Sobotka slibuje peníze státním zaměstnancům i důchodcům. Česko si to může dovolit, řekl

Radek Bartoníček Kateřina Frouzová Radek Bartoníček, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 10. 1. 2017 10:34
I když parlamentní volby proběhnou až na podzim, šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka se rozhodl se svými ministry začít kampaň co nejdříve. Se stranickými kolegy z vlády oznámil plány, které hodlá ještě do voleb stihnout. Ze všeho nejvíce se ale budou snažit oslovit státní zaměstnace, seniory a rodiny s dětmi. Všem těmto voličům slibují více peněz. První místopředseda ČSSD Milan Chovanec Aktuálně.cz sdělil, že každá část volebního programu strany bude mít svého mluvčího. Právě ministr vnitra bude mluvčím pro bezpečnost.
Takto vedení ČSSD předstoupilo před veřejnost po těžce prohraných volbách.
Takto vedení ČSSD předstoupilo před veřejnost po těžce prohraných volbách. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hodlá krátce před volbami zvyšovat důchody, nemocenskou, minimální mzdu nebo třeba platy státních zaměstnanců. Jeho stranický kolega ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík zase slíbil snížit seniorům limity na léky.

"Chtěli bychom ještě do voleb prosadit nový systém valorizace penzí, který by umožnil penze v příštích letech zvyšovat rychleji, takže by se zohlednil růst mezd nikoli pouze z třiceti, ale nově z padesáti procent," uvedl Sobotka. Růst důchodů bude podle něj státní rozpočet stát několik miliard ročně. "Není to drastický nárůst, který by si stát typu České republiky nemohl dovolit," dodal Sobotka s tím, že lidovci plán podporují, zatímco hnutí ANO se zdráhá.

Ministryně sociálních věcí Michaela Marksová pak přeloží návrh, aby se od roku 2018 zvýšila minimální mzda a co nejvíce se přiblížila na úroveň 40 procent minimální mzdy. "Byl bych rád, aby od prvního července letošního roku byla zrušená první a druhá tarifní tabulka, což by nám umožnilo zlepšit odměnování těch nejhůře placených zaměstnanců ve veřejném sektoru. Pro rok 2018 pro nás bude prioritou další růst tarifních mezd zaměstnanců veřejného sektoru," dodal premiér. Tím chce tlačit na růst mezd obecně, věří, že se státními platy porostou i mzdy v soukromé sféře.

Sociální demokraté jsou přesvědčení, že ekonomický růst jim umožňuje "sáhnout" i do zdravotnictví. Počítají nejen s již ohlášeným růstem platů zdravotních sester, ale současně se pokusí snížit výdaje důchodců. "Jsem rád, že mohu oznámit, že se budou snižovat doplatky na léky pro důchodce a děti z dvou a půl tisíce korun na tisíc korun ročně. U věkové kategorie nad 70 leto to bude pět stovek ročně," popsal další připravovanou úlevu ministr zdravotnictví.

Už po prohraných krajských volbách v loňském roce dávali politici ČSSD najevo, že budou muset v mnohém přidat, jestli mají mít naději porazit v parlamentních volbách hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem.

"Nesmíme opouštět naše voliče v klíčových sociálních tématech, která je zajímají. To se mi jeví jako podstatný prostor, který zatím nejsme schopni efektivně využít," řekl už dříve pro týdeník Respekt předseda ČSSD Sobotka, který často mluví o tom, jak mnozí lidé v Česku stále nepociťují ekonomický růst na svých platech a životní úrovni. "Cesta pro sociální demokracii je v tom, že potřebujeme důsledněji vyplnit onen prostor, v němž se řada lidí necítí být vtažena do společenské prosperity; cítí se být na okraji. Ostatně tohle přece byla vždy role sociální demokracie," soudí Sobotka.

Lidový dům se zaplní, budeme aktivnější, avizuje ČSSD

První místopředseda ČSSD Milan Chovanec Aktuálně.cz řekl, že on i další ministři ČSSD se chtějí podstatně víc než dříve hlásit ke své straně. "Určitě chceme přidat na Twitteru a Facebooku, určitě začneme víc komunikovat jako sociální demokraté. Musíme při prezentaci oddělit více posty premiéra a předsedy ČSSD, stejně jako například ministra vnitra a prvního místopředsedy ČSSD. Musíme více vystupovat jako členové sociální demokracie, a ne tolik jako nositelé funkcí ve vládě," vysvětlil představu vedení ČSSD Chovanec.

Podle něho se postupně bude zvyšovat aktivita celého Lidového domu, kde ČSSD sídlí, včetně toho, že tady začne pracovat větší marketingový i analytický tým, než tomu bylo dosud. "Budeme poskytovat více informací a častěji. Ze všeho nejvíce ale představíme náš program, který bude rozdělený na jednotlivé části. Každá část bude mít svého mluvčího, což budou lídři kandidátek," avizoval druhý muž sociální demokracie. Právě Chovanec coby ministr vnitra má být mluvčím pro bezpečnost.

 

Právě se děje

Další zprávy