárty pod falešnou záminkou. Chtěl tehdejšího předsedu poslaneckého klubu VV diskreditovat. 

Bárta vinu popíral a tvrdil, že v případě Škárky a Kočí šlo o přátelské půjčky. Obvodní soud pro Prahu 5 ale dospěl k závěru, že i poskytování bezúročných půjček může být uplácením.


 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy