Soud: Advokáti nemusí dávat exekutorům informace o klientech

ČTK ČTK
15. 9. 2014 10:50
Ústavní soud vyhověl stížnosti právníka, který dostal pokutu 500 korun za to, že nevyšel exekutorovi vstříc.
Ústavní soud (archivní foto)
Ústavní soud (archivní foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Advokáti nemusejí poskytovat exekutorům souhrnné informace o majetkových sporech svých klientů. Ústavní soud vyhověl stížnosti právníka, který dostal pokutu za to, že nevyšel exekutorovi vstříc.

Podle senátu se zpravodajkou Ivanou Janů jde takový výklad zákona proti smyslu povinné mlčenlivosti advokátů, řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

"Výklad provedený obecným soudem a soudním exekutorem představuje porušení práva na spravedlivý proces," uvedla Sedláčková.

Exekutor ve Frýdku-Místku žádal po advokátovi například údaje o probíhajících nebo skončených soudních, správních či jiných řízeních, ve kterých jeho klient vystupoval. Chtěl také vědět, zda muž podával přihlášky pohledávek do insolvenčních řízení, případně zda uzavíral splátkové kalendáře s dalšími dlužníky.

Žádost o poskytnutí součinnosti odůvodnil soudní exekutor tím, že procesní zastupování klienta v nalézacích řízeních je správou majetku ve smyslu exekučního řádu. Když mu advokát nevyhověl, dostal od Okresního soudu ve Frýdku-Místku pořádkovou pokutu 500 korun.

Ústavní soud se postavil na stranu advokáta. Zvolený výklad by v konečném důsledku vedl k tomu, že by právník musel sdělovat veškeré informace o nesouvisejících nalézacích, exekučních a insolvenčních řízeních, v nichž hájil majetkové zájmy klienta.

"Vyřčení souhlasu s uvedeným závěrem by do budoucna naprosto popřelo smysl existence povinnosti advokáta k mlčenlivosti," uvedla Sedláčková. Plné znění nálezu zatím soud nezveřejnil.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy