Sobotní srážka vlaků. Podezřelý je strojvůdce

ČTK
2. 9. 2007 11:02
Nehoda osobních vlaků na Strakonicku. Lehká zranění
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: České dráhy

Svinětice - Dva motorové osobní vlaky se v sobotu ráno srazily mezi zastávkami Pražák a Svinětice u Vodňan na Strakonicku. Už po prvním vyšetřování inspektoři před polednem oznámili, že nehodu zřejmě zavinil jeden ze strojvedoucích.

V soupravách, které se čelně srazily asi ve dvacetikilometrové rychlosti, cestovalo celkem 25 lidí.

"Lehké zranění utrpělo 12 lidí a jedna žena byla zraněna středně těžce," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý. Nehodu podle drážní inspekce zřejmě zavinil jeden ze strojvedoucích.

Mezi zraněnými byl také jeden vlakvedoucí. "Jedna žena utrpěla středně těžké zranění - pohmoždění hrudníku, které bych ale osobně kvalifikoval i jako lehké zranění," uvedl Slabý. Většina zraněných měla oděrky a odřeniny.

Trať není poškozená

Vlaky se střetly v 08:10 na celkem přehledném úseku. Náraz poškodil hlavně nárazníky a vysypala se čelní skla. "Škoda na vlacích se pohybuje kolem 150 000 korun," uvedl mluvčí Českých drah Onřej Kubala.

Provoz byl přerušen, podle mluvčího Drážní inspekce Jana Kučery ale střet nijak nepoškodil koleje - provoz tudíž mohl být obnoven odpoledne. V úseku Prachatice - Vodňany byla po dobu výluky zavedena náhradní autobusová doprava.

"Vina je na straně Českých drah. Je to jednokolejná trať, takže je jasné, že tam nemohou jezdit dva vlaky proti sobě. Je to selhání lidského činitele," řekl novinářům vrchní inspektor Drážní inspekce František Steier, který nehodu na místě vyšetřoval.

Také poslední vážnou nehodu na železnici, ke které došlo v půlce června v Čerčanech u Prahy, zřejmě zavinil zaměstnanec ČD. Při nehodě tehdy zahynul strojvedoucí rychlíku.

O nehodě v Čerčanech - čtěte ZDE

Vlak od Číčenic jezdí pouze od pondělí do soboty. Strojvedoucí, který řídil soupravu od Volar, si podle Steiera spletl dny a domníval se, že je neděle, a vlak v protisměru nepojede. Nepočkal na něj tedy v Bavorově, kde se měly soupravy křižovat.

Dráhy slibují odškodnění

Nehodu vyšetřuje policie, Drážní inspekce a inspektoři Českých drah. "První zjištění na místě nasvědčují, že za nehodou stojí chyba zaměstnance Českých drah. Pokud to vyšetřování potvrdí, poskytnou České dráhy všem zraněným cestujícím finanční odškodnění," uvedl Kubala.

Dva vlaky se srazily jen šest kilometrů od místa, kde se před třemi roky stala podobná nehoda, ale s tragičtějšími následky. Při srážce dvou motorových vlaků u Blanice na Strakonicku zahynuli dva lidé a 29 osob bylo zraněno, z toho 16 těžce.

Vlaky se tenkrát také měly křižovat v Bavorově. Strojvedoucí ale podepsal rozkaz o křižování a pokračoval v cestě. Za obecné ohrožení ho potrestal soud čtyřmi roky vězení.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy