ČSSD se rozhodla jít proti Babišovi, podpoří změnu zákona proti němu, vládu ale bořit nechce

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
18. 3. 2016 22:15
Předsednictvo ČSSD se na pátečním večerním jednání dohodlo, že podpoří novelu zákona o střetu zájmů, která omezí podnikání členů vlády. Změna zákona by zřejmě začala platit až pro příští členy vlády, a nejvíce by zasáhla předsedu ANO Andreje Babiše, pokud by v příští vládě seděl. Stejně tak ČSSD podpoří program mimořádné poslanecké schůze k Čapímu hnízdu. Předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka ale ujistil, že nemíní bořit koalici s ANO a KDU-ČSL.
Sociální demokraté se radí, co a jak prosazovat příští týden ve Sněmovně
Sociální demokraté se radí, co a jak prosazovat příští týden ve Sněmovně | Foto: Radek Bartoníček

Sociální demokraté řešili na pátečním večerním jednání složité dilema. Evidentně nechtějí bořit vládní koalici s hnutím ANO a KDU-ČSL, zároveň ale chtějí omezit podnikání a mediální vliv šéfa ANO a vicepremiéra Andreje Babiše. 

Výsledkem jejich pátečního jednání je tak nepřekvapivý závěr, že na středeční mimořádné schůzi k Čapímu hnízdu budou hlasovat pro schválení programu a tím také pro co nejdůkladnější a nejdelší propírání celé této kauzy, a zároveň podpoří i změnu zákona svého poslance Jana Chvojky.

"Doporučili jsme našim poslancům, aby hlasovali pro program mimořádné schůze. Kauza Čapí hnízdo poškozuje vládu. Hnutí ANO by mělo věc urychleně řešit a vysvětlit české veřejnosti," oznámil v pátek pozdě večer předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Stalo se tak ve chvíli, kdy už o programu schůze bylo fakticky jasno, protože několik hodin předtím řekl sám Babiš, že vyzve své poslance, aby také program podpořili.

Do té chvíle nebylo jasné, jak mimořádná schůze bude vypadat, kdyby totiž program nebyl schválený, nemohla by většina poslanců mluvit a nemohli by ani reagovat na to, co řekne Babiš - ten už dříve avizoval, že na schůzi konečně prozradí, kdo byl majitelem Čapího hnízda ve chvíli, kdy žádalo a poté také dostalo evropskou dotaci 54 milionů korun.

Babiš nesmí mít takovou mediální moc

Ještě důležitější než schválení programu schůze bude chování sociální demokracie při projednávané novele zákona o střetu zájmů. ČSSD totiž dosud vždy jen o tomto zákonu mluvila a přijímala usnesení, že omezí střet zájmu u svého koaličního partnera Babiše, dosud ale proti tomu nikdy nic neudělala. Nyní to vypadá, že poprvé něco skutečně udělá.

"Veřejný funkcionář uvedený v § 2 odst. 1 nesmí být provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydavatelem periodického tisku ani společníkem, členem nebo ovládající osobou právnické osoby, která je provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydavatelem periodického tisku," zní jedna část návrhu poslance ČSSD Jana Chvojky, která míří především proti Babišovi jako majiteli vlivných médií typu nejvíce poslouchaného Rádia Impuls či MF DNES.

Předsednictvo ČSSD dalo najevo, že její poslanci budou pro tuto změnu zákona hlasovat. „Média mají být nezávislá, musí politiky kontrolovat, ne být loajální součástí jejich podnikatelských struktur,“ uvedl Sobotka s poukazem na usnesení předsednictva. "Člen vlády si v demokratické společnosti musí vybrat mezi privátním podnikáním a službou státu. Média mají byt nezávislá, musí politiky kontrolovat ne být loajální součástí jejich podnikatelských struktur," stojí v usnesení.

Sobotka i jeho spolustraníci neustále opakují, že nejde o krok proti Babišovi, protože změna by začala platit až po příštích volbách, ale je jasné, že sociálním demokratům vliv Babišových médií velmi vadí. Jsou totiž přesvědčeni, že tato média účelově útočí proti nim, což zástupci těchto médií popírají.

Hnutí ANO a samotnému Babišovi se omezení střetu zájmů nelíbí a často proti němu vystupuje. Naposledy kritizovali Chvojkův návrh novely zákona poslanci ANO ve čtvrtek v ústavně právním výboru. ANO se bude snažit zpřísnění střetu zájmů "torpédovat" protinávrhem, ve kterém bude požadovat, aby se omezení střetu zájmů dotklo také poslanců, senátorů, hejtmanů i starostů.

Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL nepadne. Alespoň ne teď

Pokud jde o fungování samotné vlády, ČSSD nadále ujišťuje, že je pro pokračování současné vlády, což několikrát zaznělo i po pátečním předsednictvu strany.

"Sociální demokracie je přesvědčena o tom, že v období migrační krize a celé řady bezpečnostních hrozeb potřebuje Česká republika stabilní většinovou vládu," stojí mimo jiné v prohlášení předsednictva strany, které tlumočil její předseda. "Jako vládní koalice bychom se neměli nechat opozicí rozdělovat," řekl Sobotka. Podobná vyjádření, často ještě srozumitelnější, poskytl během uplynulých dní více. 

"Chci, aby naše vláda stabilně a dobře pracovala a nedávala prostor Fialovi a Kalouskovi k laciným útokům. ANO ale v tom musí vládní koalici pomoci. Nesmí bagatelizovat své současné problémy a musí je srozumitelně vysvětlit a řešit," prohlásil Sobotka například ve čtvrtek v narážce na předsedu ODS Petra Fialu a předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, kteří dlouhodobě kritizují vládu i Babiše.

Stejně se vyjadřují i koaliční lidovci. "My neodcházíme, sociální demokraté také ne," uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek po pátečním zasedání Celostátního výboru KDU-ČSL. Lidovci podle něj chtějí nadále v kabinetu plnit roli klidného partnera, ale jsou připraveni na všechny varianty.

ČSSD a lidovci nemají důvod z vlády odcházet, protože vláda je poměrně populární, v zemi panuje ekonomický růst a obě strany mají možnost prosazovat hodně ze svého volebního programu.

Všechno by ale mohlo změnit chování Andreje Babiše, který se stále více zamotává do svých vyjádření ohledně Čapího hnízda. Dodnes nevysvětlil, jak to bylo s vlastnictvím tohoto areálu při žádosti o evropské dotace, a důvěryhodně nepůsobí ani jeho oznámení, že majitele areálu v době žádosti o dotace prozradí po týdnu mlčení až ve středu. Ke všemu existuje silné podezření, že šéf ANO nemluví v této kauze pravdu a veřejnost obelhává. 

Vzhledem k této situaci začal Kalousek sociální demokraty a lidovce "vábit" k tomu, aby vytvořili menšinovou vládu bez hnutí ANO, kterou by za dojednaných podmínek TOP 09 a ODS podpořily.Obě strany tuto varianta sice odmítají, ale v politice se může změnit situace velmi rychle.

 

Právě se děje

Další zprávy