Náš soupeř není tady v sále, řekl Sobotka na zavřeném jednání ČSSD, která propírala prohrané volby

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 10. 12. 2016 11:54
Po dvou měsících od prohraných krajských a senátních voleb se sociální demokraté z celé země bavili o příčinách této prohry. Na jednání širšího vedení strany debatovali i o tom, jak to udělat, aby vyhráli parlamentní volby v roce 2017. Hlavní slovo patřilo dopoledne předsedovi strany a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, který vyzýval k jednotě členů a souboji s hlavním soupeřem - hnutím ANO. Jednání bylo po celou dobu pro novináře uzavřeno.
Šéf ČSSD vyzývá na zasedání ČSSD k jednotě strany a boji proti Babišovi
Šéf ČSSD vyzývá na zasedání ČSSD k jednotě strany a boji proti Babišovi | Foto: Policie ČR

Praha – Dveře jednacího sálu v pražském hotelu Olšanka byly v sobotním dopoledni otevřeny jen do chvíle, než do něj dorazili členové širšího vedení ČSSD z celé země. Poté se už uzavřely, aby se veřejnost nemohla dozvědět, jak přesně nejsilnější strana v Česku propírá svůj neúspěch v krajských a senátních volbách, a jak se chystá na parlamentní volby v roce 2017.

Jako první vystoupil šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka, který v dlouhém projevu volal po jednotě strany a upozorňoval, že soupeřem ČSSD je ze všeho nejvíce hnutí ANO. "Našim soupeřem není nikdo tady uvnitř v tomto sálu, ale mimo sál," prohlásil Sobotka podle informací Aktuálně.cz, čímž chtěl apelovat na všechny přítomné, aby se nepouštěli do bratrovražedného boje mezi sebou.

Jeden z delegátů, tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza v zákulisí potvrdil, že Sobotka jako hlavního soupeře pro volby označil hnutí ANO.  "Mluvil o tom, že volby budou o souboji ANO versus ČSSD, že to nebude o žádné další straně. Lidé se budou muset rozhodnout, jestli chtějí zachovat českou demokracii a sociální stát, nebo chtějí nějaký jiný recept," řekl Prouza.

Špinavé prádlo se pere doma, zaznělo před začátkem

Před samotným zasedáním ČSSD nebylo v sobotu ráno jasné, jak moc se budou členové zabývat prohranými volbami, nebo zda už dají přednost debatě o strategii na parlamentní volby v roce 2017. 

"Špinavé prádlo se musí prát doma v rodině, my si ho vypereme na sobotním výboru. Když probíhá otevřená výměna názorů doma, tak si k tomu taky neberete sousedy," obhajoval už dopředu "ukrývání před světem" hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, který po volbách patřil k vůbec k nejviditelnějším kritikům předsedy Bohuslava Sobotky.

"Nemyslím, že půjde o nějaké špinavé prádlo," reagoval Milan Chovanec, který přicházel na zasedání hodinu před začátkem. "Čekám především debatu o programu. Je třeba, abychom se orientovali především na levicové voliče, o což se snažíme," řekl Aktuálně.cz 

Podobně mluvil také samotný předseda Sobotka a místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "Chci navrhnout některé programové změny. Teď nejde o projevy, jde o to, s čím přijdeme do příštích voleb," uvedl Sobotka, který žádá straníky o jednotu a orientaci na klíčové voliče strany. "To znamená zaměstnance, rodiny s dětmi, seniory," řekl. "Od jednání čekám už určitý plán toho, jak budeme postupovat do říjnových voleb. Velmi rychle musíme vypadat jako oddíl na pochodu, který si je vědom toho, že ve volbách půjde o hodně," dodal Zaorálek.  

Selfie nezaujaly

Sobotní jednání ústředního výboru ČSSD bylo posledních možností, jak se dohodnout na volební strategii pro parlamentní souboj před březnovým sjezdem strany. Sociální demokraté se ocitli v obtížné situaci, protože krajské a senátní volby těžce prohráli a průzkumy veřejného mínění zatím uvádějí, že v preferencích voličů citelně zaostávají za hnutím ANO.

Za tohoto stavu potřebuje Sobotka stranu semknout a dostat do členů co nejvíce optimismu. Nemá to jednoduché, řadoví členové jsou těžce zklamaní z podzimní volební porážky a navíc si velmi stěžují na kampaň, která volbám předcházela. "Kampaň byla špatně připravena i realizovaná, bilboardy v podobě selfie voliče nezaujaly, chyběla nám také lepší volební témata," řekl Aktuálně.cz jeden z účastníků sobotního jednání a upozornil, že Sobotka tyto stížnosti slyšel už v minulých týdnech na krajských konferencích ČSSD.

Kromě tohoto musel Sobotka počítat s tím, že právě na sobotním jednání uslyší další kritická vystoupení, včetně vystoupení dvou největších dosavadních kritiků – poslance Jeronýma Tejce a zmiňovaného Zimoly, který se ale brání tomu, že by patřil mezi rebely.

"Mně je líto, že takovou nálepku mám. Ale jestli ji mám a moje kritika a rebelství směřuje k tomu, že se vybudí ve straně nějaký kvas a dynamika, že to nebude rybník plný líných kaprů, tak jsem za to rád," sdělil v tomto týdnu.

Tejc před začátkem roznášel své návrhy 

Poslanec Tejc před začátkem sobotního zasedání roznášel jednotlivým delegátům své dokumenty, které jsou zatím určeny jen účastníkům jednání. "Jde jen a jen o programové věci, nic jiného," ujišťoval a odmítal, že by pro něj bylo nejdůležitější ze všeho "trefovat" se do Sobotky. "To, co jsem chtěl říct, jaké chyby jsme udělali, jsem již pojmenoval. Myslím, že to dostatečně už všichni slyšeli. Byl bych rád, abychom se teď zabývali ještě tím, co teď můžeme změnit, a to je program," avizoval v týdnu.

Předseda Sobotka se nemusí obávat silnější opozice ve straně, v současnosti totiž není nikdo, kdo by jej na postup předsedy chtěl vystřídat. V ČSSD navíc vládne takřka jednota v tom, že do parlamentních voleb musí jít alespoň navenek jednotná. Sobotka navíc v minulých dnech udělal několik rozhodnutí, kterými si kritiky ve straně naklonil. Ze všeho nejvíce několikrát ujistil, že se strana zaměří především na své klasické levicové voliče s levicovými tématy.

O Sobotkově prozatím silné pozici svědčí i průběh krajských konferencí sociální demokracie, na kterých delegáti veřejně hlasují o nominacích na březnový sjezd. Na všech dosavadních konferencích získal Sobotka nominaci na předsedu strany. Jak velkou má ale u členů podporu se ukáže na sjezdu, kde bude hlasování o vedení strany tajné.

 

Právě se děje

Další zprávy