Součástí bojové jednotky EU bude i 350 českých vojáků

ČTK ČTK
1. 9. 2011 15:40
Uskupení battlegroup má být v pohotovosti od druhé poloviny roku 2012
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: REUTERS/Shamil Zhumatov

Praha - Česká republika příští rok vyčlení 350 vojáků do bojového uskupení Evropské unie, takzvané battlegroup.

Po dopoledním jednání s předsedou vojenského výboru EU Hakanem Syrénem to oznámil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Bojové uskupení bude tvořit celkem 2800 vojáků z šesti evropských zemí. Kromě Čechů v něm budou, Němci, Rakušané, Chorvati, Makedonci a Irové, uvedl Picek.

Česká armáda předpokládá, že do battlegroup vyčlení mechanizovanou rotu doplněnou o potřebné logistické zabezpečení, řekl na tiskové konferenci po setkání se zástupcem EU Picek.

Společná jednotka šesti zemí Unie bude připravena kdykoli zasáhnout v oblasti, kde by její nasazení bylo potřeba.

Zatím se nepředpokládá, že by byla vyslána například do občanskou válkou zmítané severoafrické Libye. "Žádný předpoklad pro nasazení v Libyi není. Vše ale bude záležet na vůli tamního lidu. Libyjci si nyní nepřejí přítomnost žádných západních vojáků na svém území," vysvětlil Syrén.

"Bojová uskupení Evropské unie mohou vykonávat celé spektrum činností. Od humanitární pomoci přes oddělení válčících stran silou až po rekonstrukční úkoly," dodal Syrén.

V okolí Unie je podle něj potřeba například humanitární pomoc.

Zatím nikdy nezasahoval

Picek se Syrénem hovořil také o programu sdílení vojenských sil v rámci EU. Češi Unii mohou nabídnout především své armádní chemiky. "V tom jsme opravdu dobří celá léta a také hrajeme klíčovou roli i v rámci Aliance," uvedl Picek.

Další možností, kde mohou Češi pomoci, je například výcvik pilotů vrtulníků. "V čem můžeme pomoci, je samozřejmě také naše školství. A také logistické schopnosti," dodal Picek.

Podívejte se, jak čeští vojáci pomáhali v Afghánistánu:

Bojová jednotka EU má být v pohotovosti ve druhé polovině roku 2012. Česko zatím v minulosti vytvořilo podobné bojové uskupení společně se Slováky.

Battlegroup má být schopna rychlého nasazení do deseti dnů až do vzdálenosti šesti tisíc kilometrů od Bruselu. Každé pololetí jsou k dispozici dvě bojové skupiny složené ze zástupců států unie, aby EU případně mohla zvládat dvě krize na dvou místech najednou.

Česko plánovalo zapojit se do bojové skupiny s Němci a Rakušany již dříve, za tehdejšího ministra zahraničí Cyrila Svobody. Představa, že Češi vytvoří společné uskupení s Němci, byla ale tehdy terčem ostré kritiky ze strany některých českých politiků.

Bojové uskupení EU zatím nikdy v historii zasahovat nemuselo. Přesnou podobu zasahujících jednotek by určila až konkrétní mise, na jejímž zadání by se museli shodnout politici Evropské unie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy