reklama
 
 

Pražská ČSSD odmítla návrat Paroubka do strany. Absurdní, jindy jsou hoši jako želvy, řekl expremiér

AKTUALIZOVÁNO 19. 6. 2017
Bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek se mezi sociální demokraty nevrátí. Vedení pražské ČSSD v pondělí navečer rozhodlo, že nedá Paroubkovi souhlas k návratu. Bývalého předsedu vlády sice mezi sebe chtěli přijmout sociální demokraté v Cerhenicích na Kolínsku, jenže k definitivnímu potvrzení potřeboval souhlas pražské ČSSD. A tam ruku pro znovupřijetí expremiéra nezvedl žádný z členů výboru.

Praha - Už už se zdálo, že se bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek vrátí zpět do sociální demokracie, ale nakonec tomu tak nebude. Alespoň ne prozatím.

Pražská městská organizace ČSSD v pondělí navečer rozhodla, že s jeho návratem nesouhlasí - a bez jejího souhlasu nemá šanci se do strany dostat přes jakoukoliv organizaci v Česku. Podle stanov totiž musí s jeho návratem souhlasit ta organizace, ve které byl členem naposledy před odchodem z ČSSD. Což byla v případě Paroubka Praha.

Ruku pro jeho znovupřijetí nezvedl žádný z členů krajského výkonného výboru. "Souhlas s přijetím Jiřího Paroubka nebyl podpořen žádným členem výkonného výboru. Hlasy jsou rozděleny mezi nesouhlas s usnesením a zdržením se. Efekt je v obou případech stejný," řekl mluvčí pražských sociálních demokratů Lukáš Henzl. Proti přijetí zvedlo ruku 12 členů výboru, pět se zdrželo a pro nebyl nikdo.

"Já budu přijímán v Cerhenicích, takže já tomu rozhodně nerozumím, co chtějí zamítat. Ještě jsem nebyl přijat ani za člena, zdá se mi to být úplně absurdní. V jiných věcech jsou chlapci pomalí jako želvy a v tomto jsou trošku předskokani," reagoval na pondělní rozhodnutí pražské ČSSD Paroubek. Pražský výbor se podle něj zachoval zcela nekompetentně.

"Upínáme se k Hamáčkovi"

"Nejsem pro jeho návrat. Rozhodl se své veřejné působení v minulosti spojit s jiným projektem," avizoval už dopředu místopředseda strany a lídr pražské kandidátky do sněmovních voleb Petr Dolínek.

Předsedu kolínské ČSSD a starostu Cerhenic Marka Semeráda, který se Paroubka pokusil do strany dostat, rozhodnutí pražské ČSSD zaskočilo.

"My jsme se s přáteli na našem okresním výboru poradili a situace je taková, že požádáme předsedu ČSSD Středočeského kraje a zároveň předsedu Poslaneckého sněmovny Jana Hamáčka, kterého si velice vážíme a který má dobré vztahy jak s Jiřím Paroubkem, tak s pražskými sociálními demokraty, jestli by se v celé věci neujal role moderátora. My se teď upínáme k panu Hamáčkovi, jestli se mu podaří něco domluvit, a na základě toho se rozhodneme o dalším postupu," řekl Semerád.

Šéf kolínské ČSSD o víkendu oznámil, že Paroubek už podal do jejich cerhenické organizace přihlášku, kterou se chystali straníci projednat. 

 "Vyplnil už přihlášku, myslíme si, že pro sociální demokracii v současné situaci je to posila," tvrdil Semerád, který patřil mezi blízké spolupracovníky exhejtmana Ratha, a sám byl náměstkem hejtmanů za ČSSD ve Středočeském kraji.

Proti Paroubkovi navíc stojí špičky ČSSD, ať už expředseda a premiér Bohuslav Sobotka, tak úřadující místopředseda Milan Chovanec a celostátní volební lídr Lubomír Zaorálek.

"Neměli bychom se vracet do minulosti s lidmi, kteří na sociální demokracii opakovaně útočili a snažili se stavět konkurenční politické subjekty," uvedl Sobotka. Podle něj by to nebyl dobrý signál vůči veřejnosti. "ČSSD by se měla sjednotit kolem volebního lídra a orientovat se na budoucnost," dodal.

Že jsem poškodil ČSSD? To oni

Samotný Paroubek, který po odchodu z ČSSD založil v roce 2011 stranu s názvem Národní socialisté - Levice 21. století, se proti postupu vedení strany ohradil na svém blogu na Aktuálně.cz.

"Špičky ČSSD reagují velmi hystericky," napsal  a vysvětloval, že on stranu nijak nepoškodil, protože i v nové straně prosazoval hodnoty sociální demokracie.

"V čem jsem ČSSD poškodil? Poškodili ji spíš jiní. Ti, kteří sedm let po mém odchodu z funkce předsedy ČSSD trvale snižovali volební výsledky sociální demokracie a propadali se hlouběji a hlouběji ve volebních preferencích. Ve mně by opravdu nepřímého viníka své neschopnosti hledat neměli," sdělil.

autoři: Radek Bartoníček, ČTK | 19. 6. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama