Výhrůžky jsou nepřípustné, poškozujete vzájemné vztahy, chystají poslanci vzkaz Rusům

Jan Horák Jan Horák
29. 4. 2020 20:09
Poslanci zahraničního výboru se chystají odsoudit agresivní postoj, který Rusko zaujalo k odstranění sochy maršála Ivana Koněva z veřejného prostranství radnicí Prahy 6. Plyne to z připraveného usnesení, které má deník Aktuálně.cz k dispozici. Rusko podle svých zákonů začalo stíhat lidi odpovědné za přesun pomníku, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář zase pobývá na neznámém místě pod policejní ochranou.
Roznětkou k vyhrocení vztahů mezi Českem a Ruskem se stalo odstranění sochy maršála Koněva.
Roznětkou k vyhrocení vztahů mezi Českem a Ruskem se stalo odstranění sochy maršála Koněva. | Foto: ČTK

"Zahraniční výbor odmítá výhružný tón vyjádření představitelů Ruské federace k přesunutí sochy maršála Koněva městskou částí Praha 6 a k vyjádření českých svobodných médií o celé kauze," stojí v návrhu usnesení, které projedná zahraniční výbor na svém čtvrtečním zasedání. "(Výbor) považuje taková vyjádření za nepřípustný zásah do suverenity České republiky, svobody tisku a zákazu cenzury," píše se dále.

Jde o reakci na chování představitelů Ruské federace poté, co radnice Prahy 6 nechala počátkem dubna stáhnout z náměstí Interbrigády sochu maršála Ivana Koněva. Rusové považují tohoto vojevůdce, který má velký podíl na osvobození hlavně východní Evropy od nacismu, za hrdinu druhé světové války. Zato v Česku je vnímán kontroverzně, protože se třeba podílel na přípravě sovětské okupace v srpnu 1968.

Přesun sochy, kterou Praha 6 zapůjčila vznikajícímu Muzeu paměti XX. století, zažehl největší diplomatickou krizi mezi Českou republikou a Ruskem posledních let. Ruská strana krok radnice považuje za urážku. Pár dní po demontáži pomníku podepsal prezident Vladimir Putin zákon, na jehož základě smí ruské trestní orgány stíhat poškození ruských válečných pomníků i v zahraničí. Tato legislativa je však v Česku nevymahatelná.

Týdeník Respekt minulý týden upozornil, že v první půli dubna dorazil do Česka Rus s diplomatickým krytím, který může představovat bezprostřední ohrožení pro život starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře. Bezpečnostní složky proto Koláře ukryly na utajeném místě, kde je pod nepřetržitým dohledem policistů. Preventivní policejní ochranu, byť v mírnějším režimu, mají i primátor hlavního města Zdeněk Hřib a starosta pražské části Řeporyje Pavel Novotný.

Poškození vzájemných vztahů

"Je zcela zřejmé, že se jedná o pokračování zde v posledních dnech narůstající informační kampaně zaměřené na diskreditaci naší země a vnucování jejího nepřátelského obrazu české veřejnosti," reagovala na zjištění týdeníku ruská ambasáda v Praze. "V této souvislosti velvyslanectví zaslalo MZV ČR nótu, v které poukazuje na nepřípustnost trvajících nepodložených útoků na Rusko a jeho zastupitelský úřad v Praze," píše dále ambasáda.

Zmíněné nótě náleží část usnesení výboru, jež mluví o nepřípustném zásahu do svobody tisku. Podle poslanců má celkové jednání Ruska v "kauze Koněv" neblahý vliv pro obě strany. "Taková vyjádření vážně poškozují oboustranně výhodné vztahy mezi Českou republikou a Ruskou federací, na jejichž rozvoji má Česká republika zájem," píše výbor. Podle informací Aktuálně.cz usnesení ve svém základním duchu projde, měnit se mohou jen drobnosti. 

Foto: PSP ČR

Obdobný postoj, jaký se chystají zaujmout poslanci, už v úterý vyjádřil senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Za českou exekutivu je nejvíce slyšet ministerstvo zahraničí, jež opakovaně komentovalo kroky ruské strany. Veřejně deklarovalo, že stíhání českých občanů ruskými orgány na našem území nepřichází v úvahu. Stejně tak odmítlo nótu ruské ambasády ohledně článku o hrozbě pro starostu Koláře.

"V České republice platí svoboda tisku a zákaz cenzury podle Listiny základních práv a svobod. Do těchto svobod ministerstvo zahraničních věcí nezasahuje a zasahovat nebude. Odmítáme, aby se o to pokoušel cizí stát," uvedla mluvčí resortu Zuzana Štíchová. "Upozorňujeme také na Smlouvu o přátelských vztazích mezi Českem a Ruskem, kde se smluvní strany zavázaly, že se nebudou vměšovat do vnitřních záležitostí druhého státu," dodala.

Metnar Rusku kvůli soše ještě neodpověděl

Roznětka celého sporu, socha maršála Koněva, je nyní uložena v depozitáři. Radnice Prahy 6 ji bezplatně na 10 let půjčila Muzeu paměti XX. století. Deník Aktuálně.cz zjistil, že hodnota díla je 13,5 milionu korun. Rusové po jejím odklizení z náměstí Interbrigády avizovali, že o ni mají zájem. O sochu si řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

"Nynější ruské volání po vydání sochy je solidní chucpe. Nejprve z nás v Praze 6 dělají s velkým virválem zločince, když jim sochu nabízíme, a teď si kladou ultimáta. Dobrá. Já s nimi už jednat nebudu. Svou historickou šanci propásli," řekl však minulý týden starosta Kolář Aktuálně.cz. Připomněl, že radnice už ruské straně prostřednictvím jejího velvyslance v Praze Alexandra Zmejevského v minulosti sochu neúspěšně nabízela.

Na jednání výboru bude i ministr zahraničí

  • Čtvrtečního jednání zahraničního výboru se má podle programu účasnit i ministr zahraničí Tomáš Petříček. Spolu se svým náměstkem pro evropské záležitosti Alešem Chmelařem seznámí poslance s aktuálním stanoviskem resortu k ruské reakci na přesunutí Koněvovy sochy. 
  • Ministr navíc, spolu s vedoucím sekretariátu předsedy Senátu Petrem Kostkou, probere s poslanci další citlivou kauzu naší zahraniční politiky: výhrůžný dopis čínské ambasády v lednu zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi kvůli jeho chystané cestě na Tchaj-wan. Dopis, na který upozornili Aktuálně.cz, podle Deníku N inicioval hradní kancléř Vratislav Mynář.
  • Podle informací Aktuálně.cz je výbor připravený přijmout usnesení, podle kterého Mynář tají okolností své komunikace s čínskou stranou, má přijít na výbor kauzu vysvětlit a podle kterého by se měl prezident Miloš Zeman k nátlaku na Kuberu vyjádřit.

O osudu sochy se nyní komunikuje na úrovni ministerstev. Ruský ministr obrany Šojgu poslal dopis svému protějšku Lubomíru Metnarovi. Rusko je prý připravené uhradit případné náklady spojené s přesunem sochy. Resort však o tom vzhledem k vlastnictví sochy Prahou 6 a její zápůjčce rozhodnout nemůže. Podle informací Aktuálně.cz ale Metnar zvažuje, že se nabídne jako mediátor mezi Prahou 6 a ministrem Šojguem. Na jeho dopis ale zatím neodpověděl.

Jak už Aktuálně.cz minulý týden informovalo, do jednání se vložil i český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Snahou Černínského paláce je konflikt zmírnit darováním sochy ruské straně. "Budeme podporovat takové řešení, které bude v souladu se smlouvou o přátelských vztazích a spolupráci s Ruskou federací z roku 1993. Případnému mezistátnímu jednání se nicméně samozřejmě nebráním," řekl Aktuálně.cz Petříček.

Nebojím se o sebe, ale o naši republiku, Rusové se vměšují do našich záležitostí, trestní stíhání je prapodivná ruská hra, říká Ondřej Kolář. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 2 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy